Спеціальні потреби

Актуально

Європа подбає про власну оборону, але не за рахунок співпраці з НАТО і США – учасники безпекового форуму у Вашингтоні

US and EU Flags

Повномасштабна війна Росії проти України докорінно змінила уявлення європейців та Заходу загалом про безпеку в Європі та світі. ЄС запровадив не лише шість пакетів санкцій проти Росії, але і вперше в історії Європейського Союзу цей політичний блок надав військову допомогу країні під час війни, наглосив Чарльз Фріс, високопоставлений європейський дипломат.

«Всі країни ЄС об’єднались у бажанні допомогти Україні у її спротиві російському вторгненню, хоча були, звичайно, нюанси, і виділили для України близько 2 мільрдів євро з Європейського фонду миру», – сказав Чарльс Фріс, заступник Генерального секретаря Європейської служби зовнішніх дій зі спільної політики безпеки, оборони та реагування на кризи.

Виступаючи під час Форуму ЄС-США щодо оборони та майбутнього, що проходить у Вашингтоні, він наголосив, що в постачанні зброї, ЄС гнучко реагує на прохання українського керівництва, і коли потрібно, Євросоюз постачає танки та важке озброєння.

Східний фланг Альянсу посилюється

За останні кілька десятиліть, з часу розпаду Радянського Союзу Західна Європа, і загалом Захід думали, що «війни не відбуваються в місцях, які виглаядають як Європа та Північна Америка, а люди виглядають так, як ми», сказав Яніс Кажоціньш, радник президента Латвії з питань національної безпеки. Але з 24-го лютого ми переконалися, що це не так.

«Ми маємо сусіда, який готовий використовувати інструмент війни і робити це найбрутальнішим чином», – сказав Яніс Кажоціньш, який також є Секретарем Ради національної безпеки Латвії.

За його словами, попри те, що саме Балтійські країни били на сполох останні десятиліття і попереджали, що Росія створює небезпеку для своїх сусідів, мало хто в це вірив у Європі. Навіть самі представники країн Балтії думали, що можуть нарешті почуватися безпечно після того, як вони увійшли до НАТО в 2004 році. Але напад Росії на Грузію в 2008 році показав, що це оманливе почуття. Остаточний тривожний сигнал, за його словами, пролунав у 2014 році, коли Росія анексувала Крим і організувала війну на Донбасі.

«З того час НАТО почало з блискавичною швидкістю почало посилювати східний фланг Альянсу», – сказав представник Латвії.

Саміт НАТО має ухвалити нову стратегію та посилити безпеку сусідів Росії

Відповідаючи на запитання модераторки дискусії Вівіан Салами, кореспондентки з національної безпеки газети The Wall Street Journal, спеціальний помічник президента США та старший директор із європейських справ Ради національної безпеки Білого дому Аманда Слоут сказала, що рішення про те, чи будуть у Східній Європі постійні американські бази, ухвалять на саміті НАТО вже найближчим часом. Також, за її словами докорінно зміниться стратегія Альянсу, документ, який уже не відповідає реаліям 2010 року, коли його створювали.

Також актуальним є питання посилення європейської безпеки стараннями самих європейців. «Нашою метою є спроможність самостійно відстоювати свої інтереси та цінності в Європі та світі. Ми, звичайно, маємо координувати наші зусилля з НАТО та США, але повинні мати можливість і автономних дій, якщо виникне криза, яка стосується ЄС, але у вирішення якої не хотіли б втручатися НАТО, чи США», – сказав Чарльз Фріс, який нагадав, що ще у березні задля досягнення цих цілей ЄС вирішив створити сили швидкого реагування.

Більша автономія Європи в питаннях безпеки також робить європейців кращими партнерами Америки, наглосив європейський дипломат, і це не означає, що європейці планують якісь односторонні дії, чи вони не хочуть якнайтіснішої співпраці з Америкою у безпекових питаннях.

Цьогорічне 11-те засідання Форуму ЄС-США щодо оборони та майбутнього відбувається на тлі агресії Росії проти України. Форум є майданчиком для обговорення політиками та експертами з обох сторін Атлантики, як відносини між ЄС та США можуть зміцнити колективне процвітання та безпеку.

Учасники Форуму обговорюють допомогу Україні та наслідки агресії Росії для європейської оборони та трансатлантичної безпеки. Окрему увагу партнери по діалогу приділяють протидії гібридним загрозам та вирішенню проблем енергетичної, кліматичної та продовольчої безпеки.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG