Спеціальні потреби

Актуально

«Лікарі без кордонів»: 70% травм цивільні українці отримали внаслідок обстрілів і бомбардувань

«Лікарі без кордонів» переносять людину в інвалідному візку з автобуса у потяг. Фото прес-служби "Лікарів без кордонів" через "Радіо Свобода"

ЛЬВІВ ‒ Міжнародна гуманітарна організація «Лікарі без кордонів», починаючи з 31 березня, перевезла медичним потягом і надала медичну допомогу близько 700 цивільним українцям, які були поранені внаслідок ворожих обстрілів, бомбардувань та діяльності російських диверсійних груп на території України.

Лікарі евакуювали постраждалих із Сходу України у безпечніші регіони.

Рани пацієнтів і їхні історії, наголошують «Лікарі без кордонів», свідчать про жахливі страждання цивільних людей у війні Росії проти України.

30-річна пацієнтка М. розповіла, як їй вдалося виїхати з окупованого Маріуполя. Вона і її чоловік були евакуйовані медичним потягом «Лікарі без кордонів».

У багатоквартирному будинку, де мешкало подружжя, стався вибух . Тому жінка і чоловік, який працював у поліції, переїхали до батьків у приватний будинок. Там прожили кілька тижнів. Однак у місті почались розмови про «зачистки» Росією українських ветеранів війни і працівників поліції. Подружжя вирішило виїхати з Маріуполя.

Ноги лежали окремо від верхньої частини тіла
пацієнтка потяга

«Майже тиждень ми вибирались із Маріуполя. Залишити лівобережний район було важко, уцілів один міст. В автомобілі нас було п’ятеро – мій чоловік, син, сестра мого чоловіка, її трирічна дочка і я. Батьки залишились. Просто забракло місця. На вікнах машини причепили напис «Тут діти». Старий одяг використовували як білий прапор. Коли доїхали до центру, почули вибухи, побачили чоловіка, який лежав на землі. Його ноги лежали окремо від верхньої частини тіла. Він благав про допомогу. Почалася стрілянина, цілилися у вікна нашої машини. Мій чоловік кричав, що треба пригнутися. Машина врізалася у щось металеве і зупинилась. Тоді почалось найжахливіше.

Я побачила, що чоловік у крові. Лівий бік голови ‒повністю. Він був живий, але мав пошкоджене око. Стрілянина припинилась, я почала кричати, що чоловік вмирає. Ми дістались до єдиної лікарні у місті. Там була операційна, але не було електропостачання і провести операцію не змогли, просто зшили верхню повіку з нижньою. Це все, що лікарі могли зробити. Вранці ми побачили автобуси перед лікарнею, які їхали на Володарське. Ми поїхали, але там не було лікарів. Провели у місцевій школі два дні і місцевий мешканець за гроші відвіз нас у місто поблизу. Він висадив нас біля місцевої лікарні. На рентгенівському знімку було видно, що в оці чоловіка є осколки скла. Стан чоловіка погіршився. Операцію провести було неможливо. Ми п’ять днів провели у церкві, нам дали їжу. Вперше за півтора місяці ми мали гарячу воду. 1 квітня поїхали далі. Колеги відвезли мого чоловіка у лікарню в Дніпрі. Його прооперували і, за словами лікарів, йому дуже пощастило, бо тиждень після травми інфекція не поширилася на мозок. Чекає ще одна операція і протезування ока», ‒ каже жінка.

Лікарі медичного потяга щодня чують жахливі історії від пацієнтів про те, як російські війська обстрілювали цивільних людей під час евакуації, спробі покинути зони бойових дій. Під час невибіркових бомбардувань і обстрілів гинули або ж отримували поранення люди у житлових кварталах. До осіб похилого віку було жорстоке ставлення з боку ворога, який зумисно стріляв у немічних людей.

11% пацієнтів ‒ неповнолітні

Понад 40% пацієнтів із пораненнями, яких евакували медичним потягом, люди похилого віку і діти. Переважно у них вибухові травми, травматичні ампутації, осколкові і вогнепальні поранення. За даними «Лікарів без кордону», це свідчить, що цивільне населення не є захищеним у цій війні, а це серйозне порушення міжнародного гуманітарного права.

11 % пацієнтів, які отримали травми через війну, неповнолітні особи. Понад 70% травм люди отримали внаслідок вибухів, 20% – через осколки або постріли. Понад 10 відсотків пацієнтів втратили одну або кілька кінцівок. Найменшому з евакуйованих пацієнтів було шість років.

Ми бачили багато ампутацій
Альбіна Жаркова

«Ми бачили багато ампутацій, травматичних ампутацій, багато осколкових поранень черевної порожнини, грудної клітки, черепно-мозкових травм. Деякі множинні ушкодження м’яких тканин, сильні опіки, які можуть наслідком вибухової травми. Ми бачили все. Кульові травми», ‒ говорить лікарка Міжнародної гуманітарної місії Альбіна Жаркова.

Медичний потяг розроблений спеціально, з огляду війни в Україні. Адже доводиться транспортувати людей у різних станах.

В Україні невибіркові напади на цивільних
Бертран Драге

«Організація «Лікарі без кордонів» закликає всі озброєні групи поважати міжнародне гуманітарне право і виконувати свої зобов’язання щодо захисту цивільного населення та інфраструктури, дозволяти людям переміщатися у безпечне місце, а також забезпечити безпечну та своєчасну евакуацію хворих і поранених. Ми закликаємо забезпечити гуманітарний доступ, щоб мати можливість надавати допомогу людям, де б вони не були. В Україні ми, як мінімум, спостерігаємо невибіркові напади на цивільних», ‒ каже Бертран Драге, президент брюссельського відділення організації «Лікарі без кордонів».

Медичний потяг приймає пацієнтів із лікарень, розташованих поблизу лінії фронту на Сході країни і везе людей у медичні заклади в безпечніші регіони. Цей потяг функціонує у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та «Укрзалізницею».

У працівників гуманітарної місії немає можливості дістатись до місць безпосередніх бойових дій, звідки найбільше прибуває поранених. Тому таких пацієнтів перевозять у лікарні більших міст, а звідти вже організовано забирають «Лікарі без кордонів». Чимало постраждалих самостійно намагаються вибратися з небезпечних міст і сіл.

У львівських шпиталях продовжують лікування десятки поранених українців, яких евакуювали медичним потягом. За час війни чимало тих, хто потребував протезування, відправлені за кордон. 23 червня у США поїхала Наталя з 11-річними двійнятами. Вони потрапили у квітні під російський ракетний обстріл на вокзалі у Краматорську. Внаслідок цього жінка втратила одну кінцівку, донька – обидві. Син не був поранений, весь час перебування у шпиталі доглядав за мамою і сестричкою. У США Наталя і її донька пройдуть протезування і реабілітацію.

Всі новини дня

Прокурор МКС закликав до наполегливості у розслідуванні війни РФ в Україні

Архівне фото: Прокурор міжнародного кримінального суду Карім Хан

Лондон (AFP) – Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан закликав до «наполегливості у здійсненні правосуддя». Заклик прозвучав в понеділок на зустрічі міністрів десятків країн, з питання посилення підтримки розслідувань МКС щодо війни в Україні.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Більше 40 міністрів зустрічаються в Лондоні після того, як суд в п'ятницю видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини РФ Марії Львової-Бєлової.

Їх звинувачують у воєнному злочині «незаконної депортації» українських дітей після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

Москва в понеділок оголосила, що почала власне кримінальне розслідування щодо Хана та кількох суддів МКС, назвавши ордери "незаконними".

Але головний прокурор МКС заявив на конференції в Лондоні, що розслідування судом поводження з українськими дітьми було аполітичним, незалежним і однією з «відмітних рис мого офісу».

"Ми повинні мати колективну наполегливість, щоб відновити справедливість", - сказав Хан, назвавши війну в Україні "моментом пробудження" для системи МКС.

«Це має бути момент, коли ми усвідомимо, що якщо ми не будемо чіплятися за закон, нам може не бути за що чіплятися в майбутньому».

Він також відкинув думку, що відправлення тисяч українських дітей до Росії було «гуманітарною» евакуацією.

"Докази свідчать про іншу історію", - сказав Хан, благаючи Москву "репатріювати дітей".

"Нехай вони вивчають свою рідну мову у своїх школах, замість того, щоб перебувати в незнайомому середовищі з постійними усиновленнями чужинців", - додав він.

Підтримка

Зустріч у столиці Великої Британії, яку організували міністр юстиції Домінік Рааб і його голландський колега Ділан Єсілгоз-Зегеріус, відбулася після неодноразових закликів МКС до більшої підтримки розслідувань в Україні.

Лондон уже оголосив про додаткове фінансування у розмірі майже 400 000 фунтів стерлінгів (488 000 доларів США), щоб допомогти оплатити психологічну підтримку свідкам і жертвам злочинів або найняти додаткових британських експертів для посилення МКС.

За даними Міністерства юстиції Великої Британії, на конференції інші країни мають намір пообіцяти практичну та фінансову підтримку суду. Захід також включав сесії зі збору доказів і координації для просування розслідувань, йдеться в повідомленні.

У 2022 році співорганізатори Нідерланди направили дві групи судово-медичних експертів під прапором МКС для збору доказів для розслідування злочинів, скоєних в Україні з початку російського вторгнення.

Рааб, колишній юрист, який як урядовий юридичний радник працював над судовим переслідуванням за воєнні злочини Слободана Мілошевича в Сербії та Чарльза Тейлора в Ліберії, сказав, що учасники конференції «поділяють переконання, що президента Путіна і ширше (російське) керівництво потрібно притягнуті до відповідальності”.

"Абсолютно важливо, щоб ми об'єдналися навколо МКС і щоб ми підтримували офіс прокурора всіма необхідними, чи то ресурсами, чи то технічною експертизою, щоб продовжувати всі свої розслідування", - додав він.

До присутніх також звернулися міністр юстиції України Денис Малюська та генпрокурор Андрій Костін.

Відповідальність

МКС нараховує понад 900 співробітників і має бюджет 169 мільйонів євро на 2023 рік, що менше, ніж запит суду на 175 мільйонів євро на рік.

Його 123 держави-члени спільно відповідають за забезпечення фінансів суду. Він також отримує добровільні внески від міжнародних організацій, окремих осіб і корпорацій.

Хан сказав радіо BBC перед конференцією, що МКС «не може зробити все відразу» і не має «необмежених ресурсів» для розслідування ймовірних воєнних злочинів в Україні.

Однак, «якщо достовірні докази були зібрані і якщо немає виправдувальних доказів, які пом’якшують або зменшують кримінальну відповідальність, ми без вагань будемо діяти», — сказав він.

Хан зазначив, що ордери МКС проти Путіна та Львової-Бєлової вийшли після їхніх власних зізнань у тому, що українських дітей вивозили до Росії.

"Вони не заперечують, що діти перетнули міжнародні кордони. Вони не заперечують, що їх віддають на усиновлення незнайомцям з Росії", - сказав він.

"Отже, відповідні особи визнають досить важливі елементи злочину".

Ракети для HIMARS, боєприпаси для гаубиць, але не ATACMS чи F-16 - в новому пакеті допомоги США Україні

Українські військовослужбовці батальйону "Вовки да Вінчі" поблизу міста Бахмут, 10 березня 2023. REUTERS/Олександр Ратушняк

США оголосили новий пакет допомоги Україні на суму $350 млн, який включатиме більше ракет GMLRS для артилерійських установок HIMARS, 155-мм боєприпаси для гаубиць і 25-мм боєприпаси. Про це повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Пакет включає більше боєприпасів для наданих США HIMARS і гаубиць, а також боєприпаси для бойових машин піхоти Bradley, ракети HARM, протитанкову зброю, річкові катери та інше обладнання.

«Лише Росія може завершити свою війну сьогодні. Поки Росія цього не зробить, ми будемо обʼєднані з Україною стільки, скільки буде потрібно», - йдеться в заяві.

Ракети ATACMS чи винищувачі F-16 не включені у новий пакет, уточнили два посадовці оборонного відомства США, повідомила кореспондентка Голосу Америки у Пентагоні Карла Бабб.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель висловив сподівання, що Євросоюз домовиться про угоду у 2 мільярди євро щодо спільних закупівель боєприпасів для України на зустрічі міністрів закордонних справ і оборони ЄС в Брюсселі.

Загалом ЄС уже надав військової підтримки Україні на суму 12 мільярдів євро. Обсяг військової допомоги Києва з боку Вашингтона від 24 лютого 2022 року перевищив 30 мільярдів доларів.

Євросоюз планує підписати угоду на закупівлю артилерії для України на €2 млрд

Українські військовослужбовці 80-ї бригади десантників на передовій поблизу Бахмута, 16 березня 2023. REUTERS/Violeta Santos Moura

Євросоюз має домовитись про угоду у 2 мільярди євро щодо спільних закупівель боєприпасів для України на зустрічі міністрів закордонних справ і оборони ЄС в Брюсселі. Таке сподівання висловив Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель.

Він попередив, що без угоди Європейському Союзу буде важко продовжувати постачати зброю Києву. При цьому міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна також заявила, що Україні необхідно допомогти "швидко і негайно".

Запланована угода у 2 мільярди євро (2,14 мільярдів доларів) складається із двох частин: половина суми має піти до країн ЄС на використання їхніх наявних запасів боєприпасів, які можна швидко відправити Києву, інша половина - піде на замовлення виготовлення 155-міліметрових снарядів для України в межах масштабних спільних закупівель, спрямованих на те, щоб спонукати оборонні компанії ЄС нарощувати виробництво.

Минулого тижня канцлер Німеччини Олаф Шольц у виступі перед німецькими законодавцями у Бундестазі пообіцяв говорити про реформи у Євросоюзі на саміті в Брюсселі "для забезпечення ще кращих безперервних постачань" боєприпасів Україні для захисту від повномасштабної російської агресії. Він заявив: "Дуже важливо, щоб ми швидко постачали Україні необхідні боєприпаси".

Загалом ЄС уже надав військової підтримки Україні на суму 12 мільярдів євро.

Раніше Київ повідомив ЄС, що українським силам потрібно 350 тисяч снарядів на місяць, щоб відбити російський напад і розпочати власні контрнаступи. Як зазначає AFP, країни ЄС наразі ведуть суперечки щодо деталей, наприклад, хто відповідатиме за розміщення замовлень на боєприпаси і чи можуть вони купувати лише в європейських виробників.

Минулого тижня під час засідання Міжнародної контактної групи з безпекової допомоги Україні в форматі "Рамштайн" міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін повідомив, що міжнародна коаліція допоможе Україні надалі отримувати танки, бойові машини піхоти та іншу бронетехніку, а також "терміново навчати українських військових на нових потужностях".

У статті використано матеріали Reuters, AFP

Шість центробанків світу вживають рішучих дій, щоб стабілізувати ринки

Фото для ілюстрації: Нью-йоркська біржа, 15 березня 2023 року

19 березня шість світових центральних банків, включаючи Федеральний резерв у США, Європейській центробанк, банк Англії, Національний банк Швейцарії, Банк Канади та Банк Японії виступили із новими заходами, щоб забезпечити для банків своїх країн доступ до доларів. Зокрема йдеться про розширення програми обміну доларів Федеральною резервною системою США на валюти країн інших центробанків.

Спільні дії дозволили стабілізувати ціни на нафту в понеділок, після падіння на 12% минулого тижня, коли, через очікування економічного спаду на тлі банківської кризи, ціна на нафту досягнула найнижчої позначки за 15 місяців.

Все ж нестабільність в світовій банківській системі триває.

Акції банків знизились в ціні в Лондоні та в Європі, після того, як швейцарський банк UBS заявив, що придбає Credit Suisse за 3, 25 млрд дол. Акції Credit Suisse впали на 60% в понеділок, а акції UBS - на 6%, індекс акцій банків Європі знизився на 3% в понеділок зранку, пише The Guardian.

Нестабільність в світовій банківській системі розпочалась після падіння 16-го за розмірами банку США SVB, який 10 березня регулятор у США передав під управління Федеральної корпорації зі страхування інвестицій. Через два дні, регулятор перебрав контроль над іншим американським банком Signature.

Сі Цзіньпін обговорює з Путіним війну РФ в Україні

Архівне фото: російський президент Путін та президент Китаю Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін прибув до Москви з триденним державним візитом у понеділок, щоб зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним. На порядку денному - війна Росії в Україні та мирна пропозиція Китаю.

Сі стане першим лідером іноземної держави, який зустрінеться з Путіним після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента.

Минулого місяця Китай оприлюднив план з 12 пунктів, створений для припинення війни Росії в Україні.

У понеділок Сі написав у “Російській газеті”, що видається російським урядом, що китайська пропозиція представляє «наскільки це можливо єдність поглядів світової спільноти», згідно з англійським перекладом статті, опублікованим місією Китаю при ООН.

Прибуття китайської делегації до Москви, 20 березня 2023 року
Прибуття китайської делегації до Москви, 20 березня 2023 року

"Документ є конструктивним чинником нейтралізації наслідків кризи та сприяння політичному врегулюванню. Складні проблеми не мають простих рішень", - сказав Сі.

У People's Daily, газеті ЦК Комуністичної партії Китаю, Путін заявив у понеділок: «Ми вдячні за виважену позицію (Китаю) у зв’язку з подіями, що відбуваються в Україні, за розуміння їх передумов і справжніх причин», повідомляє The Associated Press.

«Ми вітаємо готовність Китаю відігравати конструктивну роль у врегулюванні кризи», — сказав Путін у неділю.

Представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі сказав Голосу Америки в п’ятницю: "Ми знаємо, що Китай і Росія покращують і зміцнюють відносини різними способами, з обох сторін. Я не можу говорити про вплив, який пан Сі може мати на пана Путіна. Просто варто поглянути про що вони говоритимуть. Нас непокоїть те, що президент Сі не спілкувався з президентом Зеленським, і ми вважаємо, що важливо, щоб він також зробив це – щоб він не просто знав російську точку зору на цю війну, але щоб він знав точку зору президента Зеленського".

Кірбі також сказав про мирний план, запропонований Пекіном: "Нас би турбувало, якби після зустрічі пролунав заклик до припинення вогню, тому що зараз, хоча припинення вогню звучить добре, воно фактично закріплює здобутки Росії. Це фактично служить меті Росії призупинити вогонь прямо зараз без жодного визнання того, що Росія незаконно перебуває в Україні".

Прес-секретар Кремля Дмитро Песков заявив, що два лідери проведуть неформальні переговори сам-на-сам у понеділок, а у вівторок – більш широкі зустрічі.

Візит Сі до Москви є ще однією ознакою росту дипломатичних амбіцій китайського лідера після оголошення минулого тижня про укладену за посередництва Пекіна угоду, яка дозволила Ірану та Саудівській Аравії відновити дипломатичні відносини після семи років ворожнечі.

Китай сигналізує, що хоче долучитись до майбутнього мирного процесу, сказав Моріц Рудольф, співробітник Китайського центру Пола Цая Єльської школи права.

"Частково це прагнення, щоб її сприймали як "міжнародну відповідальну велику державу", - сказав він Голосу Америки.

Пропонуючи припинити вогонь, китайці, схоже, намагаються "врятувати щось для Путіна", сказав Девід Крамер, виконавчий директор Інституту Джорджа Буша.

"Російські війська почуваються погано, - сказав він Голосу Америки. - На даний момент нам не потрібне втручання Китаю».

Не всі спостерігачі поспішають відкинути дипломатичні спроби Пекіна.

Враховуючи те, що Путін спалив свої мости із Заходом і став більш залежним від Китаю, Сі може мати гідні шанси досягти миру, сказав Джордж Бібі, директор із стратегії Інституту відповідального державного управління Квінсі, мозкового центру, який виступає за стриманість зовнішньої політики США.

«Він має обмежений простір для маневру, щоб повністю відмовитися від участі Китаю», — сказав Бібі «Голосу Америки».

Сі і Путін востаннє зустрічалися в Китаї минулого року, коли Путін був присутній на церемонії відкриття Зимових Олімпійських ігор, і знову у вересні на регіональній конференції в Узбекистані.

Речник МЗС Китаю Ван Веньбінь заявив у п'ятницю, що візит Сі Цзіньпіна в Росію сприятиме стратегічній координації та практичній співпраці між двома країнами та дасть новий імпульс розвитку двосторонніх відносин.

Президент України Зеленський має поговорити з Сі Цзіньпінем телефоном після зустрічі президента Китаю з Путіним у Москві.

Візит Сі до Москви стане його першим після того, як Росія вторглася в Україну майже рік тому. Китай публічно дотримується нейтралітету в українському конфлікті, критикуючи західні санкції проти Росії, повідомляє Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG