Спеціальні потреби

Актуально

У Гаазі обговорюють, як притягти до відповідальності винних у воєнних злочинах, скоєних під час російського вторгнення в Україну

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі 

У четвер 14 липня в Гаазі вдбувається засідання міністрів юстиції низки країн Заходу, які прагнуть скоординувати зусилля із притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах на території України, скоєних з часу повномасштабного вторгнення російських військ наприкінці лютого 2022 року.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова візьмуть участь у конференції, яка має створити, за словами Кулеби, «спеціальний трибунал для Росії». Конференцію приймає уряд Нідерландів спільно з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду та Європейською комісією, а участь у ній візьмуть представники близько 40 країн, включно зі США.

"Проста правда в тому, що, поки ми розмовляємо, діти, жінки та чоловіки, молоді та старі живуть у страху, - наводить АР слова прокурора МКС Каріма Хана під час відкриття конференції. - Вони потерпають в Україні та в інших місцях у світі".

Як зазначив Дмитро Кулеба у своєму виступі, що транслювався через Facebook напередодні, воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин геноциду, скоєні на території України громадянами Росії, підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС) і розслідування вже триває. Однак, через низку обмежень, МКС не має достатніх повноважень «розслідувати і переслідувати фізичних осіб за вчинення злочину агресії конкретно проти України», тому «створення трибуналу заповнить цю прогалину», додав Кулеба, який виступатиме в Гаазі дистанційно.

США підтримали зустріч міністрів в Гаазі і закликали Росію припинити «фільтрацію» і депортацію українських громадян

Очікується, що в Гаазі через відеозв’язок виступатиме також і Державний секретар США Ентоні Блінкен. Напередодні, у середу, його відомство видало заяву, у якій він підтримав роботу конференції і сказав, що Росія здійснює численні злочини проти цивільного населення України, зокрема затримує, «фільтрує» і депортує сотні тисяч українських громадян, чим припускається серйозних порушень «Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення» і це є «воєнним злочином».

За даними, на які посилається Державний департамент США, які влючають і оцінки уряду Росії, «російська влада допитала, затримала і примусово депортувала від 900 тисяч до 1,6 мільйона громадян України, включаючи 260 000 дітей».

«Є повідомлення про те, що деякі особи, призначені для «фільтрації», були страчені без належного судового розгляду, що відповідає доказам про російські звірства, скоєні у Бучі, Маріуполі та інших місцях в Україні», – мовиться у заяві Державного департаменту.

У заяві американські дипломати висловлюють впевненість, що «президент Путін і його уряд не зможуть безкарно чинити цю планомірну наругу. Відповідальність обов’язково настане». І цим пояснюється американська позиція, яка підтримує «зусилля української влади та міжнародних органів спрямовані на збір, документування і збереження доказів», що має призвести до «притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах та інших звірствах», мовиться у заяві, виданій Державним департаментом США.

Бомабардування Сергіївки корабельними бомбами – «воєнний злочин», чи «тероризм»?

Українська влада раніше закликала міжнародну спільноту визнати Росію - державою-спонсором тероризму. З цим погоджуються і деякі експерти.

Колишній голова генерального штабу Великої Британії лорд Річард Данатт в коментарях щодо війни в Україні для Sky News назвав російського президента Путіна "терористом" через напад на шоппінг-центр в Кременчуці, під час якого загинула велика кількість мирних мешканців.

Про один з подібних злочинів напередодні першого засідання міністрів юстиції в Гаазі розповідає стаття відомої американської журналістки Енн Епплбаум у виданні The Atlantic.

Журналістка побувала на українському півдні на третій день після того, як невеличке курортне селище неподалік Одеси було збормбардовано трьома надзвуковими крилатами протикорабельними ракетами повітряного базування великої дальності – Х-22. Ця зброя, як сказали їй представники групи міжнародних експертів з військових злочинів, які негайно вирушили до Сергіївки, призначена для нападу на кораблі, а скинута була на житлову дев’ятиповерхівку, дитячий центр реабілітації та базу відпочинку. І це, за їхніми словами, мало б бути кваліфіковано як «воєнний злочин», умисний напад на мирне населення.

Але відома дослідниця історії Гулагу та сталінських репресій ставить питання інакше: чому «воєнний злочин», а не «акт тероризму»? Адже те, що відбувається на віддалених від фронту українських територіях більше схоже на те, що відповідно до кримінального кодексу США, називається терористичними актами. Тобо «насильницькими діями», які мають на меті залякування або примус цивільного населення, вплив на політику уряду шляхом залякування чи примусу, або вплив на поведінку уряду шляхом масового знищення, убивства чи викрадення.

«Якщо тероризм визначається як кампанія залякування із застосуванням насильства, то бомбардування Сергіївки був тероризмом. Так само було і бомбардування Кременчука в центральній Україні 27 червня, коли ще одна протикорабельна ракета Х-22 влучила в торговий центр, убивши щонайменше 20 людей. Тероризмом також можна назвати неодноразове використання касетних боєприпасів у житлових районах Харкова, бомби, які розколюються на сотні осколків, спричиняючи смерть і поранення, залишаючи сліди на дитячих майданчиках і у дворах. Тероризм також є хорошим словом для атаки 10 липня на Часів Яр, де численні ракети влучили в п’ятиповерховий житловий будинок, а рятувальники витратили багато годин, викопуючи мешканців з-під завалів», – говорить журналістка.

Ці дії, на її думку, неможливо виправдати воєнною тактикою. Але вони вписуються у стратегію – намагання задушити економіку України шляхом залякування населеня, намагання знищити країну як таку.

«Ми, американці та європейці, звикли думати про тероризм як про бомби з мінеральними добривами чи саморобну зброю, а про терористів – як про маргінальних екстремістів, які діють за змовою в нерегулярних бандах. Коли ми говоримо про тероризм, що підтримується державою, ми зазвичай говоримо про таємні групи, які таємно підтримується визнаною державою, подібно до того, як Іран підтримує Хезболлу», – міркує Епплбаум.

Але у випадку Росії, йдеться про постійного члена Ради Безпеки ООН, і ця держава чинить «постійне, повторюване, видиме терористичне насильство проти мирних жителів», зауважує Епплбаум. Атаки не є помилками чи випадковістю, російська армія не карає вбивць, навпаки, військову частину, яка вчинила стільки безчинств у Бучі, президент Володимир Путін нагородив медалями, пише Епплбаум.

На її переконання, російські бомби націлені не лише на українських мирних жителів, але «на весь апарат міжнародного права, що регулює військові злочини, права людини та тероризм», бо це «зневага до глобальних інституцій, до яких Росія колись так відчайдушно прагнула приєднатися».

«Українські та міжнародні юристи та прокурори, які збирають докази, зрештою зможуть представити не одну-дві справи про військові злочини, а тисячі. Російська війна є безпрецедентною, і вимога справедливості після неї також буде безпрецедентною», – говорить американська журналістка у статті, яка вийшла напередодні першого засідання у Гаазі, присвяченого створенню міжнародного механізму переслідування російських воєнних злочинців.

Всі новини дня

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

«Українці вивчили уроки Голокосту. Вони створили сильну армію» – Зісельс

Президент України Володимир Зеленський бере участь у церемонії вшанування пам’яті жертв Голокосту в Бабиному Яру. Київ, Україна, 27 січня 2023 року. REUTERS

У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, що відзначається 27 січня на честь звільнення в’язнів табору смерті Аушвіц-Біркенау у 1945 році, політики, громадські діячі та представники єврейських громад нагадали, що злочини проти людяності знову відбуваються на території Європи.

«Не вивчення уроків Голокосту, Голодомору, геноциду вірмен та депортації кримськотатарського народу приводять людство до нових трагедій, війн, військових злочинів, геноцидів. Ми зараз це добре бачимо по агресивній війні, яку росія розв’язала у 2014 році проти України. Буча, Ірпінь, Бородянка, Харків, Маріуполь та багато інших тимчасово окупованих росією місць в Україні явили світу ще одну світову трагедію, яку можна поставити у ряд минулих страшних злочинів проти людства», – написав у мережі Facebook співпрезидент Асоціації єврейських організацій і громад (Ваад) України і виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс.

В інтерв’ю «Голосу Америки» колишній радянський дисидент та полів'язень сказав, що «українці засвоїли уроки Голокосту за 30 років незалежності країни».

«Зокрема, українці засвоїли, що для того, щоб не допустити власного знищення з боку агресивного сусіда, треба бути сильною країною, передусім у військовому сенсі, – сказав Зісельс. – І ми бачимо, як за останні вісім років Україна сильно зміцнила свою армію. І ця армія є гарантією того, що будь-який негідник, який прийде до нас, не зможе так легко знищити українців, як це було під час Другої світової війни з євреями».

Внаслідок геноциду євреїв під час Другої світової війни загинули близько 6 мільйонів людей. Під час німецької окупації України, у 1941–44 роках на території сучасної України було розстріляно понад мільйон єврейських жінок, чоловіків та дітей.

Посолка України у США Оксана Маркарова також каже, що Україна вшановує пам'ять невинних жертв нацистського режиму і водночас «бореться за нашу свободу та домівки від російських загарбників».

«Ми пам’ятаємо уроки Голокосту та боремося невпинно, щоб слова «ніколи знову» справді означали «ніколи знову», – написала посолка у твітері.

Під час церемонії вшанування жертв Голокосту в Києві за участю президента України Володимира Зеленського посолка Великої Британії Мелінда Сіммонс сказала, що Голокост торкнувся і її родини, і що людські трагедії повторюються на українській землі знову у зв’язку з російською агресією.

«Я говорила про своє сімейне коріння в Україні. Що сталося з моєю родиною. І паралелі з російським вторгненням», – написала британська дипломатка у Twitter.

Литовський політик, член Європейського парламенту Петрас Ауштревічюс також провів паралель між подіями 78-літньої давності та сьогоденням.

«Пам'ять про Голокост і боротьба з антисемітизмом залишаються нашим обов'язком, оскільки зараз ми стикаємося з новою геноцидною агресією з боку Росії проти України. Ніколи не забувайте, боріться за справедливість!» – написав політик у Twitter.

Провідний французький політичний коментатор Ніколя Тензер нагадує, що уроки Голокосту полягають, зокрема у тому, щоб минуле не перешкоджало розуміти сучасне. Він проводить паралелі між Путіним і Гітлером і каже тим, хто переконаний, що трагедії 20 століття не можуть повторитися, що применшення «українського геноциду» розв’язує руки Росії чинити нові злочини.

«Будь-яка тривіалізація (з аргументами, що Путін — не Гітлер, війна Росії проти України — це не Друга світова війна, український геноцид — Путін — не Голокост — і що?) служить ворожій пропаганді», - каже він.

Раніше сьогодні президент України Володимир Зеленський у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту сказав, що попередити наступні геноциди світ зможе у тому випадку, якщо не буде байдужим до злочинів.

«Ми знаємо й пам’ятаємо, що байдужість убиває разом із ненавистю. Байдужість і ненависть завжди тільки вдвох здатні творити зло. Тому так важливо, щоб кожен, хто цінує життя, проявляв рішучість, коли треба рятувати тих, кого ненависть прагне знищити», – закликав він.

«І сьогодні ми повторюємо ще вагоміше, ніж раніше: ніколи знову – ненависті; ніколи знову – байдужості. Що більше народів світу подолають байдужість, то менше простору у світі залишиться для ненависті», – додав президент Зеленський у своєму зверненні.

А тим часом у Москві під час відзначення Дня пам’яті жертв Голокосту президент Росії Володимир Путін повторив заяву про те, що «неонацисти вчиняють злочини в Україні». Як нагадує агентство AFP, це звинувачення Москва використовувала для виправдання своєї військової агресії проти України.

Російська незалежна англомовна газета Moscow Times нагадує, що твердження Путіна про те, що Росія розпочала «спеціальну військову операцію» в Україні з метою її «денацифікації», були заперечені урядом України та єврейською громадою країни.

Як повідомляв «Голос Америки», виступаючи у Давосі, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що з початку широкомасштабної російської агресії в Україні зареєстрували 80 тисяч злочинів російських військових, понад 9 тисяч загиблих мирних жителів, у тому числі 453 дитини.

Міжнародні правозахисні організації стверджують, що «російські війська вчинили низку порушень міжнародного гуманітарного права». Зокрема, у звіті міжнародної неурядової організації Human Rights Watch йдеться про «невибіркові та непропорційні бомбардування та обстріли цивільних територій, які вразили будинки, медичні та освітні заклади. Також правозахисники кажуть, що на окупованих територіях російські або пов’язані з Росією сили «вчиняли явні воєнні злочини, включаючи тортури, страти без судочинства, сексуальне насильство та насильницькі зникнення».

Україна та країни «Групи семи» прагнуть створити спеціальний міжнародний механізм для притягнення до відповідальності російських політичних лідерів та для відшкодування за руйнування, спричинені вторгненням Росії.

Київ викликає посла Угорщини після того, як Орбан назвав Україну "нічийною землею"

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час відзначення 65-ї річниці Угорської революції 1956 року, 23 жовтня 2021. (AP Photo/Laszlo Balogh)

МЗС України викликає посла Угорщини після того, як угорський прем'єр Віктор Орбан під час спілкування із журналістами порівняв Україну із "Афганістаном" і назвав її "нічийною землею". Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

"Чергове зневажливе висловлювання Віктора Орбана на адресу України. Такі заяви є категорично неприйнятними. Будапешт продовжує курс на свідоме руйнування угорсько-українських відносин, суттєво підважуючи можливість ведення подальшого діалогу між двома сусідніми країнами", - написав представник українського зовнішньополітичного відомства і додав, що Київ залишає за собою "право вжиття й інших заходів реагування".

У розмові з медіа Орбан заявив, що Захід перебуває "у стані війни з Росією" і що "Захід повинен зрозуміти, що Путін не може дозволити собі програти, і він не програє, тому що його чекають переобрання наступного року, і він не може балотуватися як президент, який програв війну", цитує видання The American Conservative.

Як пише видання, Орбан вважає, що "Росія не може допустити присутності НАТО в Україні", а оскільки Росія не змогла швидко перемогти Україну, зараз "мета Росії – зробити Україну некерованою руїною, щоб Захід не міг претендувати на це як нагороду" і "у цьому вони вже досягли успіху". "Зараз це - Афганістан, ничійна земля", - сказав журналістам угорський лідер.

Тим часом нині стало відомо, що Москва вимагає, щоб посол Латвії виїхав упродовж двох тижнів, пише Радіо Свобода. Раніше Рига заявила, що посли припинять свою роботу у Росії 24 лютого – у річницю вторгнення російської армії в Україну.

Латвійська влада повідомила про зниження рівня дипломатичних відносин із Росією до тимчасових повірених, пояснивши це "жорсткою агресією Росії проти України" і солідарністю з Естонією, адже перед цим Росія за своїм рішенням знизила рівень дипломатичних відносин із Естонією.

Рівень дипвідносин Росії із Литвою, був знижений ще минулого року з ініціативи цієї країни після російського вторгнення в Україну.

При цьому напередодні посольство США в РФ повідомило, що до Москви прибула нова очільниця дипвідомства Лінн Трейсі, яка раніше обіймала посади посолки США у Вірменії, старшої радниці у справах Росії у Бюро у справах Європи та Євразії у Держдепі та заступниці посла США в Росії. У Кремлі заявили, що нова посолка в Москві, не зможе покращити відносини між двома країнами через те, що там назвали "гібридною війною" Вашингтона проти Росії.

В Білому домі відреагували на повідомлення про можливу співпрацю РФ з талібами

Бойовик Талібану у Кабулі, 26 грудня 2022 року. AP Foto/Ebrahim Noroozi

Білий дім наразі не має жодних підтверджень про можливу співпрацю Росії із Талібаном, зокрема, щодо буцімто російського запиту про американську зброю, наявну на території Афганістану, для її використання у війні проти України. Про таку можливість повідомило британське The Sun з посиланням на неназвані джерела.

Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США, відповідаючи на запитання журналістки Голосу Америки щодо того, наскільки Білий дім стурбований тим, що Росія може спробувати отримати цю зброю.

“Я не можу підтвердити повідомлення про те, що Талібан розглядає можливість відправки зброї і спроможностей росіянам... Але якщо це правда, то, безсумнівно, суперечить тому, що Талібан каже про свої цілі. Щодо зброї та систем, то… афганські сили національної безпеки отримали певне обладнання від Сполучених Штатів, але воно належало афганцям і вони покинули його, коли вирішили, що не будуть воювати за свою країну. І деякі з цих систем, деякі з тих спроможностей, потрапили у розпорядження Талібану. Знову ж таки, ми не маємо жодних відомостей про те, де саме знаходяться всі ці системи, що вони собою представляють, як використовуються. Допевне, немає жодних ознак того, що Талібан хоче експортувати”, - сказав Кірбі.

Посадовець також зауважив, що обладнання, яке залишилось в Афганістані у серпні минулого року, коли американські військові залишили аеропорт, було виведено з ладу талібами: літаки, наземні транспортні засоби. "Думаю, єдине, що ми залишили там - це декілька транспортних засобів, які дозволяють їм підтримувати роботу аеропорту”, - сказав Кірбі.

Він також наголосив, що Талібан, якщо серйозно ставиться до бажаного ним міжнародного визнання, мусить виконувати свої зобов’язання, зокрема щодо прав жінок та дівчат.

Як повідомляв Голос Америки, після виводу американських військ, афганські збройні сили швидко здали зброю та позиції Талібану. Пентагон не дає точної оцінки скільки одиниць зброї отримали бойовики, однак оглядачі вказують, що вартість цієї зброї може сягати мільярдів доларів.

Росія та Пакистан під час двосторонніх переговорів у середу наголосили на необхідності «практичного залучення» афганського Талібану, але виключили офіційне визнання ісламістських правителів, доки вони не вирішать міжнародні проблеми щодо прав жінок та інклюзивного управління. Уповноважений президента Росії в Афганістані Замір Кабулов очолив делегацію на переговорах з офіційними особами Пакистану в Ісламабаді та поінформував про свої зустрічі на початку цього місяця з Талібаном у Кабулі, повідомляє Голос Америки.

Кабулов сказав, що Москва продовжує співпрацювати з Талібаном, але не розглядає надання легітимності фактичним правителям Афганістану «наразі», - повідомили Голосу Америки офіційні пакистанські джерела, причетні до зустрічей у середу.

Коротке повідомлення уряду Пакистану у Twitter після зустрічі Кабулова з заступницею міністра закордонних справ Хіною Раббані Хар, вказало, що обидві сторони "наголосили на необхідності практичного залучення тимчасового афганського уряду".

Більше

XS
SM
MD
LG