Спеціальні потреби

Актуально

Байден у Саудівській Аравії згадав про вбивство журналіста Хашокджі 

Фото: президент США Джо Байден під час прес-конйеренції за результатами зустрічі з Мохаммедом бін Салманом, 15 липня, Саудівська Аравія.

Візит до Саудівської Аравії, який завершує чотириденне турне президента США Джо Байдена країнами Близького Сходу, оглядачі називають моментом, який створює особистий виклик для президента. Адже ще під час своєї передвиборчої кампанії в листопаді 2019 року тоді ще кандидат на посаду президента Байден обіцяв зробити все, для того щоб ізолювати спадкоємця саудівського трону – принца Мухаммеда бін Салмана.

Члена королівської родини пов'язували із жорстоким вбивством в посольстві цієї держави у Туреччині Джамаля Хашокджі, саудівського дисидента та колумніста газети The Washington Post у 2018 році, який постійно жив у Сполучених Штатах. Уряд Саудівської Аравії неодноразово відкидав ці звинувачення, зауважуючи, що винні у цьому вбивстві були покарані.

Президент США Джо Байден під час робочої зустрічі з принцем Мохаммедом бмн Салманом (AP Photo/Evan Vucci)
Президент США Джо Байден під час робочої зустрічі з принцем Мохаммедом бмн Салманом (AP Photo/Evan Vucci)

Коли Байден у п’ятницю прибув до Джидди, що є другим за величиною містом в країні і вважається її «економічною столицею», він взяв участь у офіційній зустрічі з королем Саудівської Аравії Бін Салманом. Враховуючи погіршення стану здоров’я короля, робочу зустріч проводив його син і спадкоємець. Говорячи з журналістами після першої зустрічі з принцом Мухаммедом, Джозеф Байден сказав, що порушував питання Хашокджі.

«Я порушив це питання на початку зустрічі, чітко давши зрозуміти, що я думав про це в той час, і що я думаю про це зараз. Я чітко висловив свою точку зору. Я дуже прямо сказав, що для американського президента мовчання щодо прав людини суперечить тому, ким ми є і ким є я. Я завжди буду відстоювати наші цінності», – сказав Байден.

У відповідь на запитання репортера про те, як відреагував принц, Байден сказав: «Він по суті сказав, що не несе особистої відповідальності за це. Я вказав, що думаю, що він несе».

Ціни на нафту, санкції щодо Росії, зростання впливу Китаю – в центрі уваги Вашингтона

Поїздка відбувається на тлі високих цін на бензин та інфляції в США, які Байден частково пов'язує із вторгненням Росії в Україну. Дорожче паливо частково призвело і до рекордного за останні 40 років зростання інфляції в США – понад 9% у червні. Для Байдена це є важливим внутрішньо політичним питанням, адже на проміжних виборах у листопаді його партія змагатиметься за місця в Конгресі. Демократи виборюватимуть у республіканців всі 435 місць у Палаті представників і 35 із 100 місць у Сенаті.

Я зроблю все, що в моїх силах для того, щоб збільшити постачання нафти до США
Джо Байден

Нова політична та економічна реальність, яка утворилася через широкомасштабний напад Росії на Україну прискорила зростання цін на енергоностії, передусім нафту.

«Я зроблю все, що в моїх силах для того, щоб збільшити постачання нафти до США», – сказав презвидент Байден у своєму першому виступі для преси у Саудівській Аравії.

Як зауважує CNN, офіційні особи Білого дому усвідомлювали, що адміністрацію жорстко критикуватимуть за зустріч із саудівським принцом, навіть члени власної партії Байдена, але вирішили піти на цю зустріч, оскільки вважають, що для просування інтересів США працювати з Саудівською Аравією набагато легше, ніж без них.

«Президент вирішив, що ця поїздка варта політичних втрат, якщо вона дозволить протистояти китайському впливу, домогтися додаткового видобутку нафти та заохотити тісніші зв'язки з Ізраїлем», – пише газета New York Times.

Газета нагадує, що в інших випадках, наприклад з Кубою та Венесуелою, Байден наголошував, що його «адміністрація робить демократію та повагу до прав людини першорядним фактором у спілкуванні з лідерами інших країн».

Але Саудівська Аравія може стати важливим союзником США у справі обмеження цін на нафту. Останніми місяцями, коли на російську нафту наклали санкції західні країни, Саудівська Аравія, найбільший у світі виробник нафти подвоїла імпорт російської нафти. За даними, які опрацювало агентство Reuters, Саудівська Аравія імпортувала 647 тисяч тонн російської нафти з квітня по червень.

Як пояснює видання Business Insider, закупівля нафти в Росії дозволяє Саудівській Аравії звільнити власний експорт нафти, щоб отримати прибуток від рекордно високих цін на міжнародному ринку.

Очікується, що Байден закликатиме уряд Саудівської Аравії збільшити видобуток нафти, намагаючись стримати стрімке зростання цін. Як зуаважували американські офіційні особи наперердодні, США високо оцінили плани Саудівської Аравії «підтримати баланс світового ринку нафти для сталого економічного зростання». Телекомпанія CNN з посиланням на представника Білого дому пише, що цей крок призведе до зниження ціни найближчими тижнями. При цьому, президент та інші офіційні особи відкидають припущення, що багаті запаси нафти в Саудівській Аравії є ключовою мотивацію для поїздки.

Як пише CNN, робочий візит Байдена розглядається як шанс перезавантажити стосунки, і жодних чітких заяв про збільшення видобутку нафти Саудівською Аравією не очікується відразу після того, як Байден покине країну.

Просування технологій 5G і 6G, перемир’я в Ємені, співпраця в медичній сфері

У плані візиту є підписання меморандуму про співпрацю щодо технологій 5G і 6G, які США просувають по всьому світу, а також у сфері екологічно чистої енергії, куди планують інвестувати свої гроші саудити, у медичній сфері. Окремо планується підписання угоди про кібербезпеку, згідно з якою дві країни обмінюватимуться досівдом та інформацією про загрози, а також співпрацюватимуть у дослідженні космосу.

Крім цього, президент Байден, як очікується, вітатиме зусилля Саудівської Аравії щодо перемир’я в Ємені, що «допоможе полегшити страждання жителів країни».

За словами офіційного представника Білого дому, на якого посилається CNN, Байден також привітав зусилля Саудівської Аравії щодо зміцнення відносин з Іраком, зокрема у сфері енергетики. США вітають плани приєднання Іраку до електромереж Саудівської Аравії та інших країна Ради співробітництва Перської затоки, сказав чиновник.

У матеріалі використовувалися повідомлення CNN, New York Times, Reuters, Business Insider.

Всі новини дня

Китай втрачає партнерів у Європі, виправдовуючи російську війну в Україні

Президент Росії Путін побував у Пекіні 4 лютого 2022 року, коли російська армія готувалась до вторгнення в Україну. У спільній заяві за результатами тієї зустрічі Україна не згадана, але там було вказано, що «сторони заперечують проти подальшого розширення НАТО»

Естонія і Латвія оголосили 11 серпня про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою.

Російська війна в Україні залишається одним з предметів розходжень між Європою і Китаєм.

В той час як європейці фактично одностайно засудили Москву за напад і допомагають Україні, Китай уникає критики Росії, а китайські ЗМІ та офіційні представники Пекіна повторюють московські виправдання російського вторгнення на українську землю.

Естонія не відвідала жодну з зустрічей формату після саміту у лютому.

Китайський посол у Москві Чжан Ханьхуей цього тижня в інтерв’ю російському державному інформагентству ТАСС називав Захід і США «головним ініціатором і розпалювачем української кризи» та критикував західні санкції щодо Росії і засуджував міжнародну військову допомогу Україні.

Міністерства закордонних справ Естонії і Латвії в офіційних повідомленнях не називають причини демонстративного кроку, але Рига вказує, що він пов’язаний з «теперішніми пріоритетами латвійської закордонної і торговельної політики».

З Таллінна окремо підкреслюють, що «Естонія не відвідала жодну з зустрічей формату після саміту у лютому», коли Росія почала нове вторгнення в Україні.

Ще минулого року від участі в роботі тієї європейської групи взаємодії з Китаєм, яка спочатку нараховувала 17 держав, відмовилася Литва.

Тоді литовський міністр закордонних справ Ґабріеліус Ладсберґіс у поясненні виданню Politico.eu закликав і інші країни ЄС зосередитися на «більш об’єднуючому, а тому значно ефективнішому форматі», коли з Китаєм розмовляють всі 27 країн Європейського Союзу.

Європейський Союз і Китай залишаються важливими торговельними партнерами, але однією з ознак стриманості у відносинах стало те, що ЄС досі тримає у замороженому стані укладений наприкінці 2020 року договір про економічну співпрацю та інвестиції.

Європейський парламент зупинив ратифікацію договору після того, як у березні 2021 року Китай наклав санкції на європейських політиків та на низку установ у відповідь на західні санкції щодо китайських посадовців, звинувачених у причетності до дій щодо уйгурської меншини в Китаї.

На початку 2022 року Китай заборонив імпорт з Литви після того, як Вільнюс дозволив відкрити у себе представництво Тайваню.

«Діалог глухих»

Президент Європейської ради Шарль Мішель у квітні закликав Пекін «допомогти покласти край війні в Україні» і наголошував, що «Китай не може не помічати порушення Росією міжнародних законів».

Верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Боррель назвав квітневу розмову з китайською стороною «діалогом глухих» після того, як представники Пекіна відмовилися пообіцяти, що Китай не допомагатиме Росії у війні проти України.

Президент Росії Путін побував у Пекіні 4 лютого 2022 року, коли російська армія готувалась до вторгнення в Україну.

У спільній заяві за результатами зустрічі Путіна і китайського керівника Сі Цзіньпіня Україна не згадана, але там було вказано, що «сторони заперечують проти подальшого розширення НАТО» і закликають Північноатлантичний альянс «поважати суверенітет, безпеку та інтереси інших країн» і право «мирного розвитку інших держав».

У тій заяві також багато місця було відведено закидам на адресу США.

Москва називала застереження проти розширення НАТО серед головних приводів вторгнення в Україну, але президент Путін ще більше наголошував на інших виправданнях, заявляючи, що Україна не має права на державність, оскільки українці на його думку не є народом, а українські землі за його словами належали російській імперії.

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:11 0:00

Студенти Стенфордського Університету збирають гроші для України за допомогою бігу. Відео

Група українських студентів Стенфордського Університету в Каліфорнії, започаткувала цілий ряд благодійних проектів, покликаних допомогти Україні. Поміж іншого вони придумали спосіб збирати гроші за допомогою бігу. Як саме вони це роблять дізнавалась Христина Шевченко.

Як українці, які не пройшли «фільтрацію» на російському кордоні, потрапляють в російські СІЗО. Відео

Росія захопила та депортувала на свою територію принаймні мільйон двісті тисяч українців серед них майже півмільйона дітей. Такі дані станом на кінець червня подає віце-прем'єрка України Ірина Верещук. Багатьох утримують у російських СІЗО або ж на підконтрольних Росії територіях.

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

У Нью-Йорку відбувається засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації на Запорізькій АЕС.

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

98% українців впевнені у перемозі у війні, понад 90% схвалюють роботу президента Зеленського. Такими є результати нового опитування українців, проведеного Міжнародним республіканським інститутом США.

Більше

XS
SM
MD
LG