Спеціальні потреби

CША та 37 країн ОБСЄ створюють комісію для вивчення стану прав людини в Росії – речник Державного департаменту


Архівне фото. Пікет на підтримку Євгена Вітішка, заарештованого російського активіста з організації «Екологічна вахта за Північним Кавказом». Росія. 2014 рік.
Архівне фото. Пікет на підтримку Євгена Вітішка, заарештованого російського активіста з організації «Екологічна вахта за Північним Кавказом». Росія. 2014 рік.

ОБСЄ має створити спеціальну комісію для вивчення ситуації з правами людини в Росії.

Про те, що Сполучені Штати та 37 інших країн-членів Організації з безпеки та співпраці в Європі закликають звернутися до спеціального, Московського механізму, який уможливлює створення такої комісії, заявив речник Державного департаменту США Нед Прайс.

У заяві мовиться, що цей механізм буде задіяно вже втретє з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

«Перші два звернення були зосереджені на веденні Росією війни та задокументовані серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини в Україні з боку російських військ. Цей останній заклик створить експертну місію для огляду ситуації з правами людини в самій Росії», – мовиться у заяві речника Державного департаменту, розміщеній на сайті відомства у четвер, 28 липня.

Про це також повідомила місія США в ОБСЄ на своїй сторінці у твітері.

Як мовиться у заяві, звернення є відповіддю на нещодавні дії російської влади щодо обмеження свободи вираження поглядів, мирних зібрань і асоціацій у Росії, а також на повідомлення про катування та інше жорстоке поводження з громадянами Російської Федерації та іншими особами, яких утримують під вартою в Росії.

«Сполучені Штати, наші союзники та партнери продовжуватимуть притягати російський уряд до відповідальності за порушення та зловживання правами людини», – мовиться у заяві речника Державного департаменту.

Другий звіт, підготовлений незалежними експертами за дорученням Організації з безпеки і співпраці в Європі, стосувався дій Росії в Україні. Він підтвердив дані першого звіту, що готувався у перші місці повномасштабної війни Росії проти України, який виявив серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, що відбуваються системно і з «чіткими закономірностями», і «пов’язано здебільшого з російськими збройними силами».

Згідно з правилами ОБСЄ, місія експертів матиме мандат дослідити, чи порушує Росія свої зобов’язання перед ОБСЄ щодо прав людини, та те, як дії російського уряду вплинули на громадянське суспільство, свободу ЗМІ, верховенство права та здатність демократичних процесів та інститутів функціонувати в Росії.

ОБСЄ, в рамках Московського механізму, вибере групу з 45 незалежних експертів, які не повинні походити з країни, щодо якої ведеться розгляд, так і з країн, які ініціювали процес.

У вересні за результатами роботи місія має підготувати звіт для ознайомлення усіх держав-учасниць ОБСЄ та громадськістю.

Московський механізм, затверджений 1991 року, є доповненням до Віденського механізму. Згідно з ним, експертні комісії надсилаються до держав-учасниць, щоб допомогти їм у вирішенні проблеми, пов'язаної з правами людини.

Зокрема, у рамках Московського механізму експерти ОБСЄ раніше не визнали Білорусь стороною збройного конфлікту в Україні, незаважаючи на те, що її територія використовується російськими військакми для запуску ракет по Україні.

Уперше Московський механізм був активований у 1992 році після повідомлень про напади на цивільних осіб у Боснії та Герцеговині, а також у Хорватії.

Щодо Росії Московський механізм ОБСЄ було застосовано у 2018 році, коли Росію закликали розслідувати порушення прав людини у Чечні. Серед питань, які мала дослідити комісія, було питання про систематичне переслідування представників ЛГБТ-спільноти.

Раніше Росія звинувачувала ОБСЄ та Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) у перевищенні своїх повноважень та розпалюванні «русофобії».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG