Спеціальні потреби

Актуально

ООН: ситуація на атомних об'єктах України викликає все більшу тривогу

Фото: військовий з нашивкою прапора РФ поблизу Енергодара, Запоріжжя, 4 серпня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко

Глава Міжнародного агентства з атомної енергії заявив у четвер, що експерти його агентства дійшли попереднього висновку про відсутність безпосередньої загрози ядерній безпеці після обстрілу навколо великої атомної станції на півдні України, але він попередив, що це “може змінитися у будь-який момент".

“Ми, безперечно, всі можемо погодитися з тим, що будь-яка ядерна катастрофа є неприйнятною, і тому запобігання їй має бути нашою головною метою”, — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час відеобрифінгу в Раді Безпеки ООН.

"Для досягнення цього я прошу, щоб обидві сторони співпрацювали з МАГАТЕ і дозволили місії на Запорізькій атомній електростанції почати працювати якомога швидше", - сказав він.

Гроссі зазначив, що останнім часом ситуація на ядерних об'єктах України, зокрема на Запорізькій АЕС, "швидко погіршується, аж до дуже тривожної".

Команда Агентства ООН з ядерного нагляду з червня намагається направити технічну місію для перевірки Запорізького майданчика. Це найбільша атомна електростанція в Європі.

"Але, на жаль, через політичні чинники та інші міркування це було неможливо, - сказав він. - Ми бачили, що сталося протягом останніх двох місяців; ми не можемо дозволити таким факторам більше затримувати нас”.

Росія захопила Запорізьку атомну електростанцію 4 березня, розмістивши там війська та залишивши український персонал для керування нею.

Україна та Росія звинувачують одна одну в обстрілах навколо місця з 6 серпня, включаючи повідомлення про нові обстріли раніше в четвер.

Глава МАГАТЕ Гроссі заявив, що йому та його експертам необхідно терміново вирушити до Запоріжжя, щоб оцінити фізичні пошкодження об’єктів, оцінити умови роботи персоналу диспетчерської та провести технічне обслуговування всього обладнання МАГАТЕ для захисту.

"Місія на майданчику також дозволить нам виконувати термінові гарантійні дії – перевірку статусу реакторів та запасів ядерних матеріалів, включаючи сховище свіжого та відпрацьованого палива, де ми зараз не маємо дистанційної передачі даних спостереження", - сказав він.

МАГАТЕ потребує дозволу та допомоги України та Росії, щоб дістатися до Запоріжжя, бо станція розташована на території, яку зараз контролюють російські війська.

"Ми готові надати місії всю необхідну допомогу та сприяти її пересуванням через контрольовану Україною територію", - сказав Раді посол України Сергій Кислиця.

Посол Росії Василь Небензя заявив, що його уряд сподівається, що місія МАГАТЕ в Запоріжжі відбудеться найближчим часом.

Демілітаризована зона

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав сторони використовувати «здоровий глузд і розум» і не атакувати регіон. У своїй заяві в четвер він закликав їх негайно припинити військові дії поблизу атомної станції, а також вивести будь-який військовий персонал і обладнання з місця.

"Цей об'єкт не можна використовувати як частину будь-якої військової операції", - попередив Гутерріш.

За його словами, сторони повинні терміново домовитися про периметр демілітаризації, щоб забезпечити безпеку території.

«Росія не використовує з цією метою цивільну інфраструктуру, не згадуючи ядерні об’єкти, - сказав Небензя Раді Безпеки, відхиляючи пропозицію глави ООН. - Це тактика українських збройних сил».

Український посол заявив, що обстріл Москвою Запоріжжя мав більшу мету.

"Плани Росії щодо Запорізької АЕС спрямовані на відключення її від енергосистеми України та відключення електроенергії на півдні країни", - сказав Кислиця.

Сполучені Штати закликали Росію припинити всі військові операції на українських ядерних об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над Запоріжжям.

Бонні Дженкінс, заступниця держсекретаря США з контролю над озброєннями та міжнародної безпеки, також висловила підтримку пропозиції України щодо створення демілітаризованої зони навколо АЕС і місії МАГАТЕ.

"Цей візит не може більше чекати", - сказала вона членам ради.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG