Спеціальні потреби

«Ми в стані енергетичної війни з Росією», кажуть в ЄС, готуючи дії у відповідь


Юзеф Сікела, заступник прем’єр-міністра і міністр енергетики Чехії, відкриває нараду колег з країн ЄС в Брюсселі 9 вересня 2022 р.
Юзеф Сікела, заступник прем’єр-міністра і міністр енергетики Чехії, відкриває нараду колег з країн ЄС в Брюсселі 9 вересня 2022 р.

Міністри енергетики країн Європейського Союзу зібралися 9 вересня в Брюсселі, щоб узгодити кроки для подолання наслідків енергетичної кризи на тлі російського вторгнення в Україну та конфлікту Москви з Європою.

Чеський міністр енергетики Юзеф Сікела сказав журналістам, що головною причиною різкого зростання цін на енергію стала російська війна.

«Ми у стані війни. Нам не треба грати словами. Ми у стані енергетичної війни з Росією. І Путін, маніпулюючи газовим ринком, намагається зруйнувати громадянський спокій у наших країнах та вплинути на наш спосіб життя, а також атакувати наші економіки. І нам треба подати потужний сигнал, що ми зробимо все необхідне, щоб захистити наші оселі, наші економіки й гарантувати, що ми матимемо досить енергії за доступними цінами», - сказав урядовець Чехії, яка зараз головує в ЄС.

Серед шляхів, які розглядають європейці, зокрема пропозиція Європейської комісії запровадити верхню межу на ціну газу.

Ми повинні зменшити доходи Росії, які Путін використовує, щоб фінансувати свою жахливу війну в Україні.

Євросоюз також вивчає можливість відокремлення вартості газу від цін на електроенергію, які на європейському ринку пов’язані.

Європейці обговорюють способи економії енергії та розглядають можливість спеціального податку на компанії, що отримують надприбутки з викопного палива.

Росія, яка донедавна була найбільшим експортером газу у Європу, заявляє, що криза спричинена міжнародними санкціями, хоча ЄС, наклавши ембарго на російську нафту й вугілля, досі не вдавався до дій проти російського газу.

Росія почала зменшувати обсяги постачання газу до Європи ще минулої зими, на тлі приготувань Москви до вторгнення в Україну, а цього літа компанія Газпром повністю зупинила важливий газопровід Північний потік 1, пославшись на санкції і технічні причини.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 7 вересня, що надзвичайна ситуація склалася «не лише тому, що Росія є ненадійним постачальником, як ми це побачили в останні дні, тижні, місяці, але також тому, що Росія активно маніпулює газовим ринком».

Урсула фон дер Ляєн стверджує, що впродовж шести місяців повномасштабної російської війни в Україні Європа зменшила енергетичну залежність від Росії, скоротивши споживання, залучивши інші джерела і створивши запаси на зиму.

«Ми всі знаємо, що наші санкції глибоко вгризаються в російську економіку зі значними негативними наслідками. Але Путін частково компенсує це надходженнями від викопного палива. Отже тут завдання полягає в тому, що ми повинні зменшити доходи Росії, які Путін використовує, щоб фінансувати свою жахливу війну в Україні. Зараз наші зусилля минулих місяців приносять результат. Бо на початку війни, якщо ви поглянете на імпорт газу, то впродовж тривалого часу 40% становив російський газ. Сьогодні він скоротився до лише 9%», - заявила Урсула фон дер Ляєн.

Тепер на перше місце постачальника газу до ЄС замість Росії вийшла Норвегія і важливими джерелами стали США, Азербайджан, Алжир, Катар та інші країни.

Євросоюз також робить великий наголос на розвитку відновлюваних джерел енергії.

Ллойд Остін, Марк Міллі – про допомогу Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG