Актуально
- Голос Америки
"Протидіяти терору Росії проти цивільного населення". На "Рамштайні" обговорюють зміцнення протиповітряної оборони України

На тлі нових ракетних обстрілів Росією міст та цивільної інфраструктури України, міжнародна допомога в протиповітряній обороні знову вийшла на перший план в обговореннях союзників України на Заході.
"Ми тепер знову переходимо до протиповітряної оборони", - сказала посол США в НАТО Джуліанн Сміт під час брифінгу, присвяченому засіданню Контактної групи з оборони України, що розпочалось в Брюсселі в середу.
Очільник Пентагону Ллойд Остін вказав на рішучість Контактної групи зміцнити оборону України. "Весь світ знову побачив злонамірність та жорстокість обраної Путіним війни, яка ґрунтується на агресії та ведеться з глибокою зневагою до воєнних правил, - заявив Остін в середу. - Останній удар Росії по містах України знову призвів до вбивств і поранень ні в чому не винних мирних жителів і поставив під приціл обʼєкти невійськового призначення".
Остін наголосив на рішучості міжнародної спільноти у захисті України: "Останні напади Росії лише поглибили рішучість українського народу та ще більше об’єднали добрі країни з усіх регіонів світу. Наша відданість підтримувати захисників України зберігається протягом усіх сезонів. Ця контактна група - єдина та рішуча. Ми будемо і надалі нарощувати обороноздатність України для нагальних потреб сьогодення та на віддалену перспективу".
Союзники вже надають протиповітряну оборону, але нам потрібно ще більше, зауважив перед засіданням генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
"Нам потрібні різні типи протиповітряної оборони: системи як малої дальності, так і великої дальності – для перехоплення балістичних ракет, крилатих ракет, безпілотників – різні системи для різних завдань. І, звісно, Україна – велика країна, багато міст. Тому нам потрібно збільшити обсяги, аби допомогти Україні захистити ще більше міст і більші території проти жахливих російських атак на цивільне населення", - додав він.
Україна щойно отримала німецьку систему оборони IRIS-T. В німецькому уряді сподіваються, що ця допомога зміцнить здатність України "протидіяти цьому терору проти цивільного населення".
Міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт поділилась особистим досвідом протиповітряної тривоги, який вона пережила під час свого візиту до Одеси.
"Я сама це відчула під час мого візиту до Одеси, коли під час переговорів із моїм колегою Резніковим двічі спрацювали сигнали повітряної тривоги, і я зрозуміла, як це – кидати все і бігти до бункера. І люди переживають це день за днем, ніч за ніччю. І тому так важливо, щоб Україна могла захистити себе просто зараз від цих атак за допомогою цієї системи протиповітряної оборони. Наступного року прибудуть ще три такі системи ППО", - заявила Ламбрехт.
Напередодні речник Держдепу США Нед Прайс перерахував американську допомогу, яку отримала Україна для протиповітряного захисту.
"Ми передали в Україну понад 1400 ПЗРК «Стінгер», - вказав Прайс. - Ми також передали радари повітряного спостереження та багатофункціональні радари. Ми сприяли передачі нашими партнерами власних систем протиповітряної оборони - можливо ви пам’ятаєте, що Словаччина передала систему С-300 у квітні. Ми оголосили про значний пакет у рамках ініціативи cприяння безпеці Україні, замовивши вісім NASAMS. Зараз ми працюємо над їхнім виготовленням та якомога швидшою доставкою.
Ми також анонсували пакет у вересні - він включав замовлення на додаткові радари та засоби боротьби з дронами. Тож починаючи з перших етапів війни Росії проти України, ми визначили пріоритети того, що потрібно нашим українським партнерам, щоб захистити себе від подібних нападів. Ви бачили звіти з відкритих джерел, публічні повідомлення про те, що українські системи протиповітряної оборони були ефективними в деяких з цих випадків. Звичайно, ми хочемо й надалі робити все можливе, щоб ще більше нарощувати ці спроможності, тому що навіть одна загибель українця в результаті збройного нападу викликає велике занепокоєння і великий cмуток".
Під час засідання Контактної групи, Україна, ймовірно, проситиме більше сучасних систем протиповітряної оборони, системи Patriot а також потужності для протидії іранським дронам, каже в коментарі Голосу Америки експертка Центру нової американської безпеки Бекка Вассер.
"Сполучені Штати, а також європейські партнери передали Україні низку різних систем протиповітряної оборони, а також велику кількість різноманітного військового озброєння. Але питання не в тому, чи цього достатньо. Ідеться про конфлікт, хід якого постійно змінюється, і разом із цим змінюються деякі потреби України", - додає вона.
Всі новини дня
Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча. Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.
Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?
РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?
«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео
«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН
Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.
"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"
Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.Ідзумі Накаміцу
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.
Небезпечна риторика та завуальовані погрози
З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.
Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.
Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.
"Бряцання ядерною зброєю"
Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь: “Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.
“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.
Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.
Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.
Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.
Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.Сергій Кислиця
Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.
Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.
Форум