Спеціальні потреби

Актуально

Трамп "запалив вогонь" штурму Капітолію - звіт Комісії Конгресу щодо подій 6 січня

Архівне фото: Тогочасний президент США Дональд Трама звертається до протестувальників 6 січня 2021 року

ВАШИНГТОН (AP) — Остаточний звіт комісії Палати представників щодо подій 6 січня стверджує, що Дональд Трамп злочинно брав участь у «змові», прагнучи скасувати законні результати президентських виборів 2020 року, і не вжив заходів, щоб зупинити напад своїх прихильників на Капітолій. Комісія завершила розслідування, що тривало 18 місяців, і стосувалось дій колишнього президента та насильницьких дій натовпу два роки тому у Вашингтоні.

Трамп «розпалив цей вогонь», — пише голова комітету, конгресмен від Міссісіпі Бенні Томпсон.

Звіт на 814 сторінках, опублікований увечері в четвер, комісія видала, після опитування понад 1000 свідків, 10 слухань і дослідження більше мільйона сторінок документів. Свідки — від багатьох найближчих помічників Трампа в правоохоронних органах до деяких учасників заворушень — детально розповіли про «навмисні» дії Трампа за кілька тижнів до нападу та про те, як його масштабні спроби скасувати свою поразку вплинули на тих, хто жорстоко прорвався через кордон поліції 6 січня 2021 року і розбили вікна та двері Капітолію.

Головною причиною була «одна людина», йдеться у звіті: Трамп.

Повстання серйозно загрожувало демократії та «поставило під загрозу життя американських законодавців», – підсумувала двопартійна комісія з дев’яти членів. Звіт детально описує темну главу сучасної американської історії. Це не лише виклад найдраматичніших моментів свідчень із місяців слухань, а й документ для майбутніх поколінь.

У передмові до звіту спікерка Палати представників Ненсі Пелосі каже, що висновки мають стати «рішучим закликом до всіх американців пильно охороняти нашу демократію та віддавати свій голос лише тим, хто сумлінно захищає Конституцію».

У вісьмох розділах звіту викладено події подібно до викладу на слуханнях комітету влітку, наводиться багато деталей плану, який Трамп і його радники розробили, щоб спробувати позбавити перемоги президента Джо Байдена. Законодавці описують тиск з боку колишнього президента на владу штатів, федеральних чиновників, законодавців і віце-президента Майка Пенса, щоб обіграти систему чи порушити закон.

За два місяці між виборами та заворушенням, йдеться у звіті, «президент Трамп або його найближче оточення вчинили щонайменше 200 очевидних актів публічнх чи приватних звернень, тиску чи осудів, спрямованих на законодавців штату, владу штатів або місцевих адміністраторів виборів, щоб скасувати результати виборів на рівні штатів”.

Голова Комісії Бенні Томпсон під час засідання 19 грудня 2022 року
Голова Комісії Бенні Томпсон під час засідання 19 грудня 2022 року

Неодноразові неправдиві заяви Трампа про широкомасштабне шахрайство на виборах викликали резонанс у його прихильників, зазначив комітет, і посилилися в соціальних мережах, спираючись на недовіру до уряду, яку він плекав протягом чотирьох років перебування на посаді. Він практично нічого не зробив, щоб зупинити їх, коли вони вдалися до насильства та штурмували Капітолій, перервавши сертифікацію перемоги Байдена.

Цю масштабну доповідь видано в той час, коли Трамп знову балотується в президенти, а також зіткнувся з численними федеральними розслідуваннями, включаючи розслідування його ролі в повстанні та наявності секретних документів у його маєтку у Флориді. Цей тиждень особливо важкий для нього, оскільки комітет Палати представників заявив, що оприлюднить його податкові декларації після того, як він роками боровся, щоб зберегти їх приватними. Крім того, республіканці звинуватили Трампа в гірших, ніж очікувалося, результатах на проміжних виборах, що залишило його в найбільш політично вразливому стані з моменту обрання в 2016 році.

У серії політичних рекомендацій семеро демократів і двоє республіканців у комітеті пропонують заборонити Трампу займати посаду в майбутньому, зазначивши, що 14-та поправка до Конституції США передбачає, що кожному, хто склав присягу виконувати Конституцію, може бути заборонено займати посаду за участь у заворушенні чи повстанні.

«Він непридатний для будь-якої посади», — пише віце-голова комітету, член Республіканської партії Ліз Чейні з Вайомінгу.

В соцмедійному дописі, Трамп назвав звіт «дуже політизованим» і неправдиво заявив, що в ньому немає його заяви від 6 січня про те, що його прихильники повинні протестувати «мирно та патріотично». Однак комітет включив цю заяву та зазначив, що він супроводжував цей коментар неправдою щодо виборів та агресивними словами, закликаючи натовп «запекло боротися».

У звіті детально описується безліч помилок правоохоронних і розвідувальних органів, зазначається, що багато учасників штурму мали зброю та відкрито онлайн планували насильство. «Неспроможність належним чином поділитися цією розвідувальною інформацією та діяти відповідно до неї поставила під загрозу життя поліцейських, які захищали Капітолій, і кожного в ньому», — йдеться у звіті.

У той же час комітет підкреслює, що збої в безпеці не є основною причиною повстання.

«Президент Сполучених Штатів підбурює натовп йти до Капітолію та перешкоджає роботі Конгресу — це не сценарій, який наша розвідка та правоохоронні органи передбачили для цієї країни», — написав Томпсон.

"Дональд Трамп запалив цей вогонь, - пише Томпсон. - Але за кілька тижнів до цього було очевидно, що це назріває».

У звіті детально описано бездіяльність Трампа, коли його прихильники штурмували будівлю, а також докладно описано години, коли він спостерігав за насильством по телевізору, але нічого не зробив, щоб його зупинити.

Фотограф Білого дому сфотографував Трампа о 13:21, коли той дізнався про заворушення, після того, як повернувся до Білого дому після своєї промови — і після того, як його власні служби безпеки відмовили йому в спробах піти до Капітолію. "На той час, якщо не раніше, його поінформували про жорстоке заворушення", - йдеться у звіті.

Загалом минуло 187 хвилин між тим, як Трамп закінчив свою промову поблизу Білого дому, і його першою спробою змусити бунтівників розійтися, опублікувавши відеозвернення, у якому він попросив своїх прихильників піти додому, але казав: "Ми любимо вас, ви дуже особливі".

Ця бездіяльність була "невиконанням обов'язку", - йдеться у звіті, зазначаючи, що Трамп мав більше влади, ніж будь-яка інша особа як головнокомандувач нації. «Він свідомо залишався бездіяльним, навіть якщо діяли інші, включаючи віце-президента».

У ті години Пенс був у Капітолії, благаючи співробітників служби безпеки швидко залучити Національну гвардію, оскільки штурмовики закликали його повісити, оскільки він не буде незаконно намагатися перешкодити перемозі Байдена. А всередині Білого дому десятки співробітників і партнерів благали Трампа зробити рішучу заяву.

Але він цього не зробив.

"Зараз ми всі схожі на внутрішніх терористів", - написала після цього помічник Хоуп Хікс Джулі Редфорд, яка працювала керівником штабу Іванки Трамп.

У звіті йдеться, що «практично всі співробітники Білого дому», опитані комітетом, засудили твіт Трампа о 14:24. Того дня — саме тоді, коли бунтівники вперше увірвалися до Капітолію — у віце-президента Майка Пенса «не вистачило сміливості зробити те, що слід було зробити, щоб захистити нашу країну та нашу Конституцію».

"Нападаєш на віце-президента? Щось з ним не так", - написала того вечора Хікс іншому колезі.

Демократи Палати представників віддають контроль над палатою республіканцям. Демократи двічі оголошували імпічмент Трампу, другий раз через тиждень після повстання. Обидва рази він був виправданий Сенатом. Інші розслідування під керівництвом Демократичної партії досліджували його фінанси, бізнес, закордонні зв’язки та його сім’ю.

У понеділок комісія офіційно передала своє розслідування Міністерству юстиції, рекомендувавши департаменту розслідувати чотири звинувачення проти колишнього президента, зокрема сприяння повстанню. Хоча ці звинувачення не мають правової сили, вони є остаточною заявою комітету після його масштабного півторарічного розслідування.

Комітет також почав оприлюднювати сотні розшифровок опитувань. У четвер оприлюднено стенограми двох інтерв’ю з колишнім помічником Білого дому Кессіді Хатчінсон, яка свідчила особисто на одному зі слухань, що транслювалися влітку, і в яскравих подробицях описала дії та бездіяльність Трампа в Білому домі. .

У двох інтерв’ю, проведених після її червневої появи на слуханнях, Хатчінсон розповіла, як багато союзників Трампа, включаючи її адвоката, тиснули на неї, щоб вона не говорила занадто багато під час інтерв’ю в комітеті.

Всі новини дня

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Що американські законодавці говорять про розвиток підтримки України у найближчому майбутньому? Відео

Однією з найбільших новин цього тижня стало оголошення про передачу Україні західних танків, зокрема американських Абрамс, які називають найсучаснішими у світі.

Більше

XS
SM
MD
LG