Спеціальні потреби

Актуально

Війна Росії в Україні загрожує порушити стабільність Західних Балкан, кажуть посадовці США

Мерія Сараєво освітлена в кольорах українського прапора, 24 лютого 2022 року

Посадовці США закликають посилити дипломатичну увагу до Західних Балкан, регіону, який вважається вразливим до зловмисних кампаній російського впливу щодо війни в Україні.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

«Війна Росії показала нагальність нашої роботи з надання допомоги всім країнам Західних Балкан у просуванні демократичних реформ, втіленні їхніх прагнень інтеграції в європейські та євроатлантичні інституції», — сказав речник Держдепартаменту у відповідь на письмові запитання від Голосу Америки.

Речник написав, що дипломатичні пріоритети для регіону включають взаємне визнання країн, зниження бар'єрів для торгівлі, свободу ЗМІ та боротьбу з корупцією.

«Вкрай важливо, щоб ми продовжували триматися разом перед обличчям цієї безпрецедентної агресії, — написав речник. - Ендемічна корупція виснажує регіон, прискорює відтік мізків і приносить користь зловмисній Росії».

Найбільше хвилювання викликає нерівномірне виконання набору компромісів, викладених у Дейтонській угоді 1995 року, яка поклала край боснійській війні, що призвела до загибелі понад 100 000 людей.

Сербська підтримка Росії

Ця угода розділила Боснію та Герцеговину на Республіку Сербську, де домінували серби, та регіон, відомий як Федерація, де домінували боснійці та хорвати.

Президент Республіки Сербської Мілорад Додік, колись самопроголошений соціал-демократ, останніми роками взяв усе більш націоналістичний тон і став найближчим союзником президента Росії Володимира Путіна в регіоні.

Додік зустрівся з Путіним у Москві у вересні минулого року після схвалення російського вторгнення в Україну. У січні він нагородив Путіна почесною медаллю за його «патріотичну турботу та любов» до контрольованої сербами половини Боснії.

Минулого року США оголосили про санкції проти Додіка, хоча він уже перебував під санкціями США з 2017 року. У своїй заяві Міністерство фінансів США звинуватило Додіка в корупції та сепаратистських зусиллях, які загрожують стабільності та територіальній цілісності Боснії та Герцеговини.

Конгресвумен США Енн Вагнер, республіканець і заступник голови Комітету Палати представників у закордонних справах, сказала Голосу Америки: «Ми спостерігаємо небезпечне зростання етнічної напруги на Західних Балканах, у тому числі загрози відокремлення» з боку таких політиків, як Додік.

Вона звинуватила Росію в тому, що та“хоче бачити хаос у регіоні, а Москва та її проксі підтримують ці загрози”.

Ваґнер, чий округ Міссурі прийняв тисячі боснійських біженців у 1990-х роках, сказав Голосу Америки, що адміністрація Байдена має використати свої санкції, щоб стримувати тих політиків, «які загрожують суверенітету та багатоетнічній ідентичності Боснії».

Метьє Друан, запрошений співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, каже, що поведінка Росії загострила напруженість не лише в Боснії, але й в іншій балканській гарячій точці — на кордоні Сербії та Косово.

Сербія та Косово насолоджувалися непростим миром після закінчення війни в Косово в 1999 році. Підтримуване НАТО Косово отримало фактичну незалежність у 2008 році, яку Сербія так і не визнала.

Спроби примирення зірвались в грудні, коли етнічні серби, що проживали на півночі Косово, майже на три тижні заблокували пункти пропуску на кордоні на знак протесту проти арешту колишнього сербського поліцейського та нового розпорядження, згідно з яким сербські транспортні засоби, які в’їжджають до Косово, повинні мати тимчасові косовські права.

"Також відновилася напруженість між Сербією та Косово, яка не пов'язана безпосередньо з Росією, але російські кампанії дезінформації серед сербської громадськості, що також підживлює напругу", - сказав Друан "Голосу Америки".

Хоча президент Сербії Александар Вучич менш явно підтримує Путіна та його військові цілі, ніж Додік, Сербія сильно залежить від російських енергопостачання, а опитування громадської думки показують підтримку Путіна громадськістю. На початку війни тисячі сербів пройшли маршем центром Белграда з російськими прапорами та фотографіями Путіна, хоча були й проукраїнські зібрання.

ЄС і США наполягають на посиленні санкцій проти Росії

Вучич, який каже, що все ще підтримує членство Сербії в Європейському Союзі, спробував делікатно балансувати, проголосувавши за резолюцію ООН, яка засуджує російську агресію в Україні, але відмовився приєднатися до більшості інших європейських країн у введенні санкцій.

Ця неспроможність запровадити санкції може залишити його не в ногу з міжнародним співтовариством, сказав Скотт Куллінан, старший радник зі зв’язків з урядом організації Razom for Ukraine у Вашингтоні.

«З одного боку, у нас демократія. З іншого боку, у нас геноцид і авторитаризм. І Сербія має вирішити, яку з цих двох моделей вона вважає більш привабливою», — сказав Куллінан, який вісім років працював у Комітеті закордонних справ Палати представників США.

"Російський уряд був дуже добрий у всій Європі, використовуючи етнонаціоналізм і невеликі та історичні образи, пов'язані з релігією, мовою чи національністю, як проблеми", - додав він. «Вони не завжди створюють їх, але вони розширюють і використовують».

Конгресвумен США Діна Тітус, демократка від Невади, входить до Комітету закордонних справ. У березні 2022 року разом з іншими членами Конгресу вона підписала лист із закликом до Державного департаменту та державного секретаря Ентоні Блінкена поглибити взаємодію на Західних Балканах.

«Стало очевидно, що Росія на кожному кроці відсуває кордони. Звичайно, з Сербією, з Молдовою, з Україною. Тому ми хотіли бути впевненими, що там є жорсткий кордон, щоб Росія не поширювати свій вплив на інші території», – сказала Тітус «Голосу Америки».

Тітус додала, що Сполучені Штати посилили свою участь — не лише через військову та гуманітарну допомогу Україні, але, наприклад, у покращенні відносин із Сербією: «Ми бачили, як Сербія встала і сказала, що не підтримує війну в Україні".

На коментар «Голосу Америки», що Сербія не запровадила санкції проти Росії, Тітус зауважила: «Не все ідеально, але все рухається в правильному напрямку, тож ми сподіваємося й надалі заохочувати їх до більш активної позиції".

Проте багато експертів стурбовані тим, що вимоги, створені війною в Україні, залишають у Заходу обмежені можливості та бажання вирішувати інші проблеми.

«У довгостроковій перспективі мене хвилює те, що Західні Балкани, Сербія, Боснія відстають . Оскільки більше уваги приділяється таким країнам, як Україна та Молдова, увага Заходу, західні ресурси спрямовуватимуться до цих країн, щоб допоможіть їм відбудуватись і далі інтегруватися із західними структурами», – сказав Куллінан.

Він сказав, що балканські країни повинні взяти на себе важливі зобов’язання, «що сприятимуть подальшій інтеграції їхніх економік не з Росією і не з Китаєм, а з Європою та США».

Куллінан додав, що країни Західних Балкан «повинні зрозуміти, що все змінилося і що ми не збираємося повертатися до світу, який був до 24 лютого».

«Ми все частіше оцінюємо, які уряди допомагають у цьому процесі, які уряди допомагають відстоювати права людини, відстоюють територіальну цілісність, виступають проти геноциду. А ті уряди, які цього не роблять це й не допоможе відстояти, це сформує середовище для політики та дипломатії на довгі роки», – сказав Куллінан.

Над статтею працювала Сербська служба Голосу Америки.

Всі новини дня

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG