Спеціальні потреби

Актуально

ВМС США: Іран захопив нафтовий танкер, який прямував до Техасу

Архівне фото: Нафтовий танкер Advantage Sweet поблизу Стамбула

Військово-морські сили США заявили, що Іран захопив нафтовий танкер під прапором Маршаллових Островів в Оманській затоці в четвер, на тлі зростання напруги навколо ядерної програми Тегерана.

5-й флот ВМС США на Близькому Сході ідентифікував судно як Advantage Sweet. Дані супутникового відстеження судна від MarineTraffic.com показали, що воно знаходиться в Оманській затоці на північ від столиці Оману Маскат станом на день четверга. Судно щойно прибуло із Кувейту та вказало пункт призначення - Х’юстон, Техас.

Судно Advantage Sweet подало сигнал небезпеки о 13:15. перебуваючи в міжнародних водах, коли Іран захопив судно, повідомили ВМС.

«Дії Ірану суперечать міжнародному праву та підривають регіональну безпеку та стабільність, — йдеться у заяві 5-го флоту. - Іран повинен негайно звільнити нафтовий танкер».

Військово-морські сили США спочатку заявили, що воєнізована Революційна гвардія Ірану захопила судно, але американський військово-морський літак пізніше підтвердив, що ВМС Ірану захопили корабель, заявив речник 5-го флоту Тімоті Хокінс в коментарі Associated Press.

Іранське державне інформаційне агентство IRNA підтвердило конфіскацію, заявивши, що вона сталася після того, як «невідоме судно зіткнулося з іранським судном минулої ночі в Перській затоці, в результаті чого кілька іранських членів екіпажу зникли безвісти та отримали поранення». Він не ідентифікував інше судно, залучене до ймовірного зіткнення.

"Невідоме судно, діючи всупереч міжнародним правилам надання допомоги судну та постраждалим, намагалося втекти з Перської затоки", - додали в ньому.

«У цій операції есмінець «Біндер» військово-морського флоту армії за рішенням суду захопив судно-порушник, яке йшло під прапором Маршаллових Островів, і направив його в прибережні води Ісламської Республіки Іран», – йдеться в повідомленні.

Танкер Advantage Sweet перебував у Перській затоці в середу, але його маршрут не показав звичайної поведінки, коли він проходив через Ормузьку протоку, через яку проходить п'ята частина нафтоторгівлі. Іран висовував безпідставні звинувачення в інших захопленнях, намагаючись використати такі повідомлення як важіль для переговорів з іноземними державами.

«Залякування Ірану в Перській та Оманській затоках відповідає усталеній моделі поведінки, коли Іран нападає на судна», - заявила фірма морської безпеки Dryad Global.

5-й флот заявив, що це щонайменше п'яте комерційне судно, захоплене Тегераном за останні два роки.

«Переслідування суден з боку Ірану та втручання в навігаційні права в регіональних водах є загрозою морській безпеці та світовій економіці», – йдеться в повідомленні.

Менеджер судна, турецька фірма, не відповіла на запити про коментарі. Його зазначеним власником виявилася китайська компанія.

Захоплення Іраном у четвер стало останнім у серії захоплень літаків і вибухів, які сколихнули регіон.

Інциденти почалися після того, як тогочасний президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку вийшов із ядерної угоди Ірану зі світовими державами, згідно з якою Тегеран різко обмежував збагачення урану в обмін на скасування економічних санкцій.

Крім того, Військово-морські сили США звинуватили Іран у серії атак мінами на судна, які пошкодили танкери у 2019 році, а також у смертельній атаці безпілотника на пов’язаний із Ізраїлем нафтовий танкер, у результаті якої у 2021 році загинули двоє європейців - членів екіпажу.

Тегеран заперечує здійснення нападів, але ширша тіньова війна між Іраном і Заходом розігрується в нестабільних водах регіону. Затримання іранських танкерів було частиною цього з 2019 року. Останнє велике захоплення відбулося, коли Іран захопив два грецькі танкери в травні та утримував їх до листопада.

Між тим, переговори щодо ядерної угоди Ірану вже рік не мають прогресу. Після краху угоди Іран використовує сучасні центрифуги та має швидко зростаючий запас збагаченого урану. Глава Міжнародного агентства з атомної енергії попередив, що Іран збагатив достатню кількість до 60-відсоткової чистоти — лише невеликі технічні зміни потрібні, щоб довести якість урану до 90%, необхідної для зброї. Цього було б достатньо для того, щоб Іран мав змогу виготовити кілька видів ядерної зброї.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG