Спеціальні потреби

Актуально

Росії не вдасться скористатись з пандемії, щоб позбутись санкцій за агресію в Україні – американські експерти

Фото: дезінфекція на вулицях столиці РФ Москви, 12 квітня 2020 року

Боротьба з коронавірусом сьогодні є пріоритетом для урядів країн усього світу. На протидію хворобі виділяються небувалі ресурси. Як пандемія позначиться на війні на Донбасі, і як вплине вона на процес мирного врегулювання Голос Америки спитав у вашингтонських експертів: колишнього посла США в Україні, нині віце-президента Інституту миру Вільяма Тейлора та старшого директора Центру Пенн-Байдена з дипломатії та глобального залучення Майка Карпентера.

Україна зараз має реальний шанс витіснити Росію з Донбасу. Пандемія коронавірусу, пов’язане з нею небувале падіння цін на нафту, а також триваючі понад 5 років міжнародні санкції – все це може примусити Кремль піти на компроміс, вважає колишній посол США в Україні, нині віце-президент Інституту миру Вільям Тейлор:

«Я думаю, що тиск на Кремль продовжує посилюватись. Вони вже перебували під тиском через санкції протягом 5 років. Ці санкції посилюються з часом. Їх ефективність є кумулятивною. Пандемія коронавірусу стане величезним тягарем, викликом, спричинить економічну кризу для економік всіх країн світу. Так що для росіян це стане додатковим фактором тиску, який може призвести до того, що Путін ще більше захоче послаблення санкцій. І єдиний шлях позбутися санкцій – це вивести війська з Донбасу.

Падіння цін на нафту, пов’язане з пандемією та конкуренцією між Росією та Саудівською Аравією, також чинить значний тиск на Росію. Так що всі ці економічні виклики дають чітко зрозуміти – єдиний спосіб для Росії зменшити тиск, принаймні позбавитись санкцій та мати торговельні відносини – це вивести війська (з Донбасу – ред. ГА).

Майк Карпентер погоджується – пандемія дуже зашкодить економіці Росії, втім, вважає аналітик, це не примусить Кремль припинити агресію в Україні:

Росія постраждає дуже сильно від пандемії «через розвалену, недієву систему охорони здоров’я. Але чи дасть це перевагу Україні? Не думаю»
Майк Карпентер

«Я думаю, що пандемія вдарить по Росії дуже сильно, думаю, вони брехали щодо кількості випадків, так само як Китай. Гадаю вони постраждають дуже сильно через розвалену, недієву систему охорони здоров’я. Але чи дасть це перевагу Україні? Не думаю. У Росії великі резерви іноземної валюти. Падіння цін на нафту приборкали за допомого домовленості про скорочення виробництва. Це не означає, що ціни повернуться до попередніх позначок і Росія продовжить втрачати прибутки від експорту нафти та газу. Але російський бюджет може витримати світову ціну близько 40 доларів за барель. Так, у них будуть певні проблеми з бюджетом у наступний рік. Звичайно, на них очікує глибока рецесія, але у Росії є також 530 мільярдів доларів резервів, тому я не думаю, що це падіння примусить Путіна шукати якогось компромісу щодо України».

Натомість, експерти висловлюють стурбованість, що Росія може скористатися моментом та розіграти карту коронавірусу з тим, щоб позбутися санкцій.

«Є небезпека якщо Росія значно постраждає від коронавірусу, серед західноєвропейських країн будуть заклики послабити чи зняти санкції проти Росії. Я, звичайно, підтримую надання Росії всього необхідного медичного обладнання, але діючі санкції цього не забороняють, так що це не повинно бути проблемою. Моє ставлення до санкцій дуже просте - коли Росія виведе свої війська з України, тоді ми можемо говорити про зняття санкцій. Але, щоправда, Росія буде тиснути на певні західноєвропейські країни відмінити санкції. У США є цей тиск щодо санкцій проти Ірану, але поки що питання зняття санкцій проти Росії у США не обговорювалось», - каже Майк Карпентер.

Світові лідери розуміють, що в Європі є лише одна гаряча війна. І це війна на Донбасі. Якраз зараз може бути можливість для всіх сторін перемогти. Росіяни можуть виграти від зняття санкцій. Принаймні санкцій, пов’язаних з їх агресією на Донбасі.
Вільям Тейлор

Війна проти коронавірусу поглинула увагу усього світу, але мирний процес на Донбасі повинен продовжуватись, наголошує Вільям Тейлор:

«Світові лідери розуміють, що в Європі є лише одна гаряча війна. І це війна на Донбасі. Якраз зараз може бути можливість для всіх сторін перемогти. Росіяни можуть виграти від зняття санкцій. Принаймні санкцій, пов’язаних з їх агресією на Донбасі. Санкції, накладені за їх анексію Криму, не будуть відмінені, допоки вони не підуть з Крим. Це правда, всі зараз зосереджені на боротьбі з пандемією, але це не означає, що ви не можете у той же час вдатися до певних кроків, які врятують життя та покращать безпеку».

На боротьбу з коронавірусом країни світу виділяють величезні кошти. Лише перший пакет допомоги постраждалим від коронавірусу громадянам та бізнесам у США становив майже 2 трильйони доларів. І звичайно це не може не позначитись на бюджетах країн, а, відтак, на іноземних програмах допомоги.

«Дефіцит, який виникне в результаті цих величезних програм допомоги постраждалим від коронавірусу, якимось чином треба буде перекривати. Під цим тиском опиняться як США, так і решта урядів у всьому світі. Тому всі іноземні програми допомоги також опиняться під тиском, всі урядові відомства відчують цей тиск. Можливо навіть і Пентагон. Разом з тим, я протягом двох десятків років, бачу двопартійний консенсус щодо важливості України. Обидві палати Конгресу, обидві партії та Адміністрація підтримували Україну суттєвими пакетами допомоги і я думаю, це продовжиться», - запевняє колишній посол Вільям Тейлор.

Майк Карпентер погоджується: «Допомога Україні продовжуватиме надходити цього року так само, як і минулого. Можливо, якщо буде затяжна глибока глобальна рецесія, американські політики переглянуть безпекову допомогу у майбутньому. Але я більш схильний думати, що допомога Україні продовжуватиметься».

У рамках стримування російської агресії, в оборонному бюджеті США на 2020 рік асигновано 300 мільйонів на допомогу Україні.

Дивіться також: Як пандемія позначиться на війні на Донбасі і як вплине вона на процес мирного врегулювання. Відео

Всі новини дня

G-7, ЄС і Австралія далі закручують крани російській нафті й пальному

Міністерка фінансів США Дженет Єллен сказала, що санкції проти російських енергоносіїв спрямовані «на зменшення здатності Росії вести незаконну війну» проти України.

З наближенням річниці лютневого вторгнення Росії в Україну країни G-7 і Європейського Союзу розширили ембарго на російські нафтопродукти, щоб зменшити ресурси Москви для ведення війни проти України.

ЄС та G-7 і Австралія погодилися запроваджувати на міжнародному ринку цінову стелю для російських нафтопродуктів зокрема $100 для дизельного пального і $45 для мазуту.

Тим часом у Європі набрала чинності заборона на імпорт дизельного пального та інших нафтопродуктів вироблених в Росії.

«Запроваджені нами цінові стелі будуть відігравати вирішальну роль у намаганнях глобальної коаліції, спрямованих на зменшення здатності Росії вести свою незаконну війну», - сказала про це міністерка фінансів США Дженет Єллен.

США, ЄС, Велика Британія та деякі інші ще раніше відмовилися повністю або частково від купівлі в Росії вугілля й транспортованої морем нафти, а також запровадили в грудні цінову стелю для російської нафти на міжнародного ринку - $60 за барель.

Західні уряди сподіваються, що поєднання ембарго з ціновими обмеженнями означатиме, що світовий ринок буде забезпечений нафтопродуктами, але ціни на російський експорт і зменшаться, скорочуючи прибутки Москви.

Надходження від експорту енергоносіїв є життєвоважливим для російського державного бюджету, і згідно з деякими західними оцінками бажана мінімальна ціна нафти для Росії становить $70 за барель.

Загалом запроваджені проти Росії 2022 року міжнародні санкції не мали такого глибокого впливу на російську економіку, якого сподівалися деякі західні лідери, бо Росія зокрема отримала вигоду від світового стрибка цін енергію спричиненого її вторгненням в Україну.

Але агентство Reuters повідомляє, що згідно з офіційними даними міністерства фінансів Росії за минулий січень рівень місячних доходів від продажу російської нафти й газу впав до найнижчого рівня з серпня 2020 р.

Росія намагається компенсувати втрати, переспрямовуючи свій експорт енергоносіїв до таких країн як Китай, Індія та інші, які збільшили споживання російської нафти, користуючись зокрема ціновими знижками.

У Москві західні санкції називають незаконними і такими, що шкодять світовій економіці.

Дивіться також:

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

Більше

XS
SM
MD
LG