Спеціальні потреби

Актуально

Британія оплакує королеву Єлизавету, а Чарльз стає королем

9 вересня британські газети присвятили свої перші шпальти королеві Єлизаветі ІІ? яка померла в четвер 8 вересня у віці 96 років. (AP Photo/Jon Supe)

ЛОНДОН (AP) — У п’ятницю по всій Британії дзвонять у дзвони, і люди в жалобі приходять до воріт палацу, щоб вшанувати пам’ять королеви Єлизавети II. Тим часом країна готується до нової епохи під проводом нового короля.

Король Чарльз III, який більшу частину своїх 73 років готувався до цієї ролі, планує зустрітися з прем’єр-міністром і звернутися до нації, яка оплакує смерть єдиного британського монарха, якого знала більшість світу. Вона займала престол в епоху невизначеності як для країни, так і для самої монархії.

В країні розпочався 10-денний траур, а люди по всьому світу приходять до британських посольств, щоб віддати шану королеві, яка померла в четвер у замку Балморал у Шотландії. У Лондоні та на військових об’єктах по всьому Сполученому Королівству кожен рік довгого життя королеви відзначили салютом із 96 гармат. У Великій Британії та в її колишніх колоніях захоплення самою Єлизаветою часом змішується із негативним ставленням до монархії та імперської історії, яку вона представляла.

Король Чарльз та королева Камілла біля Букінгемського палацу, 9 вересня 2022 року
Король Чарльз та королева Камілла біля Букінгемського палацу, 9 вересня 2022 року

У п'ятницю, у перший повний робочий день короля, він покинув Балморал і прибув до Лондона, де, як очікується, зустрінеться з прем'єр-міністром Ліз Трасс, призначеною лише цього тижня. Увечері він виступить із промовою перед країною, оскільки багато британців стурбовані енергетичною кризою, різким зростанням вартості життя, війною в Україні та наслідками Brexit.

Сотні людей прибули вночі, щоб залишити квіти біля воріт Букінгемського палацу, будинку королеви в Лондоні, або просто зупинитися і вшанувати її пам’ять.

Фінансовий працівник Джайлз Кадмор каже, що королева «просто була постійною величиною крізь все - хороше і погане».

"Вона просто була основою мого життя, країни", - сказав він.

Повсякденні політичні справи призупинено: парламент буде в жалобі два дні, після спеціальної сесії, на якій Трасс сказала, що смерть королеви викликала «щирий вияв скорботи».

Вона назвала монарха "найвидатнішою дипломаткою нації" і сказала, що її відданість обов'язку є прикладом для всіх. Під час церемонії схвалення кандидатури Трасс на посаді прем'єр-міністра, королева "навіть у ті останні дні, щедро поділилася зі мною своїм глибоким досвідом правління", сказала прем'єр-міністр.

Тим часом багато спортивних і культурних заходів скасовано на знак жалоби, а деякі підприємства, зокрема магазин Selfridges і парк розваг Legoland, зачинили свої двері. Банк Англії переніс засідання на тиждень.

Архієпископ Кентерберійський Джастін Велбі сказав, що смерть королеви ознаменувала «величезну зміну» для Британії та світу.

"Частини нашого життя, яку ми сприймали як належне як постійне, більше немає", - сказав він.

Єлизавета найдовше була правлячим монархом Британії та символом сталості в бурхливу епоху, яка ознаменувалася занепадом Британської імперії та розладом у її власній родині. Члени королівської сім'ї поспішили до неї в літню резиденцію сім'ї в Балморалі після того, як її здоров'я погіршилося.

Очікується, що в п’ятницю Трасс та інші високопоставлені міністри відвідають панахиду в соборі Святого Павла в Лондоні. Чарльз, який став монархом відразу після смерті матері, буде офіційно проголошений королем на спеціальній церемонії в суботу.

Після бдіння в Единбурзі труну королеви привезуть до Лондона, і вона лежатиме там кілька днів перед похоронами у Вестмінстерському абатстві.

Люди зібрались перед Букінгемським палацом, 8 вересня 2022 року
Люди зібрались перед Букінгемським палацом, 8 вересня 2022 року

Коли в четвер завершилася друга Єлизаветинська епоха, BBC транслювало національний гімн і показувало портрет королеви в повних регаліях. Прапор над Букінгемським палацом приспустили до половини древка. І в одну з багатьох наступних змін у п’ятницю пролунав гімн «Боже, бережи короля».

Наслідки втрати Єлизавети для Британії будуть непередбачуваними. Вона допомогла стабілізувати та модернізувати монархію протягом десятиліть величезних соціальних змін, але її актуальність у 21 столітті часто ставилася під сумнів. Постійна прихильність публіки до королеви допомогла зберегти підтримку монархії під час сімейних скандалів, але Чарльз далеко не такий популярний.

"Знаєте, Чарльз ніколи не зможе замінити її, і це має сенс", - сказала 31-річна жителька Лондона Маріам Шервані.

Як і багато інших, вона називала Єдизавету бабусею. Інші порівнювали її зі своїми матерями чи прабабусями.

Але в світі її смерть виявила суперечливі емоції щодо нації та інституцій, які вона представляла.

В Ірландії деякі футбольні вболівальники раділи.

В Індії, яка колись була «перлиною в короні» Британської імперії, підприємець Дірен Сінгх описав свій особистий сум через її смерть, але додав: «Я не думаю, що в сучасному світі є місце для королів і королев".

Для деяких Єлизавета була королевою, чия коронація сяяла осколками приголомшливого діаманта вагою 3106 карат, видобутого з похмурих південноафриканських копалень, монархом, яка успадкувала імперію, проти якої вони виступали.

У роки після того, як вона стала королевою в Кенії, десятки тисяч етнічних кікуйю були зібрані в табори британськими колонізаторами під загрозою місцевого повстання Мау Мау. Нації по всьому континенту відкинули британське правління та вибрали незалежність у перше десятиліття її правління.

Вона очолювала владу, яку часом критикували за те, що вона читала африканським націям лекції про демократію, але відмовляла багатьом їхнім громадянам у візах, щоб відвідати Британію та побачити це на власні очі.

Зміна караулу також відбулася у складний момент для Британії — країна зіткнулася з рецесією та одразу після того, як нова прем’єр-міністр взяла кермо влади. Трасс, призначена королевою 48 годин тому, назвала Єлизавету «скелею, на якій побудована сучасна Британія».

Деякі люди, які зібралися біля Букінгемського палацу, плакали, коли офіційні особи пронесли повідомлення про смерть королеви до кованих воріт у четвер. Сотні людей зібралися під дощем, а присутні поклали купи барвистих букетів до воріт.

Світові лідери висловили співчуття та віддали шану королеві.

У Канаді, де британський монарх є главою країни, очі прем’єр-міністра Джастіна Трюдо були червоні від емоцій, коли він віддав честь її «мудрості, співчуттю та теплоті». Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді написав у Twitter: "Вона втілювала гідність і порядність у суспільному житті. Болить через її смерть".

Президент США Джо Байден назвав її «державною діячкою незрівнянної гідності та сталості, яка поглибила основоположний альянс між Великою Британією та Сполученими Штатами».

З 6 лютого 1952 року Єлизавета правила Британією, яка відновилася після руйнівної та фінансово виснажливої війни та втратила імперію; вступила до Європейського Союзу, а потім вийшла з нього; і здійснила болісний перехід у 21 століття. Вона заспокоювала навіть тих, хто ігнорував або ненавидів монархію.

В останні роки життя вона брала меншу участь в подіях через вік і слабкість, але вона залишалася в центрі національного життя - Британія святкувала її платиновий ювілей днями вечірок і забав у червні.

У вівторок вона головувала на церемонії в замку Балморал, щоб прийняти відставку Бориса Джонсона з поста прем'єр-міністра та призначити Трасс його наступницею.

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG