Спеціальні потреби

Рада МВФ підтримала програму, за якою Україна може отримати 2,7 млрд дол


Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва

Виконавча Рада МВФ підтримала програму розміщення Спеціальних прав запозичень (SDR) на 650 млрд доларів, що є найбільшим розміщенням SDR за історію МВФ.

Метою програми є надати підтримку та ліквідність країнам світу і прискорити відновлення економіки після кризи, спричиненої пандемією, повідомили у Фонді.

Директорка-розпорядниця Фонду Кристаліна Георгієва назвала програму «уколом в руку для світу», а теперішню кризу - «найбільшою з часів Великої депресії».

Розміщення SDR відбудеться вже до кінця місяця, заявила Георгієва. Для того, щоб остаточно затвердити програму, її має схвалити виконавча рада та правління МВФ.

SDR розподіляються між країнами-учасницями МВФ без умов, пропорційно їхнім квотам. Зазвичай такі розподіли відбуваються в часи кризи. Минулого разу SDR на суму 250 млн дол було розподілено в 2009 році.

«В 2009 році розміщення SDR зробило значний внесок до відновлення після світової фінансової кризи і я впевнена, що це нове розміщення матиме такий же сприятливий вплив і зараз», - заявила Георгієва.

За оцінками, Україна може отримати до 2,7 млрд доларів за програмою.

«В цілому це дуже позитивний крок з боку МВФ у тому числі для України, так як допоможе Уряду спокійно управляти публічними фінансами». Так це рішення прокоментував у Facebook представник України в МВФ Владислав Рашкован.

Опитані Голосом Америки західні економісти загалом позитивно оцінили програму, але висловили застереження, що для України, яка зараз веде переговори в рамках програми stand-by, стимул виконувати обіцянки перед МВФ може зменшитись.

Розподіл SDR стане «великим позитивом для України», говорить британський економіст Тімоті Еш з BlueBay Investments. «Україна мабуть отримає 2,7 млрд дол в будь-якому разі у вересні, незалежно від того, що вона робить за угодою stand-by».

«Можливо зараз їм не так конче потрібні гроші, - говорить він. - Може вони думають, що їм зійде з рук певні реформи не робити і залучити ринкове фінансування. Але, зрештою Зеленський та його уряд самі дбають про боротьбу з корупцією».

«Ми історично бачимо, що коли фінансова ситуація в Україні складна, урядові легше отримати голоси в Раді і знайти політичну волю для просування реформ», - зауважує нью-йоркському фінансист Нік Стедміллер.

Ймовірно, Україна зможе використати гроші, отримані за програмою розподілу SDR не лише для поповнення резервів Нацбанку, але і «для Міністерства фінансів також. Тому це важливо», говорить Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів, що у Вашингтоні. Хоча теперішня потреба України в грошах може бути і не настільки нагальною, але варто дивитись на рік наперед, радить вона.

Дивіться також: Американські експерти оцінили шанси України отримати гроші МВФ. Відео

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG