Спеціальні потреби

Актуально

Чи слід чекати поновлення тиску на курс гривні - коментарі американських експертів

U.S. dollar and Ukrainian hryvnia bills are seen in this picture illustration taken in Kyiv, Ukraine, Oct. 31, 2016.

Минулий місяць в Україні позначився нестабільністю на валютному ринку. Курс впав більш ніж на 4%. Про те, як позначились події в Україні на довірі інвесторів та ставленні МВФ, та чи варто чекати на поновлення курсових гойдалок, ми поговорили з американськими експертами.

Заспокоїти ситуацію на валютному ринку Україні допомогла сприятлива ситуація на міжнародних фінансових ринках, вважають оглядачі. Федеральний резерв США, Європейськоий центробанк, центральні банки інших розвинених країн​ вливають гроші у економіки своїх країн і цим полегшують доступ до валюти і для інших.

«Надзвичайний обсяг світової ліквідності утворився насамперед тому, що провідні центробанки розвинених країн закачують гроші до фінансової системи і це дає багатьом країнам з економіками, що розвиваються, включаючи Україну, доступ до світових ринків», - вважає Нік Стедміллер, директор з нових ринків нью-йоркської консалтингової компанії Medley Global Advisors​.

Нік Стедміллер
Нік Стедміллер

За даними Міжнародного інституту фінансів США, країни з ринками, що розвиваються вже другий місяць поспіль отримують позитивні чисті надходження зі світових фінансових ринків. В червні портфельні інвестиції в акції та облігації до країн з ринками, що розвиваються склали 29,2 мільярда доларів США. В липні цей обсяг був дещо меншим - 15,1 мільярд доларів США, за даними інституту.

«Зараз поєднались сприятлива зовнішня ситуація, нещодавнє підписання програми МВФ та успішне розміщення облігацій. Тому є період відносно великих вливань у гривню», - зауважує Еліна Рибакова, заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів США.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

Україна минулого місяця розмістила єврооблігації на суму 2 мільярди доларів під 7,25% річних. Попри сприятливу ситуацію на зовнішніх ринках, липень видався достатньо неспокійним для України. 2 липня Міністерство фінансів було змушене скасувати випуск єврооблігацій, бо в той же день про свою відставку через політичний тиск оголосив голова Нацбанку Яків Смолій. Інвесторів також змусило непокоїтись те, що лише через місяць після підписання Україною угоди з МВФ, яка включала заяву про намір досягти інфляції на рівні 5%, українські високопосадовці почали говорити про вищу інфляцію і послаблення курсу. Це спричинило нестабільність, якої цілком можна було уникнути, стверджують оглядачі.

Нестабільної ситуації, що склалась на валютному ринку в Україні минулого місяця, цілком можна було уникнути

«На жаль, на ринках в Україні була турбулентність, що змусила Міністерство фінансів відмовитись від продажу облігацій і провести його за декілька тижнів. Такі політичні фактори в Україні викликають зайву нестабільність», - вказує Стелміллер.

З ним погоджується і Рибакова: «Гадаю, те, що відбувається в Національному банку – це шкідливо, як і фальстарт з випуском єврооблігацій, адже скасування випуску є надзвичайно рідкісним явищем для країн з економіками, що розвиваються».

Вона радить Україні не сприймати теперішню ситуацію як даність.

«Фінансування для України визначають міжнародні фактори. Зараз відносно сприятлива ситуація в світі для країн, з економіками, що розвиваються. Долар трохи відстає і це також йде на руку Україні.

Не варто самозаспокоюватись. Ми бачимо поновлення інтересу до ринків, з економіками, що розвиваються і тому Україна також змогла отримати фінансування».

Багато інвесторів зараз шукають високоприбуткові активи і з цієї точки зору Україна дуже приваблива. Однак, ми бачили значні перепони при укладанні угоди з МВФ, складнощів навколо незалежності Нацбанку. За цим інвестори уважно слідкують.
Нік Стедміллер

Нещодавні заяви нового очільника Нацбанку Кирила Шевченка дещо зменшили занепокоєння інвесторів, як і розмова президента України Зеленського з директоркою МВФ Крісталіною Георгієвою. Все ж довіра інвесторів до України крихка, говорить Стедміллер.

«Багато з них зараз шукають високоприбуткові активи і з цієї точки зору Україна дуже приваблива. Однак, ми бачили значні перепони при укладанні угоди з МВФ, складнощі навколо незалежності Нацбанку. За цим інвестори уважно слідкують. Будь-які невірні кроки, незважений коментар від української влади швидко вловлюють інвестори. Тому довіра крихка. Урядові України тут важливо дотримуватись професіоналізму та виконувати підписані угоди».

Позитивна ситуація для України склалась під дією факторів, що знаходяться поза її контролем. Ці фактори можуть змінитись на гірше, наприклад, у випадку нової хвилі пандемії, говорять експерти. З іншого боку, зростання економіки Китаю останнім часом є гарною новиною для країн- експортерів, включно з Україною, стверджують вони.

Пізніше цього року Україна повинна буде робити виплати за боргом, буде перегляд програми МВФ і ще не ясно чи зможе Україна знову розмістити облігації. Тому під кінець року тиск на гривню, ймовірно, повернеться​
Еліна Рибакова

Поки що Україна тримається на хвилі і ситуація залишатиметься достатньо стабільною ще декілька місяців, прогнозує Рибакова. Однак, є побоювання, що фінансові ринки дещо відокремлені від реальної економіки. Є ризик другої хвилі інфекції, що знову вплине на ВВП та реальну економічну діяльність. Також під кінець року ​тиск на гривню може поновитись і через внутрішньоукраїнські фактори, говорить вона.

«Мене непокоїть наростання тиску під кінець року. Пізніше цього року Україна повинна буде робити виплати за боргом, буде перегляд програми МВФ і ще не ясно чи зможе Україна знову розмістити облігації. Тому під кінець року тиск на гривню, ймовірно, повернеться», - стверджує експертка.

Дивіться також: Треті успішні випробування потенційної вакцини від коронавірусу

Треті успішні випробування потенційної вакцини від коронавірусу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

Всі новини дня

Дональду Трампу висунули кримінальні обвинувачення. Експрезидент заявляє про “атаку на країну”

Колишній президент США Дональд Трамп на борту власного літака під час візиту до Техасу. Фото: AP Photo/Evan Vucci.

Лава присяжних у Мангеттені, Нью-Йорк, проголосувала за висунення кримінальних обвинувачень колишньому президенту США Дональду Трампу у справі фінансового шахрайства під час президентської кампанії 2016 року.

Як повідомляє Голос Америки, деталі обвинувачення не розголошуються. За інформацією низки американських ЗМІ, обвинувачення можуть бути повʼязані зі справою виплат порнозірці Стормі Деніелс в обмін на її мовчання перед виборами 2016 року. Наступного тижня Дональд Трамп має зʼявитися перед суддею у Нью-Йорку для озвучення йому деталей обвинувачення та проведення інших процесуальних дій.

У своїй заяві Дональд Трамп сказав, що дізнався про рішення присяжних з новин, назвав його політичним переслідуванням і втручанням у вибори. “Це напад на нашу країну”, - заявив експрезидент США.

Дональд Трамп став першим серед колишніх президентів Сполучених Штатів (і першим кандидатом на цю посаду), якому висунуто кримінальні звинувачення.

130 000 доларів США за мовчанку

Окружний прокурор Мангеттена пʼять років розслідував справу про виплату 130 000 доларів США жінці за її мовчанку про ймовірні сексуальні стосунки з Трампом.

Як повідомляє Голос Америки, тодішній адвокат Трампа Майкл Коен розповів, що здійснив таємний платіж жінці за вказівкою свого роботодавця, а потім отримав відшкодування від Trump Organization (компанії Трампа з нерухомості, "за юридичні послуги").

Попри те, що виплата грошей за мовчання не є незаконною, федеральна прокуратура заявляє, що класифікація платежу як «виплати за адвокатські послуги» порушує федеральні закони про фінансування виборчих кампаній.

У 2018 році Коен визнав себе винним у кількох кримінальних справах, включаючи порушення фінансування передвиборчої кампанії. Він понад рік відсидів у в’язниці.

Відповідно до законодавства Нью-Йорка, фальшування ділових записів зазвичай не вважається тяжким злочином, за винятком ситуацій, коли це робиться з наміром вчинити або приховати інший злочин. Тоді за це передбачено покарання до чотирьох років позбавлення волі.

На час написання цієї статті, представник окружної прокуратури не відповів на запит “Голосу Америки” про коментар.

Трамп визнає, що відшкодував гроші за виплату порнозірці, але заперечує порушення закону

Попри те, що Дональд Трамп визнав, що відшкодував Коену гроші за таємний переказ, він заявив, що це «не мало нічого спільного з кампанією» і натомість звинуватив прокурора Нью-Йорка, демократа, у проведенні політично вмотивованого «полювання на відьом». Експрезидент заперечує будь-які правопорушення у цій справі. Він назвав її «політичним переслідуванням і втручанням у вибори на найвищому рівні в історії».

«Демократи обманювали, махлювали та крали (голоси - ред.) у своїй одержимості ідеєю «схопити Трампа», але тепер вони зробили неймовірне — висунули обвинувачення абсолютно невинній людині у формі явного втручання у вибори», — написав колишній президент.

У соцмережі "Truth" ввечері 30 березня Трамп написав: "Ці корумповані прокурори-демократи, усі з дуже небезпечних міст, керованих демократами, не збираються обирати кандидата від Республіканської партії чи наступного президента Сполучених Штатів. Вони висунули проти мене це фальшиве, корупційне та ганебне звинувачення лише тому, що я стою на боці американського народу, і вони знають, що я не можу отримати справедливий суд у Нью-Йорку".

Минулого тижня Дональд Трамп заявив, що його можуть заарештувати протягом кількох днів. Тоді Трамп закликав своїх прихильників протестувати. У суботу він провів мітинг у місті Вейко, штату Техас, де сказав присутнім, що проти нього розслідують «щось, що не є ні злочином, ні проступком, ні аферою».

Нещодавно адвокат Дональда Трампа Джо Такопіна заявив, що колишній президент не відмовлятиметься здатися владі Нью-Йорка. У цьому місті, як відомо, обвинувачені в кримінальних справах так званих "білих комірців" можуть домовлятися з владою про умови утримання на час проведення суду.

За інформацією журналістів ABC, котрі додзвонилися Трампу одними з перших після оголошення обвинувачення, команда політика наразі активно спілкується із секретною службою про ситуацію та подальші кроки.

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства 20 століття. Про це нині заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Хаус у Лондоні.

Повернувся «з того світу»: Історія порятунку військового, який сподіваєтьтся продовжити службу в ЗСУ. Відео

Повернувся «з того світу». Історія порятунку військового, якого записали в двохсоті в сюжеті Олени Адаменко і Михайла Заїки. Капітан Євген Овчинников втратив на війні ліву ногу, права нога у нього серйозно травмована, але чоловік не полишає надії продовжити службу в ЗСУ.

Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі під час зустрічі із президентом України у Запоріжжі, 27 березня 20232 року (Фото: AP/Efrem Lukatsky)

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.

Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.

Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.

Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого

"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.

Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».

У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.

Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.

Путін "не любить, коли люди виступають проти його ідей" - експерт про арешт журналіста WSJ в Росії, який писав про групу "Вагнера"

Репортер американської газети The Wall Street Journal Еван Гершковіч, затриманий за підозрою в шпигунстві, виходить з будівлі суду в Москві, Росія, 30 березня 2023. REUTERS/Evgenia Novozhenina

Арешт журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича може бути пов'язаний із його дослідженням діяльності ПВК "Вагнер", а президент Путін має довгу історію утисків свободи слова й преси у Росії. Крім того, російська влада намагається отримати більше американських громадян для можливих обмінів заручниками зі США.

Про це у коментарі Українській службі Голосу Америки розповів Роберт Янг Пелтон, канадсько-американський письменник і дослідник приватних військових груп.

"Одна з сумних речей у відносинах Америки з Росією полягає в тому, що ми обмінюємось людьми високого рівня, не завжди шпигунами, іноді звинуваченими у шпигунстві, іноді людьми, заарештованими за підозрою в скоєнні чогось. Ми обмінювали російських шпигунів, і таких людей як Віктор Бут, який абсолютно є частиною інфраструктури російської армії, - сказав Пелтон. - Я припускаю, що... він може бути ще одним пішаком у грі".

В інтерв'ю Пелтон розповів, що висвітлював десятки воєн та збройних конфліктів у світі, зокрема, місяць провів в Україні та був неподалік Бахмута. Також він працював на війні в Чечні, тож порівняв ситуацію зі ставленням до журналістів у Росії тоді.

"Коли я був у Грозному з повстанцями в 1999 році, вони вбивали журналістів і отруювали їх. Вони стріляли в обличчя в ліфтах. У мене немає жодних сумнівів щодо того, як Росія атакує іноземних журналістів, які занадто близькі до того, про що вони не хочуть, щоб чув світ, - сказав Пелтон. - З 1999 року, коли Путін прийшов до влади, він жорстко кидається на журналістів. Він не любить, коли люди виступають проти його ідей, його програм, його слів. Так, журналісти в Росії є. Так, є агресивні слідчі групи, але він робить усе, щоб їх закрити".

Чи арешт Гершковича пов'язаний із його дослідження діяльності "вагнерівців", Пелтон вважає, що : "Компанія Пригожина також втручається у вибори, вони не соромляться і керувати агентством Інтернет-досліджень, і не соромляться вбивати людей. Й ми повинні відкрито подивитись на приватних громадян, таких як Пригожин, які вбивають людей, і назвати це тим, що це є. І не виправдовувати це тим, що це були квазімілітарні чи приватні військові компанії. Є факт, що вони нападали на журналістів. І Захід помиляється, коли вважає, що якщо журналісти напишуть слово «преса» на грудях, їх не вб'ють, або якщо вони мають машину, то їх не заарештують в Росії".

Заарештований Еван Гершкович має батьків, які, як повідомляють американські медіа, виїхали із Радянського Союзу. Він говорить російською, працював у Москві для видань Agence France-Presse, Moscow Times та The New York Times, а пізніше почав висвітлювати теми Росії, України та регіону для The Wall Street Journal. Серед його новіших матеріалів - статті про занепад російської економіки та розкол між кремлівськими елітами та ПВК "Вагнер".

Раніше Голос Америки повідомляв, що США рішуче засудили арешт Гершковича, якого затримали в Єкатеринбурзі й звинуватили у спробі нібито отримати секретну інформацію. "Націлювання на американських громадян з боку російського уряду абсолютно неприпустимі. Ми рішуче засуджуємо затримання пана Гершковича", - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр.

США засуджують напади й репресії російського уряду щодо журналістів і свободи преси, йдеться в заяві. У Державному департамені нагадали про заклик до американських громадян не їздити до Росії, а тих, хто зараз там перебуває, негайно виїхати з країни.

Газета The Wall Street Journal також відкинула звинувачення проти журналіста. А Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії паризької групи свободи преси "Репортери без кордонів", сказала, що Гершкович - перший іноземний журналіст, якого заарештували у Росії з початку війни в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG