Спеціальні потреби

Актуально

Президент Трамп може оголосити помилування учасникам штурму Капітолію. Історія президентських помилувань у США

Після штурму Капітолію у США деякі експерти задають питання, може президент Трамп оголосити про “масове помилування” для усіх причетних до подій 6 січня, пише «Голос Америки» і вказує на те, що в американській історії питання президентських помилувань сприймалось неоднозначно.

За словами експертів, немає жодної юридичної перешкоди для такого помилування, втім рішення Дональда Трампа може бути сприйняте неоднозначно, адже наразі розслідується смерть у Капітолії поліцейського, якого, за попередніми даними, забили до смерті учасники штурму.

“Він (президент - ред.) може помилувати будь-яке правопорушення проти Сполучених Штатів, включно з федеральними злочинами, які вони напевне вчинили, - розповідає професор права Мічиганського Університету Браян Калт. - Думаю, оголошення цим людям помилування погіршило б ситуацію, не покращило”.

Думаю, оголошення цим людям помилування погіршило б ситуацію, не покращило”
професор права Мічиганського Університету Браян Калт

Попри широкі повноваження оголошувати помилування щодо федеральних злочинів, глава держави не може вплинути на процес імпічменту. Президент також не має повноважень на помилування у випадку вчинення злочину на рівні штату.

Штурм приміщення Конгресу здійснений у столиці на федеральній землі, то ж це федеральний злочин, який президент може помилувати, - пояснює особливості законодавства професор Калт.

Як розуміли засновники "право на помилування"

Як показує історія США, з самого початку те, як президенти користувались правом помилування, викликало гарячі дискусії та суперечки у суспільстві.

Батьки-засновники США - які створили Конституцію і проголошували Незалежність країни - надали посаді президента практично абсолютне право на помилування як спосіб пом'якшити негнучке кримінальне право, - розповідає професор права Браян Калт.

“Вони обговорювали це і розуміли, що владою зловживають, але це було важливо - мати можливість помилувати, навіть якщо це зрада. Тому що, як переконував Александр Гамільтон у своїх працях, у випадку повстання, це може бути хорошим способом покласти цьому край”, - зазначив професор Калт.

Перше в історії помилування оголосив президент Джордж Вашингтон 2 листопада 1795 року.

Перший американський президент помилував двох чоловіків, яких засудили до смертної кари через причетність до повстання, яке пізніше стало відомим як “Повстання віскі” - протести, які почались із обурення фермерів, що не хотіли платити податок на алкоголь.

Повне помилування/Blanket pardon

Президент також має повноваження оголосити помилування людям, яким ще не пред’явили звинувачення, особа яких не встановлена, чиї імена ще не відомі.

“Він може це зробити хоч зараз, йому не треба чекати початку якихось формальних юридичних процедур”, - розповідає в інтерв'ю Голосу Америки помічник професора Американського Університету Джеффрі Крауч, автор книжки про президентські помилування.

Якщо Дональд Трамп виправдає учасників штурму, це не буде першим в історії випадком повного помилування.

На Різдво 1868 року президент Ендрю Джексон помилував усіх колишніх конфедератів, які воювали проти Сполучених Штатів у Громадянській війні. Пізніше деякі з тих, кого помилував Джексон, стали ініціаторами так званих законів Джима Кроу, які легалізували расову сегрегацію (політику примусового відокремлення білого населення від людей інших груп).

У 1977 році президент Джиммі Картер помилував більшість тих, хто ухилився від призову під час війни у В'єтнамі. Цим рішенням президент намагався загоїти глибокий розкол в країні, спричинений війною. Втім це повне помилування призвело до протестів серед ветеранів, які засудили рішення президента.

Пірати, повстанці, борці за свободу

Список порушень, за які президенти США оголошували помилування, дуже довгий і різноманітний.

У 19 столітті Томас Джефферсон помилував усіх засуджених за законом, що забороняв наклеп на уряд. Четвертий та п’ятий президенти США Джеймс Медісон та Джеймс Монро помилували піратів.

Джон Квінсі Адамс (6-тий президент США) помилував двох американців індіанського походження, яких звинувачували у нападі на білих громадян.

Міллард Філлмор (13 президент США) помилував двох чоловіків, яких звинувачували у транспортуванні рабів на свободу.

Франклін Пірс (14 президент США) помилував чорношкірого чоловіка, який був вільним і допомагав рабам втекти від викрадачів.

Масове обурення через помилування спричинив президент Форд у 1974 році, коли оголосив повну і беззаперечну амністію своєму попереднику президенту Ніксону, якого могли переслідувати у звязку з Уотергейтським скандалом.

“Президент Форд міг би впоратися з помилуванням Ніксона краще, але зрештою це було зроблено з правильної причини - щоб країна залишила Уотергейт позаду, - розповідає помічник професора Крауч. - Це рішення мало свої політичні наслідки. Воно призвело до величезних втрат у Конгресі для республіканців у 1974 році і, ймовірно, зашкодило Форду під час президентської кампанії в 1976 році”.

На президентських виборах 1976 року Форд поступився Джиммі Картеру.

Помилування “кульгавої качки”

«Кульгавою качкою» у США називають президентів наприкінці їхнього терміну, перед тим, як вони лишають свою посаду, від них небагато що залежить, а увага громадськості зосереджена на новообраному президентові.

Сучасні президенти оголошували суперечливі і непопулярні помилування наприкінці своєї каденції, коли вони вже не відчувають великої відповідальності перед виборцями, “це прогалина у дизайні”, - розповідає професор Браян Калт.

Перед тим, як лишити Білий Дім, президент Барак Обама пом’якшив вироки для 330 ув'язнених за злочини, пов'язані з наркотиками, які не супроводжувались насильством.

Білл Клінтон помилував свого зведеного брата, якого засудили за злочин, пов‘язаний з наркотиками.

Клінтон також оголосив амністію мільярдеру Марку Річу, засудженому за ухилення від сплати податків. Критики президента тоді заявляли, що помилування сталось після того, як дружина мільярдера внесла щедрі благодійні внески у Національний демократичний комітет, Бібліотеку Клінтонів та сенатську кампанію Гіларі Клінтон у Нью-Йорку.

На Святвечір 1992 року президент Джордж Буш помилував колишнього міністра оборони Каспара Вінберга та пятьох інших осіб, засуджених за протизаконні дії під час скандалу "Іран-Контрас", що трапився за Адміністрації Рейгана (скандал, пов'язаний із таємним постачанням зброї до Ірану всупереч ембарго США).

І вже у 2020 році, після президентських виборів у листопаді, президент Трамп оголосив помилування кільком своїм соратникам, зокрема, колишньому менеджеру своєї президентської кампанії Полу Манафорту, колишньому своєму раднику Роджеру Стоуну, а також колишньому раднику із національної безпеки Майклу Фліну.

Манафорта звинуватили у банківському та податковому шахрайстві, Роджера Стоуна - за сімома злочинами, зокрема, тиск на свідків, перешкоджання правосуддю та надання неправдивих даних, Макл Флін сам визнав себе винним у наданні неправдивих даних ФБР.

“ЗМІ та громадськість зараз зосереджують увагу - і це правильно - на помилуваннях Трампа Полу Манафорту, Роджеру Стоуну та іншим, що перебувають в орбіті Трампа", - розповідає помічник професора політичних наук Джеффрі Крауч.

"Але наразі в офісі прокурора з питань помилувань перебувають тисячі заявок від прохачів амністії, які не мають фінансових можливостей чи впливових друзів, чим користувались багато тих, кого останнім часом помилував Трамп, - каже Крауч. - Якщо його президентство закінчиться без вияву милосердя частині цих людей, це буде справді втрачена можливість”.

Дивіться також: Президента Трампа хочуть усунути з посади

Президента Трампа хочуть усунути з посади. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Всі новини дня

Столтенберґ: Якщо Путін переможе – це буде сигналом іншим авторитарним режимам. Відео

«Якщо президент Путін переможе в Україні, це дасть сигнал про те, що авторитарні режими можуть досягати своїх цілей за допомогою грубої сили», - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберґ.

Перед відступом росіяни нашпигували все навколо вибухівкою: як розміновують деокуповані території на Миколаївщині. Відео

Японія нещодавно оголосила, що передасть Україні сучасне обладнання для розмінування. Група експертів Державної служби з надзвичайних ситуацій пройшла тренування із використання приладів у Камбоджі, а зараз продовжує курс навчання безпосередньо у Японії. Тим часом...

Нема ознак, щоб Україна використовувала американські гроші не за призначенням - Мінфін США 

"Ми вітаємо зусилля української влади щодо співпраці з нами, аби допомога США доходила до тих, кому вона призначена”, - заявила речниця Міністерства фінансів США. 

Міністерство фінансів США заявило, що не бачить жодних ознак того, що українці використовували американські кошти не за призначенням.

Відомство має намір тісно співпрацювати з українською владою, щоб забезпечити належні гарантії для запобігання корупції. Заява американського Мінфіну пролунала у вівторок, 31 січня, через кілька днів після того, як в Україні звільнили низку високопосадовців за звинуваченнями в причетності до корупції.

"У нас немає жодних ознак того, що кошти США були використані не за призначенням в Україні, - коментар речниці Міністерства фінансів США Меган Аппер опублікувала агенція Reuters. - Ми вітаємо зусилля української влади щодо співпраці з нами, аби забезпечити належні гарантії, щоб допомога США доходила до тих, кому вона призначена".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Речниця також повідомила, що Міністерство фінансів США разом зі Світовим банком відстежують американські виплати, "щоб підтвердити, що вони використовуються за призначенням, а також щоб з Україною та іншими партнерами боротися з корупцією".

Станом на грудень Світовий банк виділив Україні понад 13 мільярдів доларів через програму PEACE на державні витрати для підтримки адміністративної спроможності України. Значна частина цих коштів надходить саме зі Сполучених Штатів.

Програма PEACE, організована Світовим банком, дозволяє міжнародним донорам об’єднати зусилля для надання швидкої та адресної фінансової підтримки. За даними Світового Банку, ця програма покриває виплати пенсій та зарплат працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій, фінансує соціальну допомогу малозабезпеченим та дітям з особливими потребами, покриває оплату комунальних послуг, субсидії внутрішньо переміщеним особам, медичні послуги в лікарнях та поліклініках.

Як повідомляв Голос Америки, минулого тижня в Україні запрацювала "гаряча лінія" Служби інспектора Агенції з міжнародної допомоги США (USAID). Метою її роботи - нагляд за використанням коштів і ресурсів, наданих американськими платниками податків на підтримку України.

За даними Transparency International у щорічному Індексі сприйняття корупції Україна посідає 116 місце зі 180 країн світу.

"Вбивці танків". У Пентагоні показали, як вантажать БМП Bradley для України

Завантаження БМП Bradley у порту в Північній Кароліні, 25 січня 2023. Фото U.S. Transportation Command by Oz Suguitan

Перша партія бойових машин Bradley відправлена до України, повідомив Пентагон. Вантаж, що містить понад 60 БМП у межах угоди про військову допомогу Сполучених Штатів у 2,85 мільярда доларів, залишив американський порт поблизу Чарльстона у штаті Південна Кароліна.

"Bradley – це дуже потужний автомобіль, який ми надаємо українцям, – сказала підполковник армії Ребекка Д’Анджело, яка контролювала процес завантаження обладнання. - Сподіваюся, вони зможуть просуватися вперед на полі бою та відновити втрачені позиції, маючи обладнання, яке дорівнює тому або перевищує те, що є у росіян".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Як повідомляв Голос Америки, надані українцям спроможності від США можуть змінити "розстановку сил на полі бою". У попередніх двох пакетах військової допомоги Сполучені Штати оголосили про передачу Україні 109 бойових машин піхоти Bradley, яких називають "вбивцями танків". Після цього для українських військових організували кількатижневі тренування на цих системах у Німеччині.

Щоразу коли ми говорили, що нова зброя для Києва може призвести до ескалації, ми помилялись - Борис Джонсон у Вашингтоні

Колишній прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон у Вашингтоні закликав надати Україні усе спорядження, яке їй необхідно.

Західним союзникам потрібно якнайшвидше надати Києву всю необхідну зброю, щоб Україна змогла перемогти у російській війні вже цього року. Про це колишній премʼєр-міністр Великої Британії заявив під час візиту до США, де відвідав Український дім у Вашингтоні й провів сніданок і прес-конференцію із посолкою України Оксаною Маркаровою.

"Я тут, тому що я підтримую Україну з гордістю, а також щоб донести важливий меседж, що США відіграли провідну роль у допомозі нашим українським друзям, які захищають себе від жорстоких і непотрібних атак Путіна і російських збройних сил", - заявив Джонсон.

Він пояснив: "Я хочу донести у Вашингтоні, що немає жодної причини відкладати допомогу. Наші українські друзі мають отримати усе, що потрібно, щоб вигнати росіян з усієї території України якомога швидше. Щоб це сталося цього року – 2023. Це найкраще для України, Заходу та Росії. Закінчімо цю катастрофу якнайшвидше".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Говорячи про надання Україні досконалішої зброї, включно із винищувачами F-16, колишній британський прем'єр зауважив: "Щоразу коли ми говорили, що не маємо надавати певний тип зброї через ризик ескалації, досвід показав, що це була помилка (...). Ще зовсім недавно казали, що про танки не треба й думати, а зараз ми даємо танки. Отже, мій головний аргумент: продовжуймо обговорення. Але не відкладаймо. Це життєво важливо, щоб Україна отримала техніку, яка їй необхідна, якнайшвидше. Це гуманна річ для України й всього світу".

Відповідаючи на питання Голосу Америки щодо відповіді президента США Джозефа Байдена напередодні про те, що США не будуть надавати Україні винищувачі F-16, Джонсон відповів, що захоплюється тим, що робить адміністрація Байдена, яка витратила 23 мільярди доларів лише на військову допомогу Україні, і що він сподівається, що вона буде будувати на цих досягненнях.

"Я вважаю, що інвестиції, які Сполучені Штати зробили у вирішення цього конфлікту, є насправді розумною річчю в довгостроковій перспективі для всієї євроатлантичної зони. Зі стриманням російської агресії та відсічу російській агресії в Україні загальна економія в довгостроковій перспективі буде величезною", - сказав він.

Також він повторив свій заклик про те, що безпека України має бути гарантована таким же чином, як й для країн НАТО. За його словами, він змінив свою думку щодо членства України в Альянсі.

"Я раніше думав, що в основному нам потрібно знайти спосіб забезпечити безпеки України обладнанням, розвідкою, тренуваннями, щоб вони більше ніколи не могли бути атаковані. Але ви знаєте, тепер я думаю, що досить вже двозначностей. Ми десятиліттями намагалися не мати України в НАТО, що призвело до найгіршої війни в Європі за 80 років".

Більше

XS
SM
MD
LG