Спеціальні потреби

Актуально

Президент Трамп може оголосити помилування учасникам штурму Капітолію. Історія президентських помилувань у США

Після штурму Капітолію у США деякі експерти задають питання, може президент Трамп оголосити про “масове помилування” для усіх причетних до подій 6 січня, пише «Голос Америки» і вказує на те, що в американській історії питання президентських помилувань сприймалось неоднозначно.

За словами експертів, немає жодної юридичної перешкоди для такого помилування, втім рішення Дональда Трампа може бути сприйняте неоднозначно, адже наразі розслідується смерть у Капітолії поліцейського, якого, за попередніми даними, забили до смерті учасники штурму.

“Він (президент - ред.) може помилувати будь-яке правопорушення проти Сполучених Штатів, включно з федеральними злочинами, які вони напевне вчинили, - розповідає професор права Мічиганського Університету Браян Калт. - Думаю, оголошення цим людям помилування погіршило б ситуацію, не покращило”.

Думаю, оголошення цим людям помилування погіршило б ситуацію, не покращило”
професор права Мічиганського Університету Браян Калт

Попри широкі повноваження оголошувати помилування щодо федеральних злочинів, глава держави не може вплинути на процес імпічменту. Президент також не має повноважень на помилування у випадку вчинення злочину на рівні штату.

Штурм приміщення Конгресу здійснений у столиці на федеральній землі, то ж це федеральний злочин, який президент може помилувати, - пояснює особливості законодавства професор Калт.

Як розуміли засновники "право на помилування"

Як показує історія США, з самого початку те, як президенти користувались правом помилування, викликало гарячі дискусії та суперечки у суспільстві.

Батьки-засновники США - які створили Конституцію і проголошували Незалежність країни - надали посаді президента практично абсолютне право на помилування як спосіб пом'якшити негнучке кримінальне право, - розповідає професор права Браян Калт.

“Вони обговорювали це і розуміли, що владою зловживають, але це було важливо - мати можливість помилувати, навіть якщо це зрада. Тому що, як переконував Александр Гамільтон у своїх працях, у випадку повстання, це може бути хорошим способом покласти цьому край”, - зазначив професор Калт.

Перше в історії помилування оголосив президент Джордж Вашингтон 2 листопада 1795 року.

Перший американський президент помилував двох чоловіків, яких засудили до смертної кари через причетність до повстання, яке пізніше стало відомим як “Повстання віскі” - протести, які почались із обурення фермерів, що не хотіли платити податок на алкоголь.

Повне помилування/Blanket pardon

Президент також має повноваження оголосити помилування людям, яким ще не пред’явили звинувачення, особа яких не встановлена, чиї імена ще не відомі.

“Він може це зробити хоч зараз, йому не треба чекати початку якихось формальних юридичних процедур”, - розповідає в інтерв'ю Голосу Америки помічник професора Американського Університету Джеффрі Крауч, автор книжки про президентські помилування.

Якщо Дональд Трамп виправдає учасників штурму, це не буде першим в історії випадком повного помилування.

На Різдво 1868 року президент Ендрю Джексон помилував усіх колишніх конфедератів, які воювали проти Сполучених Штатів у Громадянській війні. Пізніше деякі з тих, кого помилував Джексон, стали ініціаторами так званих законів Джима Кроу, які легалізували расову сегрегацію (політику примусового відокремлення білого населення від людей інших груп).

У 1977 році президент Джиммі Картер помилував більшість тих, хто ухилився від призову під час війни у В'єтнамі. Цим рішенням президент намагався загоїти глибокий розкол в країні, спричинений війною. Втім це повне помилування призвело до протестів серед ветеранів, які засудили рішення президента.

Пірати, повстанці, борці за свободу

Список порушень, за які президенти США оголошували помилування, дуже довгий і різноманітний.

У 19 столітті Томас Джефферсон помилував усіх засуджених за законом, що забороняв наклеп на уряд. Четвертий та п’ятий президенти США Джеймс Медісон та Джеймс Монро помилували піратів.

Джон Квінсі Адамс (6-тий президент США) помилував двох американців індіанського походження, яких звинувачували у нападі на білих громадян.

Міллард Філлмор (13 президент США) помилував двох чоловіків, яких звинувачували у транспортуванні рабів на свободу.

Франклін Пірс (14 президент США) помилував чорношкірого чоловіка, який був вільним і допомагав рабам втекти від викрадачів.

Масове обурення через помилування спричинив президент Форд у 1974 році, коли оголосив повну і беззаперечну амністію своєму попереднику президенту Ніксону, якого могли переслідувати у звязку з Уотергейтським скандалом.

“Президент Форд міг би впоратися з помилуванням Ніксона краще, але зрештою це було зроблено з правильної причини - щоб країна залишила Уотергейт позаду, - розповідає помічник професора Крауч. - Це рішення мало свої політичні наслідки. Воно призвело до величезних втрат у Конгресі для республіканців у 1974 році і, ймовірно, зашкодило Форду під час президентської кампанії в 1976 році”.

На президентських виборах 1976 року Форд поступився Джиммі Картеру.

Помилування “кульгавої качки”

«Кульгавою качкою» у США називають президентів наприкінці їхнього терміну, перед тим, як вони лишають свою посаду, від них небагато що залежить, а увага громадськості зосереджена на новообраному президентові.

Сучасні президенти оголошували суперечливі і непопулярні помилування наприкінці своєї каденції, коли вони вже не відчувають великої відповідальності перед виборцями, “це прогалина у дизайні”, - розповідає професор Браян Калт.

Перед тим, як лишити Білий Дім, президент Барак Обама пом’якшив вироки для 330 ув'язнених за злочини, пов'язані з наркотиками, які не супроводжувались насильством.

Білл Клінтон помилував свого зведеного брата, якого засудили за злочин, пов‘язаний з наркотиками.

Клінтон також оголосив амністію мільярдеру Марку Річу, засудженому за ухилення від сплати податків. Критики президента тоді заявляли, що помилування сталось після того, як дружина мільярдера внесла щедрі благодійні внески у Національний демократичний комітет, Бібліотеку Клінтонів та сенатську кампанію Гіларі Клінтон у Нью-Йорку.

На Святвечір 1992 року президент Джордж Буш помилував колишнього міністра оборони Каспара Вінберга та пятьох інших осіб, засуджених за протизаконні дії під час скандалу "Іран-Контрас", що трапився за Адміністрації Рейгана (скандал, пов'язаний із таємним постачанням зброї до Ірану всупереч ембарго США).

І вже у 2020 році, після президентських виборів у листопаді, президент Трамп оголосив помилування кільком своїм соратникам, зокрема, колишньому менеджеру своєї президентської кампанії Полу Манафорту, колишньому своєму раднику Роджеру Стоуну, а також колишньому раднику із національної безпеки Майклу Фліну.

Манафорта звинуватили у банківському та податковому шахрайстві, Роджера Стоуна - за сімома злочинами, зокрема, тиск на свідків, перешкоджання правосуддю та надання неправдивих даних, Макл Флін сам визнав себе винним у наданні неправдивих даних ФБР.

“ЗМІ та громадськість зараз зосереджують увагу - і це правильно - на помилуваннях Трампа Полу Манафорту, Роджеру Стоуну та іншим, що перебувають в орбіті Трампа", - розповідає помічник професора політичних наук Джеффрі Крауч.

"Але наразі в офісі прокурора з питань помилувань перебувають тисячі заявок від прохачів амністії, які не мають фінансових можливостей чи впливових друзів, чим користувались багато тих, кого останнім часом помилував Трамп, - каже Крауч. - Якщо його президентство закінчиться без вияву милосердя частині цих людей, це буде справді втрачена можливість”.

Дивіться також: Президента Трампа хочуть усунути з посади

Президента Трампа хочуть усунути з посади. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG