Спеціальні потреби

Відповідальність за насильство під час протестів 5 липня у Тбілісі несе уряд Грузії - Дейвід Креймер


Відповідальність за загибель оператора Лексо Лашкарави лежить на уряді Грузії, вважає колишній президент Freedom House Девід Креймер. Прем'єр-міністр країни Іраклі Гарібашвілі, каже він, не лише не зміг запобігти насильству, але і певним чином заохотив його, заявивши, що гей-парад є неприйнятним для більшості грузинського народу.

Він (Іраклі Гарібашвілі-ред. ГА) зганьбив себе та свій кабінет та повинен піти у відставку миттєво. Якщо цього не станеться ми побачимо величезну кризу в ГрузіЇ
Старший експерт Міжнародного Університету Дейві Креймер


«Він зганьбив себе та свій кабінет та повинен піти у відставку миттєво. Якщо цього не станеться ми побачимо величезну кризу в Грузії. Грузія вже перебуває в кризі, і вона не може дозволити собі ще одну. Місцеві вибори повинні відбутися через два місяці. Уряд несе велику відповідальність з те що сталося. Уряд несе відповідальність захистити та подбати про забезпечення прав меншостей. А натомість вони, здається, використовують та підтримують ці радикальні праві групи для того, щоб переслідувати не лише меншини як ЛГБТ товариства, але і журналістів, деякі з яких критикують владу. Уряду не вдалося виконати свій обов’язок забезпечити спокій, захистити людей. І, чесно кажучи, прем’єр та міністр внутрішніх справ підвели правоохоронців, тому що вони не переконались, що поліція має необхідне устаткування, тренування ті підготовку подбати про натовп, який, на мою думку, був підбурений Партією Мрії та урядом», - каже Креймер.

Грузинські журналісти та активісти вимагають відставки проросійського прем’єра, стверджуючи, що Гарібашвілі має бути покараний за, як вони кажуть, «кремлівську операцію в центрі Тбілісі».

Голова уряду висловив співчуття родині загиблого, назвавши це трагічним випадком, а в побитті журналістів звинуватив опозицію на чолі із Саакашвілі. Девіда Креймера така реакція обурює, але не дивує:

Він (Іраклі Гарібашвілі - ред. ГА) повернувся в якості прем’єра, тому що він був готовий виконувати накази Бідзіни Іванішівілі, зокрема арештувати Ніку Мелія
Старший експерт Міжнародного Університету Флориди Дейвід Креймер


«Відповідь уряду, прем’єр міністра особливо, мерзотна та ганебна. Це не перший раз він опинився у суперечливій ситуації. Він повернувся в якості прем’єра, тому що він був готовий виконувати накази Бідзіни Іванішівілі, зокрема арештувати Ніку Мелія. Його уряд виконав ці накази з ентузіазмом».

Причину смерті оператора Лашкарави офіційно не встановлено. Раніше цього тижня представники МВС Грузії вилучили його тіло із оселі проти волі родини, а потім заявили, що причиною смерті могло стати передозування наркотиками. Те, у який спосіб діють грузинські правоохоронці, дуже нагадує методи Москви, каже колишній посол США в Грузії Вільям Кортні:

«Ми звикли бачити, як в автократичних суспільствах влада використовує підроблені звинувачення у споживанні наркотиків проти мирної опозиції. Наприклад, Москва. Журналіст-розслідувач Іван Голунов був арештований за звинуваченням у розповсюдженні наркотиків. На щастя, громада стала на його захист, та влада його відпустила. Але таких дій ми не очікували від Грузі. Це те, що притаманно автократичним урядам».

Інша паралель з Москвою. Нетолерантність до ЛГБТ-спільноти демонструє і православна церква Грузії, яка напередодні запланованого маршу закликала вірян молитися проти акції, говорять активісти.

Події 5 липня дуже стривожили українську ЛГБТ- спільноту, каже український активіст Богдан Глоба.

Події 5 липня дуже стривожили українську ЛГБТ спільноту, каже український активіст ЛГБТ Богдан Глоба. Київпрайд миттєво висловив підтримку своїм грузинським однодумцям.

«Всі розуміють, що Грузія – це країна-сусід. В Києві планується прайд в вересні. Власне те, що я бачив з реакції серед ЛГБТ активістів та правозахисної спільноті був острах, чи не буде повернення України в прайди 2014-15 років, коли вони також були з нападами з насильством, тому була осторога на відчуття небезпеки», - зауважує Богдан Глоба.

Поширена думка, що серед країн пострадянського простору ситуація в Україні - найбільш толерантна до ЛГБТ спільноти. Однак, попри прийняті закони, які захищають меншини, низка проблем лишається, каже Богдан.

Я не можу сказати, що Україна стала толерантною, але можна сказати, що Україна найтолерантніша з пост-радянських країн.
ЗАСНОВНИК ProudUkraine Богдан Глоба


«Є багато проблем в школі з булінгом, є проблеми зі звільненням з роботи, є проблеми з визнанням прав одностатевимх пар. Я не можу сказати, що Україна стала толерантною, але можна сказати, що Україна найтолерантніша з пост-радянських країн. Давайте не забувати, що в Росії, Білорусі та інших країнах регіону анти-ЛГБТ є частиною державної політик В Україні на законодавчому рівні все виглядає набагато краще.

Крім того, каже Богдан, північний сусід невтомно намагається нав’язати українцям свої гомофобні ідеї:

Велика частина цього всього хейт-спіч, переслідування ЛГБТ на пострадянському просторі – це частина цієї софт-пауер стратегії Росії
Засновник ProudUkraine


«Це навіть не думка, а факт, що велика частина цього всього хейт-спіч, переслідування ЛГБТ на пострадянському просторі – це частина цієї софт-пауер стратегії Росії. Вони підживлюють ці рухи, вони їх фінансують, дуже часто там є російські організатори, російські вуха. Вони навіть привозять активістів, які це все підбурюють».

Міжнародні правозахисні організації, в тому числі Комітет із захисту журналістів та Репортери без кордонів засудили насильство проти мирних демонстрантів та журналістів в Тбілісі 5 липня. У вівторок Держдепартамент США закликав до спокою у Грузії та заявив, що особи, «причетні до загибелі Лашкарави повинні бути арештовані та притягнуті до відповідальності».

Дивіться також: Час-Тайм. Чого очікувати від Німеччини у питанні Північного Потоку-2?

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG