Актуально
ЄСПЛ визнав «частково прийнятною» скаргу України проти Росії щодо Криму

Європейський суд з прав людини визнав, що подання України проти Росії стосовно порушень прав людини в Криму є «частково прийнятним» до розгляду по суті.
Міністр юстиції України Денис Малюська у Facebook привітав рішення і назвав його «потужним юридичним ударом по міфології, яку використовує Росія у гібридній війні». Він наголосив на важливих юридичних та комунікаційних аспектах рішення.
У відомстві повідомили, що Європейський суд визнав прийнятними 14 пунктів скарги України щодо:
- стверджуваного існування адміністративної практики насильницьких зникнень та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку (стаття 2);
- стверджуваного існування адміністративної практики жорстокого поводження (стаття 3);
- стверджуваного існування адміністративної практики незаконних затримань (стаття 5);
- стверджуваного існування адміністративної практики поширення законодавства РФ на територію Криму та встановив, що з 27 лютого 2014 року суди, які діють на території Криму, не можуть вважатись такими, що встановлені законом (стаття 6);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо примусового насадження російського громадянства (стаття 8);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо незаконних обшуків приватної власності (стаття 8);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо утисків, переслідування та конфіскації майна релігійних організацій, що не належать до Російської православної церкви (стаття 9);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо припинення діяльності українських медіа (стаття 10);
- стверджуваного існування адміністративної практики заборони публічних зібрань, а також залякування та незаконне затримання організаторів демонстрацій (стаття 11);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо експропріації майна цивільних осіб та приватних підприємств без компенсації (стаття 1 Першого протоколу);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо заборони української мови в школах та переслідування україномовних дітей у школі (стаття 2 Першого протоколу);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо обмеження свободи пересування між Кримом та материковою частиною України в результаті фактичного перетворення РФ адміністративного розмежування на кордон (між Росією та Україною) (стаття 2 Протоколу № 4);
- стверджуваного існування адміністративної практики щодо переслідування кримських татар відповідно до статті 14 у поєднанні зі статтями 8, 9, 10 та 11 Конвенції та зі статтею 2 Протоколу № 4 до Конвенції.
В своєму рішенні суд зазначив, що не прийняв до розгляду пункти скарги стосовно наявності вбивств, що залишаються нерозслідуваними, залякування іноземних журналістів, націоналізацію власності українських військових.
«Контроль Росією Криму тягне за собою відповідальність за захист прав людини відповідно до міжнародного права», - прокоментував у Twitter рішення суду посол ЄС в Україні Маті Маасікас.
Дивіться також: Американські військові експерти та дипломати закликають Україну до проведення реформ судової системи. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.
“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.
Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.
Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.
36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.
“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.
Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".
Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"
До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладівОлена Зеленська
“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.
Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.
“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.
Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.
Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю
Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.
- Голос Америки
Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.
Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.
"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.
Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.
- Голос Америки
Пентагон уклав угоду з компанією Ілона Маска Space X на обслуговування Starlink в Україні

Компанія Ілона Маска SpaceX виграла контракт із Пентагоном на обслуговування супутникових платформ Starlink наданих Україні. Про це повідомлення Міністерства оборони США першим в четвер написав Bloomberg.
"Ми продовжуємо працювати з низкою глобальних партнерів, щоб зробити все можливе, аби Україна мала стійкі супутникові та комунікаційні можливості, яких вони потребують. Супутниковий зв’язок є життєво важливим у загальній комунікаційній мережі України, і Міністерство оборони уклало угоду зі Starlink на послуги такого типу", — йдеться в повідомленні Пентагону. У відомстві не уточнили деталей угоди.
Коли в Україні почалось повномасштабне вторгнення, компанія SpaceX на запит України надала доступ Києву до супутникового зв'язку Starlink. Перші термінали були активовані 26 лютого.
За повідомленнями Міністерства цифрової трансформації, на сьогодні в Україні є понад 30 тисяч терміналів Starlink.
У жовтні минулого року Ілон Маск заявив, що його компанія не може дозволити собі нескінченно фінансувати Starlink для України. За його словами, утримання цих супутникових платформ коштувало його компанії 20 мільйонів доларів на місяць.
У січні цього року Ілон Маск написав у Twitter, що пожертвував на потреби України 100 мільйонів доларів, і додав, що його компанія SpaceX, яка має найбільшу світову мережу супутникового інтернету Starlink, свого часу відмовилась від грошей Пентагону за оплату використання роботи Starlink в Україні.
В статті використано матеріали Reuters.
- Голос Америки
Загибель дитини у Києві викликала хвилю заяв проти російського територизму від західних політиків і оглядачів

Загибель дитини у Києві 1 червня учергове вразила світ. Чимало політиків, оглядачів і релігійних діячів висловилися проти дій Росії та назвали її дії терористичними.
Як повідомляв Голос Америки, у Києві знову тривали російські атаки, а серед трьох загиблих є і дитина. Щонайменше 10 людей було поранено уламками ракет. Уламки від снарядів пошкодили дитячу поліклініку, дві школи та поліцейський відділок.
Уламок ракети впав біля входу в клініку через чотири хвилини після оголошення повітряної тривоги. Мати і її дочка загинули, намагаючись знайти укриття, - пише видання New York Times.
Координаторка ООН в Україні Деніз Браун заявила: "Вже вкотре я вражена та засмучена загибеллю дитини та інших мирних мешканців під час ще одного масованого ракетного удару російських збройних сил сьогодні по Києву. Думками я з родинами загиблих та пораненими”.
У День захисту дітей в Україні представниця ООН висловила “найщиріші співчуття родинам понад 1 500 дітей, які були вбиті або поранені в Україні з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року”.
Браун також нагадала, що війна мала руйнівний вплив на психічне здоров'я та добробут дітей, зокрема мільйонів тих, хто були змушені виїхати, рятуючи своє життя. “Гуманітарна спільнота продовжить невпинно працювати, щоб вони отримували необхідну термінову підтримку доти, доки це буде потрібно”, - додала Браун.
Вже понад півтисячі дітей загинуло в Україні від російської війни. На цьому наголосила посолка США Бріджит Брінк Twitter. Дипломатка назвала нічні атаки Росії боягузливими та написала, що загибель дітей розбиває серце.
“Я потрапив у жахливе місце, де минулої ночі російська ракета вбила матір із 9-річною дочкою, а багато людей було поранено. Я прийшов сюди, щоб вшанувати їхню світлу пам'ять і помолитися за поранених”, - написав рабин Моше Реувен Асман. Як і багато інших киян, він приніс дитячу іграшку на місце загибелі дівчинки.
Рабин сказав, що прийшов помолитися Богу про покарання для терористів, які вбивають цивільних. Він подякував світові за підтримку України у боротьбі проти російського терористичного режиму.
Колишній міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус прокоментував: “Терористи “по-своєму” відзначили Міжнародний день захисту дітей, вбивши минулої ночі в Києві ще двох людей. Росія поставила себе за межі гуманності”.
Посолка України в США Оксана Маркарова вимагає: "Росія повинна бути зупинена і притягнута до відповідальності".
У Twitter дипломатка написала, що це неможливо вибачити: "Чисте зло. Росія продовжує вбивати українських дітей. Україна й надалі захищатиме наші домівки, близьких, незалежність і демократію. Для захисту майбутнього наших дітей нам потрібна вся підтримка, щоб швидше досягти миру та врятувати більше життів".
"Ганьба кожному, хто вірить хоч одному слову цього небезпечного сміття", - написала заступниця директора Євразійського центру Атлантичної ради Шелбі Мадіг, яка раніше повідомляла, що бачила на власні очі, як діти біжать вулицею від російської авіації, а також бачила дитячі іграшки з вибухівкою в Україні, які клали туди російські військові.
Так експертка прокоментувала пропагандистський допис Міністерства закордонних справ РФ.
Шелбі Мадіг поширила у Twitter інфографіку від Нани Гонгадзе, котра написала вранці, що, на жаль, була вимушена додати ще одну дитячу загибель до наявної кількості втрат.
Оглядачка Джессіка Берлін, аналітикиня із питань безпеки та зовнішньої політики з огляду на загибель дівчинки написала: "Ми повинні дати Україні все, що їм потрібно, щоб закрити небо, знищити пускові пункти російських ракет, що завдають ударів із землі, повітря та моря, і припинити безпідставне вбивство Росією українського народу".
"Хоча Київ атакували з перших днів війни, темпи та інтенсивність російських нападів за останній місяць викликали шок навіть у мирних жителів, які тепер звикли проводити години в бомбосховищах і безсонні ночі у коридорах", - пише New York Times.
Форум