Спеціальні потреби

Актуально

1200 українців очікують на спецрейси зі США, які зможуть повернути їх додому

15 травня з Нью-Йорка має вилетіти черговий спецрейс, який доправить до Києва ще 68 українців. Те, що рейс пропонує таку обмежену кількість місць, викликало обурення серед українців, які, через закриття авіаційного сполучення, не можуть повернутися додому. Адже, як повідомили «Голосу Америки» в прес-службі Посольства України в США, наразі в базі звернень на повернення зі США залишається ще близько 1200 громадян.

Серед тих, хто не може повернутися додому інваліди та літні люди, у яких закінчуються ліки, жінки на останніх місяцях вагітності. Ірина Бондаренко також хотіла би повернутися в Україну. В інтерв’ю «Голосу Америки» вона розповіла, що планувала повертатися в Київ 10 травня, у неї заздалегідь був придбаний квиток: «У мене старенька мама в Україні, я маю право проживання в США, але план був полетіти, бо я маму вже півроку не бачила». Ірина намагалася взяти квиток на рейс 15 травня, але місця були розкуплені за півгодини.

Люди були настільки засмучені тим, що місць виявилося так мало, що навіть збиралися писати звернення до української влади з вимогою евакуювати їх. З власних джерел «Голосу Америки» вдалося дізнатися, що з самого початку рейс 15 травня планувався як вантажний, але потім авіакомпанія МАУ вирішила взяти пасажирів на частині маршруту з Нью-Йорка до Києва.

Евакуаційні рейси здійснюються авіакомпаніями на власний комерційний ризик
МАУ

У відповіді на запит «Голосу Америки» прес-служба МАУ підтвердила, що рейс – вантажний, у літаку демонтовано пасажирські крісла. Тому на продаж було надано лише 68 місць. Саму ситуацію з рейсом в МАУ пояснюють економічною доцільністю: «Евакуаційні рейси здійснюються авіакомпаніями на власний комерційний ризик. Вони жодним чином не сплачуються і не організовуються з боку державних органів, посольств або консульств. Тому діяльність із організації та планування даних рейсів формується виключно із можливостей компанії».

Ірина Бондаренко
Ірина Бондаренко

Після того, як обурення українців, які не змогли взяти квитки на літак через обмежену кількість місць, у соцмережах та спеціальному телеграм-каналі «Додому з США» зростало, з’явилася інформація про ще один спецрейс з Нью-Йорка, який запланований на 20 травня. Як повідомили «Голосу Америки» в прес-службі Посольства України в США, цей рейс - повноцінний на 265 місць. Квитки розкупили за кілька днів. Ірина Бондаренко встигла придбати квиток, проте, її дивує висока ціна.

«Мій звичайний квиток в один бік був взятий за 500 доларів, це нормальна ціна МАУ в один бік, зараз беруть 800, на якій підставі?» - обурюється пасажирка.

Прес-служба МАУ пояснила «Голосу Америки», що при здійсненні спецрейсів літаки прямують до аеропорту призначення порожніми. «Відповідно, вартість такого перевезення розраховується за собівартостю польоту в обидві сторони. Авіакомпанія сформувала фіксовані кінцеві ціни за кожним напрямком, забезпечивши оптимально доступну вартість перельотів у ситуації, що склалася. Для чартерних перевезень Міністерством інфраструктури анонсовано компенсацію перельоту «в один бік» з боку держави, проте такий компенсаторний механізм не був запропонований для евакуаційних рейсів», - додають у прес-службі.

Яна Клочко
Яна Клочко


Окрім завищених цін, клієнти МАУ розлючені тим, що компанія відмовляється повертати гроші за обсервацію, які були закладені у ціну квитка рейсу Маямі-Київ. Яна Клочко – одна з пасажирів літака, розповідає, що у вартість квитка входила обсервація, яка була обов’язковою умовою для тих, хто хотів повернутися додому. Вже по прильоту в Київ прикордонники запропонували два варіанти: обсервація або самоізоляція з використання додатку «Дій вдома». Більшість пасажирів обрали самоізоляцію. Коли ж вони почали звертатися до МАУ, щоб їм повернули кошти за обсервацію, якою вони не скористалися, у відповідь отримали відмову. «Мені повідомили, що вартість обсервації входила у вартість квитка, а згідно з правилами, вартість квитка, в тому числі і обсервація, не підлягає поверненню», - розповідає Клочко.

В прес-службі МАУ «Голосу Америки» повідомили, що авіакомпанія була зобов’язана забезпечити невластиві для своєї діяльності сервіси. Мова йде про забезпечення поселення пасажирів на обсервацію до спецзакладу та організацію пасажирського транспорту для перевезення пасажирів на місце обсервації. Забезпечення таких послуг було можливе лише за умови завчасної передплати, яка і була включена у вартість авіаквитків на рейсі Маямі-Київ як обов’язкової умови для перельоту. «Класифікувати поселення на обсервацію та перевезення як окремі додаткові сервіси не є можливим», - повідомили в прес-службі. Яна та низка інших пасажирів не погоджуються з поясненням компанії, називають ситуацію політикою, проти якої люди - безсилі.

ПОТРІБНІ ЩЕ РЕЙСИ

Бондаренко обурена тим, що наразі у влади немає зрозумілої стратегії повернення українців додому. «Один рейс, другий рейс, звідки вони випливають? Немає ніякої системи. У нас в групі є жінка на дев’ятому місяці вагітності, вона хоче народити в Україні, у багатьох закінчуються гроші», - додає Бондаренко.

З моменту оголошення карантину з США було організовано вже сім спеціальних перельотів.

В той же час в прес-службі МАУ повідомили, що квота для евакуаційних рейсів з США на період 12-22 травня вже вичерпана. Якщо буде послаблено карантинні обмеження, можливо будуть плануватися евакуаційні рейси, в тому числі – із США, після 22 травня.

Посольство України в США, в свою чергу, також постійно піднімає питання необхідності додаткових спецрейсів. З моменту оголошення карантину з США було організовано вже сім спеціальних перельотів.

Крім того, вітчизняним дипломатам вдалось зрушити з місця питання повернення українських моряків і членів екіпажів круїзних лайнерів, які знаходились біля узбережжя США. Компанії-судновласники відправляють їх кораблями до Європи чи Південно-Східної Азії, звідки їх забирають спецлітаки. «Таким же шляхом повертали і декількох громадян з Барбадосу. Окремим важливим питанням було повернення українських школярів, які навчались у США за програмою FLEX. Ми тут співпрацювали і з Державним департаментом, і з Посольством США в Україні. 202 дитини безпечно повернулись додому спецрейсами МАУ», - розповіли «Голосу Америки» в посольстві.

Дивіться також: Випускний у режимі соціального дистанціювання. Відео

Випускний у режимі соціального дистанціювання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Всі новини дня

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

"Винищувачі не допоможуть українцям на цьому етапі війни" - міністр оборони США

Міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об'єднаного комітету начальників штабів США ген.Марк Міллі свідчать на слуханнях щодо оборонного бюджету на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні

Пентагон розглядає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. На цьому наголосив міністр оборони США Ллойд Остін під час слухань в сенатському Комітеті з питань збройних сил у вівторок, 28 березня.

Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни.
Міністр оборони США Ллойд Остін

Слухання були присвячені проекту бюджету США на 2024 рік. Остін також підкреслив, що Сполучені Штати підтримуватимуть оборону України стільки, скільки буде потрібно.

“Наша Стратегія національної оборони визначає агресивну Росію Путіна як гостру загрозу. Під керівництвом президента Байдена Сполучені Штати згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії. Наші союзники та партнери активізувалися, щоб надати важливу безпекову допомогу, яку координує контактна група з оборони України, яку я очолюю. І ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - заявив Остін у своєму вступному слові.

Відповідаючи на запитання сенатора-демократа Річарда Блументаля про надання Україні сучасних винищувачів, Остін зауважив, що на цьому етапі війни вони не критичні.

“Щодо винищувачів F16, якщо таке рішення буде ухвалене, то для забезпечення цих можливостей знадобиться приблизно 18 місяців. Але це не допоможе українцям на цій стадії війни. Чи можуть українці отримати винищувачі у майбутньому? Ми всі віримо, що так. Потенційно це можуть бути або F16, або інші літаки четвертого покоління. Тож ми продовжимо працювати з нашими партнерами, щоб переконатися, що Україна має саме те, що їй потрібно”, - заявив міністр оборони США під час слухань в комітеті Сенату.

Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав.
Генерал Марк Міллі

За словами міністра, зараз головною потребою українців на полі бою є протиповітряна оборона великої дальності.

“Зараз головна потреба українців - це протиповітряна оборона. Це критична необхідність на полі бою. Їм також потрібна зброя великої дальності та бронетехніка. І ми надаємо їм значний пакет таких можливостей. Ми також навчаємо їх та гарантуємо забезпечення наданого озброєння”, - вважає Остін.

Своєю чергою голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі стверджує, що допомога Україні - в національних інтересах Сполучених Штатів. Але якщо американській армії доведеться воювати, то вони готові, додав генерал.

“Вперше США зіштовхнулись з двома великими ядерними державами, національні інтереси яких протистоять нашим. Китай та Росія мають засоби, щоб загрожувати нашим інтересам і нашому способу життя. Але війна з жодною із цих держав не є неминучою. Немає нічого дорожчого, ніж воювати. Готуватися до війни – це дуже дорого, але не дорожче, ніж воювати. Підготовка до війни може їй запобігти, і це наша мета. Ми повинні діяти невідкладно, щоб унеможливити війну наддержав. Жоден супротивник не повинен недооцінювати відданість нашої нації та силу нашої армії”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

За словами генерала Міллі, нині американська армія перебуває у найвищому стані бойової готовності, на випадок можливого протистояння.

“Наразі 60% наших активних сил перебувають у найвищому стані готовності, і в разі потреби будуть на бойових позиціях менш ніж за 30 днів, перевищуючи наші мінімальні стандарти. 10% будуть на позиціях менш ніж за 96 годин. Армія Сполучених Штатів готова”, - заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США.

Міллі також наголосив, що ключове джерело американської сили - це велика мережа партнерів. За його словами, лише у березні Сполучені Штати провели 63-ри спільні навчання з союзниками. Крім того, американці щотижня навчають понад 5000 українських військових на території сусідніх держав, про це Міллі заявив під час аналогічних слухань в Комітеті із Міжнародних Справ Палати Представників минулого тижня.

Дивіться також: Звуки війни, без коментарів – про важку роботу українських військових.

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG