Актуально
Сотні американців прийшли до Верховного суду, щоб вшанувати пам‘ять судді Гінзбург

Сотні людей зібрались на сходах будівлі Верховного суду США у п‘ятницю через лічені години після звістки про смерть судді Верховного суду США Гінзбург. Американці несли квіти, свічки, листівки зі словами співчуття та американські прапорці у пам‘ять про померлу, співали та молились.
87-річна Рут Бейдер Гінзбург померла у п‘ятницю від раку після 27 років служби у верховній судовій інстанції США. Багато з її правових позицій стали історичними, а сама вона стала рольовою моделлю для багатьох дівчат та жінок у США.
«Наша країна втратила юриста історичного калібру. Ми у Верховному суді втратили дорогу колегу. Сьогодні ми в скорботі, але ми впевнені, що майбутні покоління запам‘ятають Рут Бейкер Гінзбург такою, як ми її знали - невтомним та рішучим провідником правосуддя», - заявив голова Верховного суду Джон Робертс.
Президент США Дональд Трамп видав вказівку приспустити прапори в країні на знак скорботи.
«Наша країна - в скорботі через смерть титана-правника, - йдеться в заяві Трампа. - Відома своїм гострим розумом і потужною позицією з питань, що розглядав Верховний суд, суддя Гінзбург продемонструвала, що ми можемо не погоджуватись без протистояння з колегами та іншими точками зору. Її думки, включаючи широко відомі рішення стосовно правової рівності жінок та неповносправних, стали натхненням для всієї Америки».
Суддя Гінзбург користувалась повагою як лібералів, так і консерваторів у США. Вона стала символом для ліберального руху, через її позицію на захист права жінок на аборти а також одностатевих шлюбів.
Кандидат у президенти від демократів Джо Байден заявив: «Вона була постійним та надійним голосом, який проникав у серце кожного питання, захищав конституційні права кожного американця і ніколи не здавався жорстко і неухильно захищаючи свободу. Її думки та позиції продовжить формувати основу нашого права на майбутні покоління».
Судді Верховного суду у США призначаються пожиттєво. Демократи виступають за те, щоб призначення нового судді відбулось вже після президентських виборів. Про це сказав Байден а також колишній президент США Барак Обама, зауважуючи, що республіканці блокували призначення судді Верховного суду Обамою до виборів 2016 року. Все ж лідер республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл в своїй заяві у п‘ятницю наглосив, що республіканці в Сенаті підтримають кандидатуру нового судді, якщо її подасть Трамп. Республіканці наразі контролюють більшість в американському Сенаті.
За декілька днів до смерті Гінзбург написала у листі до онучки: «Моє найбільше бажання, щоб мою заміну не призначили до приходу нового президента на посаду», повідомляє NPR.
Дивіться також: В ексклюзивному коментарі Лінас Лінкявічус: Росія зайняла «неконструктивну позицію» щодо Білорусі. Відео
Всі новини дня
Російська війна в Україні - один з чинників на виборах президента Чехії

Чеські виборці у п’ятницю і суботу 27-28 січня голосують у другому турі президентських виборів, у який вийшли колишній генерал Петр Павел та колишній прем'єр-міністр підприємець Андрей Бабіш.
Голосування закінчиться у суботу о 14:00 і результатів очікують того ж вечора.
Президент у Чехії не урядує країною, але затверджує прем’єр-міністра, голову центрального банку і конституційного суду, а також може використовувати свою посаду для пропагування певних політичних ідей та висловлюватися з питань зовнішньої політики.
У першому турі виборів з невеликим розривом перед вів Петр Павел, набравши 35,40%, а за ним був Андрей Бабіш з показником 34,99%.
61-річного Петра Павела називають центристським прозахідним кандидатом, який зокрема підтримує міжнародну допомогу Україні для захисту від російської агресії.
Павел зокрема висловлювався за те, щоб Чехія, член ЄС і НАТО, також вступила до Європейського монетарного союзу і запровадила спільну валюту євро.
68-річний найбагатший в країні підприємець Андрей Бабіш заробив собі репутацію «євроскептика» приязного до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Під час виборчої кампанії він заявляв, що, як і Орбан, остерігається збройної допомоги Україні, щоб не спричинити поширення війни.
Бабіш стверджував, що він міг би сприяти мирним переговорам з Росією і дорікав супернику Павелу, що той, буцімто, може втягнути Чехію у війну.
Чинний чеський президент Мілош Земан, повноваження якого закінчуються у березні, також часто викликав палкі суперечки в суспільстві, висловлюючись за тісніші відносини з Китаєм, а до російського лютневого вторгнення в Україну він також виступав за співпрацю з Росією.
Дивіться також:
- Голос Америки
В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти. Відео
В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер над російськими танками, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти.
- Голос Америки
Заступниця Держсекретаря США: Ми зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Відео
США зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Про це в інтерв'ю Албанській службі Голосу Америки сказала заступниця Держсекретаря США Карен Донфрід.
- Голос Америки
Чому тільки зараз адміністрація США прийняла рішення надати Україні танки: деталі зі слухань в комітеті Сенату. Відео
Питання протидії російській агресії проти України обговорили в Комітеті із закордонних справ Сенату США. Зокрема, законодавці розпитували представників адміністрації, чому тільки зараз вона прийняла рішення надати Україні танки Абрамс.
Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео
Український документальний фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова показали на кінофестивалі Sundance.
Форум