Актуально
«Діятимемо активно», якщо Росія порушить права України на транзит газу - Байден та Меркель прокоментували «Північний потік-2»

Канцлер Німеччини Анґела Меркель попередила Росію, що Європа вживатиме «активних дій», у випадку, якщо Москва порушить права України як газотранзитної держави. Така заява Мекрель прозвучала під час спільної прес-конференції з президентом США Джо Байденом, що відбулась в четвер в Білому домі.
Під час прес-конференції обидва лідери приділили значну увагу питанню «Північного потоку-2» а також висловили підтримку Україні.
«Наше переконання полягає в тому, що Україна має залишатись газотранзитного країною ... Ми будемо активно діяти, якщо Росія не буде поважати права України як транзитної держави», - заявила Меркель.
Канцлер Меркель та я повністю єдині у нашому переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергетику в якості зброї для примусу сусідів, або погроз їмПрезидент США Джо Байден
Відповідаючи на питання стосовно того, які саме дії буде вжито, Меркель наголосила, що ці дії матимуть загальноєвропейський характер і нагадала, що такий інструмент як санкції вже було застосовано щодо Росії через анексію Криму та агресію на Донбасі.
«Канцлер Меркель та я повністю єдині у нашому переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергетику в якості зброї для примусу сусідів, або погроз їм», - заявив Байден.
Він оголосив про початок нового Партнерства з клімату та енергетики, спрямованого на підтримку енергобезпеки.
«Сьогодні ми розпочинаємо Партнерство з клімату та енергетики, щоб підтримати енергобезпеку та розвиток надійних енерготехнологій в економіках, що розвиваються, включаючи країни Центральної Європи та Україну», - сказав Байден.
Меркель зауважила, що оцінки США та Німеччини стосовно «Північного потоку-2» дещо відмінні. «Добрі друзі можуть не погоджуватись», - відзначив Байден.
Президент США постійно виступає проти «Північного потоку-2», однак рішення адміністрації США надати звільнення від санкцій для компанії Nord Stream AG та її керівника, було викликало критику навики політиків у США, які побачили в цих діях недостатню рішучість у протистоянні втіленню проекту. В Білому домі пояснили, що ще звільнення від санкцій дозволило отримати «дипломатичну можливість» для подальших переговорів з європейськими країнами.
Під час прес-конференції Байден зауважив, що «Північний потік-2» був готовий на 90% на час його обрання президентом тому він вважав більш доцільним не запроваджувати нові санкції, а співпрацювати з Німеччиною над розробкою кроків на випадок, якщо Росія «шантажуватиме» Україну.
Обидва лідери наголосили на підтримці територіальної цілісності України. США та Німеччина єдині в «тривалій підтримці суверенітету та територіальної цілісності України а також щодо важливості реформ, які підтримують її євроатлантичні прагнення», - сказав Байден. Меркель зауважила, що Німеччина підтрмує територіальний суверенітет України і саме тому бере участь у Мінському процесі.
«Ми стоїмо разом і будемо стояти разом на підтримку наших союзників на Східному фланзі НАТО проти російської агресії», - додав він.
Перед зустріччю Байдена та Меркель, до них звернувся президент України Володимир Зеленський. У своєму дописі у Twitter він закликав Байдена та Меркель не обмінювати «цінності, принципи й безпеку» на «економічні інтереси». «Жодного рішення про Україну без України», - додав він.
Меркель перебуває з дводенним візитом у Вашингтоні. Ймовірно, стверджують оглядачі, цей візит до США стане останнім для Меркель на посаді канцлера НІмеччини, яку вона обіймає вже 15 років.
Перед зустріччю з Байденом, Меркель поспілкувалась з віце-президенткою США Камалою Гарріс.
«Ми обговорили зміцнення демократичних інституцій, трансатлантичні відносини та відповідь на спільні виклики, включаючи охорону здоров‘я та клімат», - написала Гарріс у Twitter після ділового сніданку з лідеркою Німеччини.
Дивіться також: Анґела Меркель прибула у Білий дім - подробиці. Відео
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум