Актуально
Зеленський підбив підсумки першого року президентства
Рівно рік тому 20 травня тут у Маріїнському парку відбувалися урочистості з нагоди інавгурації президента Володимира Зеленського. Сьогодні він скликав журналістів на велику прес-конференцію. Другу за час його перебування при владі
Галявинка зі смарагдовою травичкою, знімальні крани, стильний стілець на подіумі. Прес-конференція Зеленського, як і попередня на столичному фуд-корті, складала враження бездоганно продуманого шоу.
Президент, як то кажуть, торкнувся широкого кола питань. Зокрема назвав Україну майстром спорту у боротьбі із коронавірусом. Вжиті владою заходи дозволили, за його словами, уникнути широкого розповсюдження хвороби. Водночас Зеленський сказав, що неготовність української медицини до епідемії змусила внести корективи у медичну реформу.
Глава держави запевнив, що після виходу країни з карантину не відбудеться згортання великих інфраструктурних проектів, зокрема й спорудження доріг. "Ми справді збільшили у дев’ять разів кількість доріг, які ми побудуємо цього року. Незважаючи на проблеми, на економічну кризу, на COVID-19, побудуємо дороги. Скільки їх? Близько 4,5 тис. кілометрів", – заявив Зеленський.
Президент також підтвердив свою відданість Мінським домовленостям, повторивши свою тезу про існування альтернативних планів дій на випадок, якщо у врегулюванні ситуації на Донбасі не вдасться досягти прогресу протягом року.
Топ-новиною прес-конференції, за визнанням багатьох журналістів, стала заява Зеленського про те, що він не виключає, що подаватиметься на другий термін. Така відповідь пролунала, коли йому поставили запитання – чи вистачить йому однієї каденції, щоб виконати усі президентські обіцянки.
Опитані після прес-конференції Голосом Америки журналісти побачили президента, який за рік перебування при владі помітно виріс як політик, став краще орієнтуватися в економіці та міжнародних справах. Водночас, коли лунали найбільш гострі питання – чому не працює стратегія припинення війни «просто припинити стріляти» та чому друзі з 95-ого кварталу окупували вищі ешелони влади, - Зеленський ховався за розлогими і не завжди конкретними відповідями, сказав в інтерв'ю Голосу Америки Євген Кузьменко з інтернет-видання Цензор.нет.
"Надзвичайно вразила відповідь на запитання про кумівство у владі. Зеленський просто почав ухилятися. Не згадав про ті призначення, щодо яких це стовідсоткова залізобетонна ситуація. Намагався довести, що друг це щось одне а кум-інше. Загалом, це мало жалюгідний вигляд", - каже журналіст.
Сергій Щербина з видання РБК зауважив, що йому вдалося поставити президенту Зеленському запитання про те, чи збирається той, як раніше обіцяв, обмежитися одним президентським терміном і не брати участі у наступних виборах глави держави.
"В принципі я почув відповідь на те запитання, яке я ставив. Чи вистачить йому однієї каденції. Президент сказав, що не вистачить і він подумає про другий термін. Я думаю, що це топ-новина", - поділився враженнями від почутого на прес-конференції Щербина.
Надія Юрченко з агенції Укрінформ була розчарована деякими відповідями президента на гострі запитання.
"Це був якийсь кисіль, який ми чули багато разів. Багато чого було недосказано. Як він сказав, що з Угорщиною треба підписати меморандум про все. Оце була така конференція – про все", - зазначила вона.
За майже три години журналісти поставили панові Зеленсьому десятки запитань. Але всупереч очікуванням медійників, що сподівалися почути про досягнення президента за рік на посаді, Зеленський говорив здебільшого про плани на майбутнє.
Дивіться також: Як, в умовах карантину, пройшов український фестиваль у Нью-Йорку. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Гроссі анонсував, що наступного тижня презентує Зеленському план допомоги від МАГАТЕ

Директор Міжнародної агенції ООН з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі анонсував, що наступного тижня відвідає Запорізьку АЕС в Україні та запропонує президенту Зеленському план із допомоги.
Відповідне відеозвернення очільник МАГАТЕ оприлюднив на своїй Twitter-сторінці.
“Сьогодні я запускаю програму із допомоги Україні у відповідь на затоплення внаслідок руйнування греблі у Новій Каховці, у відповідь на запит президента Зеленського про міжнародну допомогу. У наступні дні я очолю місію з візитом в Україну, зокрема, на Запорізьку АЕС, якої це торкнулося. І я презентую цей новий план із допомоги МАГАТЕ президенту Зеленському”, - заявив гендиректор МАГАТЕ.
На сайті МАГАТЕ мовиться, що Рафаель Гроссі відвідає Україну наступного тижня.
За словами Гроссі, місія МАГАТЕ має намір оцінити наслідки від затоплення території.
“Через використання ядерних технологій ми визначимо ефект на переміщення води, на здоров'я людей, на управління землею та водою, а також оцінимо цілісність критичної інфраструктури”, - сказав у відеозверненні Гроссі. Він завершив відео словами, що Україна “може розраховувати на нашу допомогу зараз і в час довгострокових наслідків цієї катастрофи”.
Після руйнування Каховської дамби президент України Володимир Зеленський критикував ООН та працівників Червоного Хреста за те, що не відреагували оперативно на катастрофу в Україні.
- Голос Америки
США з союзниками протидіятимуть планам Ірану та Росії виробляти безпілотники для вбивства невинних українців – Кірбі

США продовжуватимуть у співпраці з союзниками і партнерами протидіяти дестабілізуючій діяльності Ірану, зокрема можливим іранським планам виробляти безпілотники на території Росії.
Про це у коментарі для Голосу Америки повідомив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Посадовець наголосив, що технології, які розробляє Іран, наразі використовуються всередині України, “щоб убивати невинних українців”.
“Ми будемо продовжувати співпрацю з нашими союзниками та партнерами в ООН і поза межами ООН, щоб переконатися, що ми чинимо достатній тиск на Іран для припинення їхньої дестабілізуючої активності. Їхня програма балістичних ракет продовжує вдосконалюватися. І це явна загроза для регіону, для наших друзів у цьому регіоні”, – сказав Кірбі.
Він також озвучив інформацію про намір Росії та Ірану налагодити спільне виробництво безпілотників. Як повідомляв Голос Америки, такий завод на території Росії може бути повністю запущений на початку наступного року.
“Тепер ми знаємо, що Іран співпрацює з Росією щодо потенційного будівництва виробничого підприємства або переобладнання існуючого, що використовуватиметься для фактичного виробництва всередині Росії безпілотників, спроектованих Іраном”, - сказав Кірбі.
Тому, за його словами, США мають ще більше причин продовжувати тиск на іранський режим.
Джон Кірбі також повідомив про те, що експерти Білого дому ведуть перемовини із приватними технологічними компаніями в США: “Ми хочемо переконатися, що компанії розуміють потенційні ризики своїх товарів”.
Йшлося зокрема про необхідність переглянути процеси і процедури з можливого постачання комплектуючих для дронів, які у випадку війни Росії проти України використовуються для вбивства людей, наголосив Кірбі.
- Голос Америки
Рекордна кількість країн долучилась до справи в суді ООН за звинуваченнями проти Росії щодо конвенції з геноциду

Міжнародний суд ООН ухвалив рішення, яким дозволив 32 країнам надати письмові свідчення в справі України проти Росії.
Рекордна кількість - 33 країни - подали заявку на участь в справі. Серед них - США, Канада, всі країни ЄС крім Угорщини, Австралія.
"Країни виявляють солідарність з Україною", - каже Орі Помсон з Кембриджського університету в коментарі Associated Press.
Суд ООН схвалив заявки 32 країн, але відмовив США з технічних причин, вказавши, що США не повністю схвалили Конвенцію щодо протидії геноциду.
В цій справі Україна звинувачує Росію в неправомірному використанні міжнародного права щодо геноциду, щоб виправдати вторгнення на сході України.
Суд надав країнам строк до 5 липня, щоб висловити свою думку.
В березні, в попередньому рішенні в цій справі, суд вказав Росії негайно зупинити воєнні дії в Україні. Рішення суду мають обов'язковий характер, однак суд не має механізму забезпечення їхнього виконання, пише Reuters.
В статті використано матеріали Reuters, AP, AFP.
- Голос Америки
Боєприпаси для Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK на понад 2 мільярди доларів у новій допомозі Україні від Пентагону

Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів. Про новий пакет, що включає критично важливі засоби протиповітряної оборони та боєприпасів, відомство повідомило у себе на сайті у п’ятницю, 9-го червня.
У Пентагоні оприлюднили список нової зброї для України, але наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.
До нинішнього пакету увійшли:
– додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot;
– ЗРК і ракети HAWK;
– артилерійські снаряди калібру 105 мм і 203 мм;
– безпілотні авіаційні системи Puma;
– боєприпаси ракетної системи з лазерним наведенням;
А також підтримка діяльності з навчання, технічного обслуговування та підтримки.
У повідомленні Пентагон додає, що "Сполучені Штати продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб забезпечити Україну можливостями для задоволення її безпосередніх потреб на полі бою та довгострокових потреб у допомозі у сфері безпеки".
Попередній, 39-й пакет безпекової допомоги на суму 300 мільйонів доларів, який США виділили з серпня 2021 року, Пентагон оголосив наприкінці травня.
До нього входили системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї, мовиться у повідомленні оборонного відомства США.
Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі уточнив, що той пакет надавався за президентськими повноваженнями, тобто він вилучався зі складів зброї американської армії, і міг бути відправлений вже найближчим часом.
Форум