Спеціальні потреби

Актуально

Держдепартамент США видав звiт про стан прав людини

Вашингтон – 28 лютого. Державний департамент США оприлюднив звіт про стан прав людини у світі за минулий рік і передав його на розгляд Конгресу. В документi серед позитивних моментiв 2004 року згадуються вибори в Українi.

Держсекретар США Кондоліза Райс у передмові звіту відзначила, що основною метою закордонної політики США, визначеної президентом Бушем, є підтримка людської свободи та гідності у всьому світі. Саме під цим кутом зору уряд США, зазначила Кондоліза Райс, протягом дванадцяти місяців співпрацював з міжнародним співтовариством для забезпечення вільних і чесних виборів у Гватемалі, Індонезії, Гані, Україні і Афганістані. І саме під цим кутом зору проаналізований стан з правами людини у 196-ти країнах світу -- від чемпіонів до найзлостивих порушників, зазначила вона.

У вступі до звіту відзначається, що з моменту усунення три роки тому талібського режиму в Афганістані, його населення працювало над зменшенням тероризму і зміцненням безпеки. Особливу роль у цьому відігравали зусилля, скеровані на подолання етнічно-племінного і релігійного розбрату, на розробку нової Конституції із врахуванням традиційних цінностей, поширення засадничих прав людини на жінок та дітей, створення засад відкритого суспільства і вільного змагання у ділянці політики та медіа. В результаті на президентських виборах 18 жовтня кандидати змагалися за голоси десяти мільйонів виборців, сорок відсотків яких були жінки. На виборах переміг Гамід Карзай.

В Україні, говориться у звіті державного департаменту, президентська кампанія була затьмарена урядовим тиском на кандидатів від опозиції, широкомасштабними порушеннями та шахруваннями під час голосування. Уряд Кучми брав участь у маніпуляціях та викривленнях під час президентських виборів 31 жовтня та 21 листопада. Уряд піддавав цензурі пресу і журналістів з метою вплинути на перебіг голосування і його результат, говориться в документі держдепу. Це викликало спротив працівників преси, так зване «журналістське повстання» серед представників журналістського корпусу, які відмовилися виконувати урядові директиви. Згодом народні демонстрації проти офіційних результатів пошахрованих виборів 21 листопада переросли в «помаранчеву революцію», очолену Віктором Ющенком, який, на думку більшості населення, переміг на виборах.

Повага до прав людини в Україні, доходить висновку звіт державного департаменту про стан прав людини у світі за минулий рік, змінилася кардинальним чином в кращий бік, коли 3 жовтня Верховний Суд скасував результати другого туру виборів як пошахрованi, підтвердивши тим самим дані багатьох вітчизняних та міжнародних спостерігачів про численні порушення виборчих процедур, залякування опозиційних кандидатів, упереджене висвітлення перебігу кампанії в урядових медіа, як також широкомасштабні шахрування під час виборів та підрахунку голосів. Під час призначеного Верховним Судом переголосування другого туру 26 грудня народ України обрав свого нового президента.

Міжнародні спостерігачі на цих виборах, де переміг Ющенко, відзначили покращення медійного висвітлення виборів, збільшення прозорості виборчого процесу, зменшення урядового тиску з метою підтримки певного кандидата, і менше число порушень виборчого процесу.

Новообраний президент Ющенко висловив рішучу відданість демократії, владі закону та повагу до засадничих прав людини, підкреслено у звіті державного департаменту.

В документi відзначено також поступ свободи в Іраку, де за допомогою ООН та інших міжнародних радників, було створено незалежну виборчу комісію, яка розробила порядок голосування в Іраку та чотирнадцяти країнах, де мешкають іракці. У Звіті висловлюється впевненість, що події на кшталт українських та іракських виборів, збільшать перспективи миру, забезпечать солідний грунт для самоврядування в цих країнах, і допоможуть поступові у поліпшенні становища з правами людини для всіх учасників цих подій.

Процес поширення свбоди у світі, втім, не встелений трояндами, відзначено у документi. Подекуди, як на минулорічних виборах у Венесуелі, людським правам в галузі судочинства і медіа було завдано удару, незважаючи на успішне проведення виборів за міжнародними стандартами. У Білорусі, наприклад, продовжувалися зловживання силою з боку поліції, випадки тортур ув’язнених. КДБ Білорусі необгрунтовано арештовував і кидав за ґрати громадян з політичних мотивів. На додачу, їх арештовували і давали різні терміни ув’язнення за так звані «наклепи» на урядовців, під чим часто-густо криється лише критика на адресу їх дій. Уряд Білорусі продовжував нехтувати достовірними повідомленнями щодо ролі урядовців у зникненні журналістів та діячів опозиції, не проводячи неупередженого і відкритого розслідування цих справ.

Всупереч поширенню прямого контролю громадян над членами уряду в деяких країнах, відзначається у звіті державного департаменту про стан прав людини, в Росії відбулися зміні виборчого законодавства, якими передбачено призначення, а не вибори губернаторів на місцях, що є подальшим збільшенням повноважень виконавчої влади. Документ також закидає Росії посилення тиску на медіа, перетворення Думи на апарат схвалення рішень виконавчої влади, корупцію правоохоронців і політичний тиск на судочинство. Це викликає занепокоєність з приводу ерозії підзвітності уряду, посилення расово мотивованих насильств і неспроможність суду розслідувати дії проти порушення прав меншин в Росії, зазначено у звiтi державного департаменту про стан прав людини у свiтi за 2004 рiк.

Всі новини дня

Українська артилерія практично відрізала російське військо в районі Херсона від ланцюгів постачання – британська розвідка 

Архівне фото: Постріли українських артилеристів, Харківська область, Україна, липень 2022 року. (AP Photo/Євген Малолетка)

Британська розвідка повідомляє, що в результаті обстрілів української артилерії два основні автомобільні мости через Дніпро в районі Херсона, стали непридатні для руху російського військового транспорту, який постачає російські війська, розташовані на правому березі річки.

«10 серпня 2022 року українські високоточні удари, ймовірно, призвели до того, що переправа через Дніпро в Новій Каховці стала непридатною для проїзду важкої військової техніки», – мовиться у повідомленні британського Міністерства оборони.

Як мовиться у повідомленні, останніми днями Росії вдалося провести лише поверхневий ремонт пошкодженого Антонівського автодорожнього мосту, який, ймовірно, залишається структурно нестійким.

Тобто навіть якщо Росії вдасться суттєво відремонтувати мости, вони залишаться ключовим вразливим місцем для Росії, вважають британські військові експерти.

Наземне постачання для кількох тисяч російських військ на західному березі майже повністю залежить лише від двох понтонних пунктів переправи.

Тож, з огляду на проблеми з постачанням, витривалість російського війська, на думку британської розвідки, залежитиме від того, чи вдалося Росії створити на правому березі достатній обсяг будь-яких запасів.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес висловив захоплення винахідливістю українських військових, яким вдалося вдосконалити використання американських протлокаційних радарів.

«Українські солдати є найбільш інновативними та технічно підкованими солдатами з усіх країн, яких я коли-небудь зустрічав. Наші солдати вчилися у них. Вони показали мені, що наш протилокаційний радар навіть кращий, ніж я думав. Вони продовжуватимуть випереджати росіян до остаточної перемоги», – написав генерал у відставці у своєму твіті.

Мобільна радіо-локаційна система виявляє артилерійські снаряди, випущені гарматами, ракетною установкою, або іншими видами артилерійської зброї, та за їх траекторією обчислює місце знаходження зброї.

Цим коментарем американський генерал відреагував на твіт радника Міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, який опублікував відео українських військових.

«Українські військові демонструють зброю, яку виготовили із захопленої російської військової техніки. Усі проектні та будівельні роботи піхотинці виконали власними силами. Система вже випробувана і зараз використовується в зоні бойових дій», – написав Геращенко у твіті.

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Більше

XS
SM
MD
LG