Спеціальні потреби

Актуально

Держдепартамент США видав звiт про стан прав людини

Вашингтон – 28 лютого. Державний департамент США оприлюднив звіт про стан прав людини у світі за минулий рік і передав його на розгляд Конгресу. В документi серед позитивних моментiв 2004 року згадуються вибори в Українi.

Держсекретар США Кондоліза Райс у передмові звіту відзначила, що основною метою закордонної політики США, визначеної президентом Бушем, є підтримка людської свободи та гідності у всьому світі. Саме під цим кутом зору уряд США, зазначила Кондоліза Райс, протягом дванадцяти місяців співпрацював з міжнародним співтовариством для забезпечення вільних і чесних виборів у Гватемалі, Індонезії, Гані, Україні і Афганістані. І саме під цим кутом зору проаналізований стан з правами людини у 196-ти країнах світу -- від чемпіонів до найзлостивих порушників, зазначила вона.

У вступі до звіту відзначається, що з моменту усунення три роки тому талібського режиму в Афганістані, його населення працювало над зменшенням тероризму і зміцненням безпеки. Особливу роль у цьому відігравали зусилля, скеровані на подолання етнічно-племінного і релігійного розбрату, на розробку нової Конституції із врахуванням традиційних цінностей, поширення засадничих прав людини на жінок та дітей, створення засад відкритого суспільства і вільного змагання у ділянці політики та медіа. В результаті на президентських виборах 18 жовтня кандидати змагалися за голоси десяти мільйонів виборців, сорок відсотків яких були жінки. На виборах переміг Гамід Карзай.

В Україні, говориться у звіті державного департаменту, президентська кампанія була затьмарена урядовим тиском на кандидатів від опозиції, широкомасштабними порушеннями та шахруваннями під час голосування. Уряд Кучми брав участь у маніпуляціях та викривленнях під час президентських виборів 31 жовтня та 21 листопада. Уряд піддавав цензурі пресу і журналістів з метою вплинути на перебіг голосування і його результат, говориться в документі держдепу. Це викликало спротив працівників преси, так зване «журналістське повстання» серед представників журналістського корпусу, які відмовилися виконувати урядові директиви. Згодом народні демонстрації проти офіційних результатів пошахрованих виборів 21 листопада переросли в «помаранчеву революцію», очолену Віктором Ющенком, який, на думку більшості населення, переміг на виборах.

Повага до прав людини в Україні, доходить висновку звіт державного департаменту про стан прав людини у світі за минулий рік, змінилася кардинальним чином в кращий бік, коли 3 жовтня Верховний Суд скасував результати другого туру виборів як пошахрованi, підтвердивши тим самим дані багатьох вітчизняних та міжнародних спостерігачів про численні порушення виборчих процедур, залякування опозиційних кандидатів, упереджене висвітлення перебігу кампанії в урядових медіа, як також широкомасштабні шахрування під час виборів та підрахунку голосів. Під час призначеного Верховним Судом переголосування другого туру 26 грудня народ України обрав свого нового президента.

Міжнародні спостерігачі на цих виборах, де переміг Ющенко, відзначили покращення медійного висвітлення виборів, збільшення прозорості виборчого процесу, зменшення урядового тиску з метою підтримки певного кандидата, і менше число порушень виборчого процесу.

Новообраний президент Ющенко висловив рішучу відданість демократії, владі закону та повагу до засадничих прав людини, підкреслено у звіті державного департаменту.

В документi відзначено також поступ свободи в Іраку, де за допомогою ООН та інших міжнародних радників, було створено незалежну виборчу комісію, яка розробила порядок голосування в Іраку та чотирнадцяти країнах, де мешкають іракці. У Звіті висловлюється впевненість, що події на кшталт українських та іракських виборів, збільшать перспективи миру, забезпечать солідний грунт для самоврядування в цих країнах, і допоможуть поступові у поліпшенні становища з правами людини для всіх учасників цих подій.

Процес поширення свбоди у світі, втім, не встелений трояндами, відзначено у документi. Подекуди, як на минулорічних виборах у Венесуелі, людським правам в галузі судочинства і медіа було завдано удару, незважаючи на успішне проведення виборів за міжнародними стандартами. У Білорусі, наприклад, продовжувалися зловживання силою з боку поліції, випадки тортур ув’язнених. КДБ Білорусі необгрунтовано арештовував і кидав за ґрати громадян з політичних мотивів. На додачу, їх арештовували і давали різні терміни ув’язнення за так звані «наклепи» на урядовців, під чим часто-густо криється лише критика на адресу їх дій. Уряд Білорусі продовжував нехтувати достовірними повідомленнями щодо ролі урядовців у зникненні журналістів та діячів опозиції, не проводячи неупередженого і відкритого розслідування цих справ.

Всупереч поширенню прямого контролю громадян над членами уряду в деяких країнах, відзначається у звіті державного департаменту про стан прав людини, в Росії відбулися зміні виборчого законодавства, якими передбачено призначення, а не вибори губернаторів на місцях, що є подальшим збільшенням повноважень виконавчої влади. Документ також закидає Росії посилення тиску на медіа, перетворення Думи на апарат схвалення рішень виконавчої влади, корупцію правоохоронців і політичний тиск на судочинство. Це викликає занепокоєність з приводу ерозії підзвітності уряду, посилення расово мотивованих насильств і неспроможність суду розслідувати дії проти порушення прав меншин в Росії, зазначено у звiтi державного департаменту про стан прав людини у свiтi за 2004 рiк.

Всі новини дня

Байден відповів "Ні" на питання, чи США нададуть Україні літаки F-16 

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден  відповів ""Ні" . 

Президент США Джо Байден коротко відповів "ні" на запитання про можливість постачання літаків-винищувачів F-16 для України.

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден відповів "Ні". Жодних інших деталей він не додав.

Раніше в Білому домі заявляли, що обговорюють питання щодо постачання додаткових озброєнь для України, в тому числі, винищувачів F-16.

“Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби", - сказав напередодні Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Деякі європейські країни, зокрема, Нідерланди та Польща, також заявляли, що не проти надати Україні зі своїх арсеналів американські винищувачі.

«Захищати сім’ю, дітей і Україну». Історія журналіста, який став мінометником. Відео

З початку повномасштабної агресії Росії журналіст Петро Шевченко пішов на фронт і став мінометником. Його відправили на Донецький напрямок, де зараз точаться одні з найгарячіших боїв. Про життя на передовій він розповів Анні Костюченко та Павелу Суходольському.

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

"Не лише жертви, а героїні". У Держдепі відзначили роль жінок у російській війні в Україні

Українка військовослужбовиця у Херсоні, 11 листопада 2022 р. Фото: AP Photo/Dagaz

Сполучені Штати залишаються глибоко відданими захисту прав жінок і поширенню їхніх голосів, заявила Катріна Фотоват, керівниця Офісу Держсекретаря США з глобальних питань жінок під час віртуальної зустрічі, присвяченої жіночому лідерству в Україні, ролі українських жінок на шляху до перемоги у війні та їхній боротьбі за майбутнє України. Упродовж історії України жінки відігравали вирішальну роль у боротьбі за свободу, наголосила Фотоват.

У зустрічі взяли участь зокрема посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка України в США Оксана Маркарова, співачка Руслана Лижичко й журналістка Наталія Гуменюк.

Обличчя майбутньої реконструкції також буде жіночим

Оксана Маркарова наголосила, що відсоток жінок в українській армії - один з найвищих у порівнянні із європейськими союзниками. Дипломатка згадала зусилля нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, а також дружини президента України Олени Зеленської, яка представляла Київ на багатьох заходах за кордоном. Також Маркарова нагадала, що попри війну перша леді США Джил Байден побувала в Ужгороді у День матері торік.

"Після перемоги у війні обличчя нашої майбутньої реконструкції також буде жіночим, - заявила українська дипломатка. - Тому ми повинні дякувати нашим жінкам і підтримувати їх, підтримувати одна одну".

Більше зброї для жінок

Співачка Руслана Лижичко під час зустрічі звернулася до усіх знаменитостей - співаків та політиків, людей з бізнесу з проханням бути ще більш активними для допомоги Україні: "Це не тільки про Україну. Це про нас всіх, увесь світ. Якщо ми хочемо мати “завтра”, то нам потрібно припинити цю війну сьогодні". Руслана наголосила, що Україні потрібно більше зброї, у тому числі для 60 тисяч жінок, які воюють в українській армії.

Очільниця "Лабораторії журналістики суспільного інтересу" Наталія Гуменюк говорила про безцінний внесок жінок-репортерок, журналісток, а також тих експерток, які сьогодні вислуховують і документують злочини російських сил в Україні. Окрім важкої та виснажливої роботи ці жінки, нагадала Гуменюк, продовжують бути головними піклувальницями у власних сім'ях, відповідають за безпеку власних дітей.

Цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам

Експертка наголосила на важливій ролі старост - жінок, які очолюють величезну кількість громад, що перебували у небезпеці під час нападу російських військ. При цьому мери та сільські голови виконують аномально великий обсяг роботи за непропорційно низьку оплату їхньої праці, тож зазвичай цю роботу готові робити саме жінки, - зауважила Наталія Гуменюк.

За її словами, це і є неймовірний приклад жіночого лідерства. Нерідко цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам. "Будьмо чесними, іноді їм доводилося домовлятися з окупантами, щоб рятувати своїх людей. Іноді жінки, звертаючись до загарбників, намагалися просто прикинутись матерями літнього віку, щоб, можливо, отримати більше поваги. Але для них самих це була неймовірна небезпека. І ви знаєте про випадки, коли жінок в Україні вбито саме через те, що були очільницями громад", - сказала Гуменюк.

На її переконання, локальні громадські лідерки можуть врятувати країну, зменшуючи страждання у своїх громадах, та сприяти перемозі у війні.

Журналістка також відзначила роль вчителів і вчительок, які фактично роблять подвійну роботу сьогодні - не тільки навчають учнів у своїх містах і селах, які залишилися вдома, але і підтримують навчальний процес онлайні для тих дітей, які виїхали за кордон чи розпорошені по всій Україні після російського вторгнення.

Допомога потерпілим, підтримка жіночого лідерства, а також гранти "жіночому бізнесу" в Україні від США

Посолка США Бріджит Брінк в Україні зауважила: "Я абсолютно впевнена, що Україна не могла б так, як це є сьогодні, дати відсіч жахливій, варварській війні Росії, якби не її жінки, які роблять свій внесок усіма можливими способами".

Посолка відзначила внесок жінок у розвиток українського законодавства - від початку війни українськими депутатками внесено вже понад 100 законопроектів.

Сполучені Штати, наголосила Брінк, постійно допомагають Україні розширити можливості жінок, що включає допомогу у різних професійних сферах, а також тим, хто постраждав від війни, зокрема і від сексуального насильства. Крім того, триває американська підтримка жіночого політичного лідерства та жінок у бізнесі. Зокрема, йдеться і про надання грантів підприємствам, якими володіють жінки.

Більше

XS
SM
MD
LG