Спеціальні потреби

Вiктор Ющенко збирається у Москву


Київ – 4 травня. Цими днями Вiктор Ющенко з родиною перебуває у Криму, а 8 травня вiн планує взяти участь у саміті країн СНД у Москві. Однак на святкування 9 травня український лідер не залишиться.

Віктор Ющенко знову збирається до Москви. Вперше у російській столиці він побував на другий день після своєї інавгурації. Місяць тому до Києва заїжджав Володимир Путiн, однак це не завадило погіршенню українсьо-російських відносин, яке, втім, прогнозувалося більшістю політиків та експертів. Наразі між двома країнами залишається невирішене питання кордонів, включно із морським шельфом, перебування російського вiйськово-морського флоту в Криму, створення ЄЕП. Цим має займатися міждержавна комісія на рівні президентів, яку обіцяють створити під час травневого візиту Ющенка до Москви – заявив в інтерв`ю московському виданню “Комерсант” секретар РНБО України Петро Порошенко. Зараз ніби узгоджують голів окремих комітетів у комісії. Дорошенко твердить, що "рівень діалогу, який сьогодні існує між президентами, Радами безпеки, урядами наших країн, свідчить про те, що охолодження українсько-російських відносин – це міф".

Між тим, Ющенко все ж не залишиться у Москві на 9 травня – святкування 60-ліття закінчення великої вітчизняної війни – так називають цей період радянські історіографи. Український президент лише візьме участь у саміті СНД і повернеться в Київ, аби побувати на вiдзначеннi рiчницi на Хрещатику.

Ющенко цим став черговим президентом, який відмовився від участі у московському параді, хоч раніше і планувалася його присутність. Так само вчинив і грузинський лідер Саакашвілі, мотивуючи це підготовкою до візиту Джорджа Буша до Тбілісі, призначеного на 10 травня, а також лідери Литви та Естонії. У Прибалтиці все частіше звучить думка, що період окупації там закінчився не у 1945 році, а у 1990-х, коли ці країни позбулися залежності від Москви. Відтак з прибалтів на урочистості до російської столиці прибуде лише президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга.

Оглядачі зараз досить скромно оцінюють перспективи цього візиту Ющенка до Москви, оскільки за короткий час спілування з Володимиром Путіним Ющенко навряд чи зможе обговорити всі принципові питання. Одним із них залишається проголошення єдиного зовнішньополітичного курсу на Захід, і це викликає тривогу у значної частини російських політиків.

Втім, це схоже турбує не лише їх, але й Захід. Українські медіа сьогодні в один голос цитують заяву комісара ЄС Беніти Ферреро-Вальднер, яка порадила українцям утриматися від подачі заявки на вступ до ЄС, аби не отримати відмову. «Помаранчева революція була революцією, у ході якої люди продемонстрували, що вони розділяють наші [Євросоюзу] цінності. Але тепер треба спуститися на Землю. Подивіться на їхню [українську] економіку: там так багато треба міняти. Це велика країна, важлива країна, але їм потрібно змінити цю країну, і вони добре це знають", - заявила Ферреро-Вальднер.

Така позиція керівників ЄС подобається не всім членам Європейського Союзу. Зокрема польські політики не раз висловлювали думку про те, що у разі, якщо європейці не сприятимуть швидкій інтеграції України, цією ситуацію спробує скористатися Москва. І тоді Україна в черговий раз може залишитися країною з невизначеною багатовекторною зовнішньою політикою.

XS
SM
MD
LG