Спеціальні потреби

Актуально

«Репортери без кордонiв» про свободу преси в Українi

Вашингтон – 3 травня. Організація захисту прав журналiстiв «Репортери без кордонів» оприлюднила до Дня преси щорічний звіт про стан із свободою преси у світі. В ньому окремий роздiл присвячений Українi.

Минулорічна президентська кампанія була затьмарена численними атаками на свободу преси, говориться у преамбулі звіту. Висвітлення виборчої кампанії було перекручене і упереджене, особливо ж у контрольованих державою медія. Продовжувалися фізичні дії проти журналістів, сильніший контроль уряду за місцевими і іноземними мовниками. Однак журналісти державних телеканалів підняли голову на боротьбу з цензурою. Помаранчева революція Ющенка супроводжувалась медійною революцією, яка може протривати, а може-- й ні, говориться у преамбулі.

У тексті документа зазначено, що протягом всієї президентської кампанії вживалися різні заходи з метою зашкодити збалансованому висвітленню її перебігу. Напередодні першого туру голосування 31 жовтня кількасот журналістів підписали петицію проти цензури і упередженого висвітлення кампанії на користь Януковича і проти Ющенка. Журналісти закликали своїх колег інформувати суспільство про всі важливі події в об’єктивному ключі, перевіряти і надавати джерела інформації. Кілька журналістів каналу 1+1, контрольованого Медведчуком, подали у відставку на знак протесту проти інформаційної блокади, оголошеної урядом проти народу. Вони дарма намагалися зупинити редакторів проти цензурування новин і виконування рекомендацій «темників». Після другого туру виборів, зазначено у звіті «Репортерів без кордонів», понад двiстi журналістів центрального державного телеканалу УТ-1 розпочали страйк.

Назагал медійна революція розпочалася між першим і другим турами виборів. Ющенко, який переміг в результаті поєднання помаранчевої і медійної революцій, заявив, що «свобода преси є запорукою розвитку країни», і пообіцяв не втручатися в редакційну політику видань. А до цього, відзначає звіт «Репортерів без кордонів», уряд зняв з ФМ-ефiру радіо Свобода, припинив мовлення приватних радіостанцій Довіра та Континент, яка ретранслювала в Києві передачі Свободи i Голосу Америки. Банківські рахунки П’ятого каналу були заморожені, його трансляції в східних регіонах --припинені під очевидним політичним тиском. Згодом рахунки були розморожені, а ліцензія тимчасово відновлена, що не зупинило журналістів від дев’ятиденного голодування з вимогами постійної ліценції на трансляції з Києва.

Звіт «Репортерiв» відзначає, що з наближенням виборів у пресі і Генпрокуратурі з’явилися нові дані у справі Гонгадзе, зокрема, інформація британської Індепендент, що Кравченко наказав Пукачу стежити за Гонгадзе. Пукача спочатку арештували, але потім відпустили. Також звертається увага на смерть в ув’язненні колишнього міліцейського офіцера, принципового свідка у справі Гонгадзе - Ігоря Гончарова - від передозування снотворних засобів, а не від «тілесних ушкоджень», заподіяних охоронцями, як говорилося в офіційній версії.

Звіт репортерів без кордонів також привертає увагу до вчинку Наталії Дмитрук, сурдоперекладача каналу УТ-1, яка 25 листопада передала в ефір людям з обмеженим слухом про пошахрування на виборах з боку ЦВК, яка оголосила переможцем Януковича. Вона заявила, що це рішення довго визрівало в ній і не було спонтанним. «Я ризикувала звільненням, - каже панi Наталія, - але люди, які не чують, здобувають новини лише з телебачення. Отож вона сказала їм на мові жестів: «Дані комісії фальшиві. Не вірте їм. Наш новий президент -- Ющенко». На її подив, її не звільнили з праці, очевидно, тому, що колеги попросили керівництво надати їм більшу свободу, пригадує Наталя Дмитрук.

Що ж далі? Звіт «Репортерів без кордонів» друкує думку Андрія Шевченка, [тодi ще – ред.] головного редактора новин П’ятого каналу: «Я думаю, Ющенко покладе край цензурі назавжди. Навіть якщо темники повернуться, ніхто їм не слідуватиме, бо вони ефективні лише, коли уряд контролює всі ЗМІ, чого немає. Нам необхідно очиститися від тих журналістів, які заплямували професію, і дати зелене світло новому журналізму в Україні. Я менш оптимістичний щодо незалежності медія від властей - вони в редакційному плані близькі до них, як і раніше, з фінансових причин (податки і субсидії). Багато власників ЗМІ над-обережні, бо бояться, що уряд натисне на них і доведе до банкрутства. П’ятий канал -- єдиний передає об’єктивні новини внаслідок угоди між власниками і керівництвом станції». Шевченко, як вказано у звiтi «Репортерiв», сподівається на пришестя правдивої медійної різноманітності в Україні, першою ластівкою якої мусить бути організація громадського ТБ, а не лише контрольованого урядом УТ-1.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG