Спеціальні потреби

Чи йде в Українi розкрадання державних архiвiв?


Київ - 12 травня. Львівські науковці стурбовані ознаками розкрадання державних архівів. За їх даними, процес розкрадання розпочався ще кілька років тому. За цей час зникли тисячі історичних документів, які сьогодні осіли у приватних колекціях за кордоном і мабуть вже ніколи не будуть повернуті в Україну.

Перші чутки про крадіжки в архівах з’явились ще два роки тому, проте дирекція Центрального державного історичного архіву відразу заперечила цей факт. Але з новою силою скандал розгорівся минулого року, коли кандидат у президенти Віктор Янукович вирішив передати Львівському історичному музею кілька листів Михайла Грушевського. За словами науковців, до цього листи Грушевського 70 років зберігались у Державному архіві. Хто викрав документи і викинув їх на чорний ринок досі не відомо. За словами історика та архівіста зі стажем Ярослава Дашкевича, з державного архіву вже зникли тисячі документів:

«Зникли автографи Грушевського, його листи, його статті. Зникли листи Драгоманова. Це зникли матеріали з архіву митрополита Шептицького. Це зникли листи Куліша. Вкрали 66 королівських грамот на пергаменті, з оригінальними печатками. Вони вивезені уже за кордон».

Вартість документів, за якими пропав слiд, сягає мільйонів євро. Міліція, яка розпочала слідство ще у грудні минулого року, засекретила весь список зниклих документів і обіцяє розкрити його після завершення слідства, коли будуть знайдені винні. За словами доктора мистецтвознавства Олександра Федорука, така ситуація є неприпустимою, адже поки не оголошено список викрадених цінностей, ними можна спокійно торгувати на чорному ринку, без жодних переслідувань:

«Я, як людина, яка платить податки, ставить питання перед Службою Безпеки України, перед цим управлінням, яке займається боротьбою з контрабандою – що вони там роблять, в цьому управлінні? Шукають Бакая чи інших осіб? За що їм гроші платять і чому вони мовчать? Чому, коли ми тут піднімаємо ці питання, то тоді вони починають шукати і працювати? Як це трапилося, що в нашій державі можна безкарно торгувати краденими речами? В цивілізованому світі є конвенції чи домовленості, що не можна торгувати краденими речами, тільки в нас це дозволяють собі робити».

Львівські науковці твердять, що міліція потихеньку намагається закрити справу з викраденнями, і навіть відмовляється допитувати тих працівників архіву, які готові давати свідчення. Кандидат історичних наук Ігор Скочиляс каже, що представники наукових кіл вже запропонували державному архіву свою допомогу. Але відповіді так і не отримали:

«Ми були готові запропонувати архіву свою посильну допомогу в упорядкуванні цих фондів, створенні інформаційної бази даних, а також у тому, щоб допомогти упорядкувати ці фонди. Тому що не є секретом, що ці фонди, які не впорядковані, вони є дуже великою спокусою для злодія. І сталося так, що саме з цих фондів, які є найбільш не упорядкованими у Львівському архіві, зокрема це фонд львівської Генеральної Греко-Католицької консисторії - власне ці 66 королівських грамот, про які говорив Ярослав Романович, були викрадені з цього фонду».

У Львові вже відбулись громадські слухання на цю тему і науковці вирішили звернутись до віце-прем`єра з гуманітарних питань Миколи Томенка, міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та голови служби безпеки України Олександра Турчинова з проханням взяти цю справу під особистий контроль.

XS
SM
MD
LG