Спеціальні потреби

Актуально

Український експерт про раціональне використання енергiї

Нинішня бензинова криза в Українi i у свiтi взагалi нагадала, що енергоресурси нашої планети обмеженi i що людина заради їх i свого власного збереження повинна більш розсудливо використовувати їх. Саме таку ідею пропагує голова Українсько-американської екологічної асоціації Тарас Личук. З ним розмовляв Володимира Звiглянич.

Читайте розшифровку їх розмови:

ВЗ: Пане Тарасе, які цілі переслідує Українсько-американська екологічна асоціація?

ТЛ: Я хочу сказати, що Українсько-американська екологічна асоціація два типи пріоритетних цілей. Це – коротко-термінові цілі і довго-строкові. На даний момент нашою коротко-терміновою ціллю зараз -- ми намагаємося розвинути сітку, яка складалася б з американських та українських неприбуткових організацій, представників бізнесу і уряду та громадян, які працюють над вирішенням різних екологічних питань та проблем. Ми хочемо надати можливість членам цієї сітки більш ефективно впливати на прийняття важливих рішень як на регіональному, так і на національному і, в перспективі, міжнародному рівнях.

ВЗ: А які рекомендації ви запропонували б у зв’язку з нинішньою енергетичною кризою в Україні?

ТЛ: Наша рекомендація -- це додати кошти у енергоефективність та енергозбереження тому що Україна, по підрахункам фахівців, може зберігати від 30-и до 50-и відсотків енергії, яку вона витрачає на виробництво одиницi продукту. Я хочу сказати, що Україна є однією з найбільш енергоємних країн у світі. Наприклад, у нашій країні тратиться 10-15 разів більше на одиницю продукту ніж у США або в країнах Західної Європи. Енергію можна зберегти на локальному рівні, наприклад заклеювання ринв у дверях і вікнах на зимовий період. Це теж збереження енергії. Тут проста аналогія. Чим більше тепла ми збережемо у квартирі, тим менше, наприклад, вугілля або нафти i газу йде на спалення того, щоби обігріти нашу оселю. Що ж стосується енергоефективності на державному рівні, тобто правової бази, ми вважаємо що необхідно внести корективи у політику уряду з метою надання пріоритету розвитку енерго-ефективних технологій. Вони включають у себе такі як покращання енерго-менеджменту громадських будівель, як школи, лікарні, урядові будинки. Всі українці знають ЖЕКи і їхню функцію. Ми пропонуємо започаткування освітніх програм. На базі комунальних служб може розпочатися надання послуг таких як програм з отеплення і безкоштовного енергоаудиту будинків та підприємств. Потрібно ухвалити низку простих, послідовних змін у податковій політиці, які покращать приток інвестицій в енергоефективність та енергозберігаючі технології. От, зокрема, з листа, який ми отримали з Держкомітету України по енергозбереженню, нам заступник начальника управління технології і екології -- пан Баб’як -- зазначив, що Міністерство фінансів України відмовляється розробити і впровадити фіскальні пільги для національних виробників енерго-ефективного обладнання.

ВЗ: Яким ви бачите енергетичне майбутнє України в світлі намірів уряду збудувати 11 нових атомних реакторів? Чи не краще було б шукати якісь альтернативні джерела енергії?

ТЛ: Я погоджуюсь з вами і хочу провести приклад таких країн як Голландія, де уряд значні кошти інвестує в розроблення альтернативних джерел енергії. Це – енергія вітру, сонця, води, біомаси. Україна має значний потенціал до вiдновлюваних джерел енергії. Він дещо нижчий стосовно таких джерел енергії, як сонячна енергетика і вітрова. Для того, щоби знизити залежність України від імпортів газу і нафти, і менше залежати від експансії ядерної енергетики, можна використовувати свої власні потреби, це -- такі як, наприклад, шахтний метан або біопаливо. Стосовно добудови одинадцяти нових ядерних блоків, то я можу додати, що фахівці завжди стверджують, що це найдешевший вид електроенергії, і він найбезпечніший. Але, зазвичай, вони не згадують, що значна частина коштів йде на переробку ядерних відходів. Коли фахівці говорять, що це найдешевший вид енергії, вони не враховують кошти, які витрачаються на утилiзацiю ядерних відходів.

Всі новини дня

Міністерка енергетики США: Ми закликаємо Росію негайно припинити військові дії на ядерних об’єктах в Україні. Відео

Виступаючи на конференції МАГАТЕ, міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм вкотре підкреслила "непохитну підтримку уряду та народу України" з боку Вашингтона та його "відданості безпеці та захисту українських ядерних об'єктів під час варварського вторгнення Росії".

"Не бачимо причин коригувати нашу власну ядерну позицію" - Білий дім про ядерні погрози Росії 

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила: "Ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію". 

США не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози з Кремля сприймають дуже серйозно. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Напередодні Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Блінкен також запевнив, що у США вже є план реагування на випадок, якщо Москва вирішить використати ядерну зброю.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США дадуть рішучу відповідь на будь-яке застосування Росією ядерної зброї проти України і що Вашингтон вже повідомив Москву про "катастрофічні наслідки", з якими вона зіткнеться. Він не уточнив, якою саме буде відповідь США, але наголосив, що Сполучені Штати приватно "докладно пояснили Москві, що саме це означатиме".

Володимир Путін 21 вересня сказав, що Росія готова використовувати "всі наявні засоби" для захисту "своїх територій". Після так званих "референдумів" Росія може вважати українські території "своїми землями".

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Українців у полоні РФ систематично страчують, гвалтують, обмежують у їжі, воді й медичній допомозі - ООН

Пошук тіл загиблих після звільнення від російської окупації в Ізюмі, Харківщина, 26 вересня 2022. REUTERS/Abdelaziz Boumzar

Російські сили та проросійські збройні угруповання піддавали українських в’язнів позасудовим стратам, сексуальному насильству та іншим зловживанням. Про це йдеться у доповіді офісу ООН з прав людини, яку оприлюднили у вівторок, повідомляє Reuters.

У звіті, опублікованому Управлінням Верховного комісара з прав людини, виявлено певні порушення прав обома сторонами конфлікту, але висловлюється особливе занепокоєння з приводу жорстокого поводження з цивільними та військовополоненими з боку російських військ і афілійованих збройних груп.

Звіт охоплює період з 1 лютого по 31 липня та заснований на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Росія та Україна заперечують звинувачення в порушеннях прав людини.

"Триваючий збройний напад Російської Федерації на Україну і пов’язані з ним бойові дії призвели до жахливої ситуації з правами людини по всій країні. Збройний конфлікт призвів до широкого спектру порушень прав людини, які стосуються як цивільних осіб, так і учасників бойових дій", – йдеться у звіті.

Голова місії Матильда Богнер заявила, що українські військовополонені "піддавалися жорстокому та такому, що принижує гідність, поводженню з боку російських сил безпеки та афілійованих збройних груп, яке, як видається, було систематичним", - сказала вона, представляючи звіт на прес-конференції в Києві.

Днями голова слідчого органу, уповноваженого ООН, заявив, що Росія вчинила воєнні злочини, включаючи позасудові страти, зґвалтування, тортури, відсутність їжі, води та медичної допомоги та ув’язнення дітей на окупованих нею територіях в Україні, що "можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини".

Слідчі ООН заявили, що продовжують документувати та перевіряти твердження про незаконні вбивства сотень мирних жителів російськими збройними силами у звільнених після російської окупації Київській, Сумській та Харківській областях.

Слідство також задокументувало щонайменше шість вбивств цивільних осіб в Україні, яких вважають зрадниками за ймовірну співпрацю з Росією на окупованих територіях.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Росія може готуватись до примусової мобілізації українських військовополонених для того, щоб вони воювали на боці РФ, що порушить Женевську конвенцію про поводження із військовополоненими.

У статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Інтерв'ю з дружиною звільненого з полону Сергія Волинського

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Більше

XS
SM
MD
LG