Спеціальні потреби

Соцдослiдження: недовiра американців до мусульман зростає


Багато людей у США -- за даними опитувань, близько половини населення -- уважають, що іслам більше, ніж інші релігії, пропагує насилля. Однак, як говорять експерти, таке мислення народилося ще перед терактами 11 вересня 2001 року.

Джон Волл, директор Центру мусульмансько-християнського порозуміння в Джорджтаунському університеті говорить, що протягом більшої частини минулого століття невеличка меншина американських мусульман не вважалася небезпечною в очах американців:

«Однак, тільки-но ви йдете до 1990-их, зростає відчуття, що мусульманські бойовики і теракти з боку мусульманських угруповань являють реальну загрозу США. Цікаво, що тоді мусульмани нічим не відрізнялися від так би мовити, «колишніх» мусульман. Але в громадській опінії їх почали сприймати як анти-американську загрозу».

Доктор Волл продовжує, що мусульманський фундаментлізм з боку Аль-Кайди і споріднених угруповань лише зашкодив становищу поміркованих мусульман, викликавши відповідну реакцію до них з боку у США. Так вважає Ахмед Юніс, -- директор Мусульманської ради громадських зв’язків, групи, яка виступає за краще розуміння ісламу в Америці. Він каже, що американсьо-мусульманська ідентичність була в числі жертв нападу на США одинадцятого вересня, оскільки це роздмухало анти-мусульманські пристрасті у США:

«Для таких людей існує цілий ринок--там вони можуть маніпулювати істинними страхами американської громади. Їхня мета дуже проста -- показати, що іслам і мусульманство не є частиною американського суспільства, бо загрожує самим його основам».

А багато вчених вже говорять про «ісламофобію» в суспільстві, і не лише у США, а й у світі. Минулого грудня Кофі Аннан заявив, що іслам часто-густо спотворюється і закликав до подолання негативних психологічних стереотипів мусульман. Деякі мусульманські представники уважають ісламофобію тотожньою антисемітизму. Однак Пол Розенцвейг, спеціаліст з питань тероризму Фундації Спадщина, каже що таке порівняння роздмухане, а страх перед ісламістами -- результат останніх подій:

«Це є наслідоком того, що накопичувалося протягом останнього десятиліття, з піком одинадцятого вересня, хвилі ісламського тероризму. Ось це відбувається у світі сьогодні, і саме це є причиною антиісламських настроїв».

Він уважає, що поміркованим мусульманам, особливо у США, треба докладати більше зусиль для пропагування істинних цінностей ісламу на противагу радикалам-фундаменталістам на кшталт Аль-Кайди або талібів. A Ахмед Юніс переконаний, що проблема полягає ще й у відсутності харизматичних провідників поміркованого мусульманства в останнє десятиліття. На думку Джона Волла, американські мусульмани мають добиватися більшої єдності афро-американських мусульман з південно-азійськими та близькосхідними іммігрантами-мусульманами.

XS
SM
MD
LG