Спеціальні потреби

Актуально

Конгресмени пiшли на конфронтацію з Бушем

Палата представників кинула виклик президенту Бушу, схваливши законопроект про поширення федеральних субсидій на дослідження ембріональних стовбурових клітин.

Ця подія, напевно, увійде до анналів американської політичної історії нарівні із так званим Патріотичним актом, прийнятим після тератак на США одинадцятого вересня 2001 року, та дебатами у справі абортів.

Палата представників, голосуванням 238 проти 194 вирішила, що федеральні фонди можуть поширюватися на вивчення додаткових ліній стовбурових клітин -- всього через кілька днів після того, як світом облетіла сенсаційна новина, що у Південній Кореї створили лінію ембріональних клітин, пристосованих до імунної системи хворого. Це означає, що тканини, вирощені з них, не будуть відторгатися імунною системою пацієнта. Це прочиняє двері до лікування хвороб на кштлт Паркінсона, Альцгаймера, раку, діабету, паралічів, тощо. Опоненти заходу вишикувалися вздовж морального аргумету, твердячи, що мільйони доларiв платників податків підуть на підтримку досліджень, які вбивають життя. До того ж, кажуть вони, обіцянки чудес від ембріональних клітин перебільшені.

Одне iз положень схваленого Палату представникiв дозволяло б вченим мати доступ до більшої кількості ліній стовбурових клітин, використовуючи людські ембріони з клінік штучного запліднення за наявності дозволу від донорів.

Конгресмен-республіканець з Делаверу Майкл Кесл підтримав законопроект, який, в разі схвалення цiлим Конгресом, міг би зняти заборону Буша на нові федерально-субсидовані дослідження, які вимагають руйнування людських зародків:

«Наразі не час , щоби дозволяти поганій науці, або ідеології, ставати на заваді тому, що є в інтересах блага американців і всього світу. Лише у США є сто десять мільйонів громадян, які потенційно можуть скористати з досліджень у галузі стовбурових клітин, -- сказав Майкл Кесл.

І Кесл не єдиний -- його в цьому підтримують багато поміркованих республіканців, віддзеркалюючи розкол у республіканській більшості з поглядами президента Буша.

Серед опонентiв -- конгресмен з Індіани Майк Пeнс:

«Я уважаю аморальним знищувати людські зародки для цілей дослідження, але також вдвічі аморальним витрачати на це гроші мільйонів платників податків США, які виступають за збереження життя».

Президент Буш наказав у 2001 році, що федеральна підтримка таких досліджень має бути обмежена існуючими 78-ма лініями стовбурових клітин. Промовляючи за кілька годин до голосування у Палаті представників, Буш попередив законодавців, що вони перетнуть моральний вододіл, якщо схвалять цей законопроект:

«Сьогодні Палата представників розглядає закон, який порушує чіткі стандарти, які я встановив кілька років тому. Цей закон переступає через критично важливий моральний бар’єр, створюючи нові ініціативи, скеровані на триваючу руйнацію виникаючого людського життя. Перехід цього бар’єру був би великою помилкою», -- сказав Буш.

Президент при цьому погрозив накласти вето на будь-який закон, що кидає виклик законодавству 2001 року. Для подолання вето законопроекту Майкла Касла Палатi представникiв треба буде зібрати щонайменше 290 голосiв. Але якою б не була доля цього, і спорідненого з ним сенатського закону, ясно одне: питання про федеральну підтримку дослідження стовбурових ембріональних клітин обіцяє Америці роки запеклих суспільно-політичних дебатів.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG