Спеціальні потреби

Бiзнес i влада в Українi -- партнери?


Всупереч задекларованій готовності нової української влади до діалогу з бізнесом, діалогу наразі немає. Так стверджують громадські об`єднання підприємців, які були учасниками нещодавнього всеукраїнського форуму “Бізнес і влада – партнери”.

До назви форуму, що відбувся днями, “Бізнес і влада – партнери”, деякі з його учасників домалювали знак запитання. Як заявляють представники Конфедерації об`єднань підприємців у своєму зверненні до президента Ющенка, друга за останні місяці зустріч керівників держави з підприємництвом стала розчаруванням. “Замість відвертого діалогу ми були свідками організованого спектаклю, -- пишуть підприємці у зверненні до президента. -- На трибуні так і не з`явилися представники малого і середнього бізнесу. Розмови не вийшло”. І пропонують – якщо влада дійсно хоче, щоб діалог з бізнесом відображав реальну картину розвитку підприємництва, треба, щоб організацію такого діалогу не монополізували високі посадовці при владі. Голова Спілки орендарів і підприємців України Віктор Хмільовський розшифровує, що мається на увазі:

«Підприємці занепокоєні тим, що в державі викристалізовується окрема категорія підприємців та роботодавців, які очолюються провідними політиками та високими посадовими особами, і тут нема чого критися, треба речі називати своїми іменами, наприклад Федерація роботодавців України, Український союз промисловців і підприємців очолюються першим віце-прем`єр-міністром. Про який діалог можна говорити між першим віце-прем`єр-міністром Кінахом і Кінахом – головою УСПП?».

Як каже Хмільовський – влада декларує готовність до діалогу з бізнесом, а натомість достукатись до влади, як і раніше, можна лише через інформаційні фільтри та приватні зв`язки. До діалогу, каже він, як і колись, допускають лише “надійних та перевірених” виконавчою владою підприємців за ретельно складеними списками. Бізнес в Україні і далі невіддільний від політики, -- твердить голова Всеукраїнської спілки працівників торгівлі і послуг “Трудова співдружність” Лаліта Картозія:

[переклад з росiйської] “В Україні сьогодні не працює принцип рівності всіх суб`єктів підприємницької діяльності перед законом. Коефіцієнт успішності кожного окремо взятого бізнесу росте в геометричній прогресії від наближеності конкретного бізнесмена до владних структур”.

Коментуючи заяву Конфедерації об`єднань підприємців, народний депутат Валерій Альошин каже, що для того, аби діалог був справжній, потрібно розробити чіткі законодавчі процедури представництва у переговорному процесі: «Нам необхідно сформувати процедури представництва як влади для діалогу з бізнесом, так і бізнесу для діалогу з владою», -- зазначив вiн.

Підприємці кажуть також, що лідери підприємницьких об`єднань, які мають сьогодні високі пости в уряді, повинні скласти з себе або ті, або інші повноваження. Інакше, кажуть вони, у політично незаангажованих підприємців завжди залишатиметься підозра про лобіювання посадовцями при владі інтересів своїх організацій.

XS
SM
MD
LG