Спеціальні потреби

Актуально

Пiдсумки вашингтонської конференцiї «Полiтичний дiалог України i США»

У Вашингтоні від 6-9 червня проходила українсько-американська конференція «Політичний діалог України та США». Дискусія була задумана як дворічний, постійно діючий форум, спрямований на вдосконалення діяльності нової української влади. Численні провідні аналітики, експерти та представники урядів України та США зустрілися для обміну думками і нагоди опрацьувати конкретні рекомендації у ділянках національної безпеки, міжнародної політики, роботи медіа, громадського сектора та покращення інвестиційного клімату в Україні. У меморандумі за підсумками конференції учасники зазначили, цитуємо «Україна потребує менше заяв на міжнародному рівні, а більше дій, конкретних реформ, особливо у внутрішній політиці, що значно покращить шанси України інтегруватися до Європейського Союзу та НАТО. Україна повинна вибрати обмежену кількість цілей у своїй міжнародній політиці і вкласти значні ресурси для того, щоб досягти цих цілей». Кінець цитати. Kруглий стіл організувала фундація «Україна-США». На продовження дискусії ми запросили до нашої студії одного з учасників конференції Валерія Чалого - директора міжнародних програм Центру імені Олександра Разумкова в Києві.

Розшифровка розмови Зореслава Байдюка з Валерієм Чалим:

ЗБ: Пане Валерію, група, у якій ви працювали, розробляла рекомендації щодо міжнародної політики та національної безпеки. Поговоримо спочатку про мiжнародну політику. Яка головна проблема на сьогоднi, на вашу думку, міжнародної політики сучасної України?

ВЧ: Перш за все я хочу сказати, що Центр Разумкова не тільки просто учасник. Вiн один з організаторів, спільно з фундацією «Україна-США», цих заходів, цієї програми. Ми якраз ведемо зовнішню політику, національну безпеку, а також демократію й управління. Стосовно проблеми -- як на мене, найбільша проблема та, що одночасно приходиться робити дві речі. Це – переструктурувати механізм втілення зовнішньої політики, координацію дій і одночасно її якісне оновлення. Поєднання цих двох цілей, це складне питання i ви дуже правильно зазначили, що одна з головних проблем, це визначення не дуже таких амбітних, але конкретних цілей в зовнішній політиці, які можна досягнути спільно з своїм партнером.

ЗБ: Коли ми говоримо про цілі, для України це в першу чергу Європейський Союз та НАТО?

ВЧ: Для України - це чітка реалізація того курсу, який визначений законодавством. Це - європейська і євроатлантична інтеграція, це - стабільні відносини з Росією, і просто імплементація цього курсу i, відповідно, щоби успіхи зовнішньої політики відчували пересічні громадяни в самій Україні.

ЗБ: Всі зараз намагаються вгадати, коли Україна зможе стати членом ЄС чи НАТО. Чи можна це взагалі гадати?

ВЧ: Гадати звичайно можна, але треба враховувати, що відповіді, по-перше, на ці питання в самій Україні, в її здатності досягти стандартів демократії, ринкової економіки розвинених країн Європейського Союзу-НАТО і ,друге, це - дорога з двостороннім рухом. Тобто, ми також шукаємо розуміння наших партнерів. До речі, наші політичні ідеологи показали, засвідчили, що наші партнери – Сполучені Штати Америки -- вони готові до відкритої, досить гострої дискусії, але дружньої дискусії для того, щоб знайти найкращий шлях для України допомогти Україні. Але знову ж таки наголошується наше визначення нашої стратегії і нашої ефективності в діях щодо досягнення наших цілей.

ЗБ: На конференції ви також обговорювали питання національної безпеки. Для пересічного українця, можливо, не зовсім зрозуміло що може загрожувати Україні. Чи існує в даний момент загроза безпеці України i, якщо так, то яку роль можуть в цьому зiграти Сполучені Штати?

ВЧ: Сьогодні немає прямої зовнішньої загрози. Вона не стоїть на порядку денному. Скоріше внутрішнi загрози на сьогоднi більш актуальнi. Але ми не можемо не дивитися вперед, у майбутнє. Для нас зрозуміло, що Україна навряд, чи може бути поза зоною систем безпеки. Для України вибір невеликий -- або західна система безпеки, тобто НАТО, або східна система безпеки. Враховуючи те, що ми обираємо європейські цінності для нас відповідь, мабуть, буде зрозуміла. Це - НАТО. Сполучені Штати, як лідируюча країна в цій організації, її голос дуже багато вартий в досягненні цих цілей.

ЗБ: Під час роботи з вашими американськими колегами чого вдалось досягти? Тобто, чи ви зробили якісь конкретні рекомендації?

ВЧ: Так. Ця конференція, це вже фактично останній день тижневої роботи -- дуже напружений. Рекомендації вироблялись людьми з боку Сполучених Штатів, які дуже добре знають Україну. З українського боку також був досить високий рівень делегації: представники Секретаріату президента, міністерства закордонних справ, Ради національної безпеки і оборони. Наші рекомендації дуже конкретні стосовно п’яти сфер. Це - європейська інтеграція, інтеграція євроатлантична, це - роль України як регіонального лідера. Це - власне підвищення ефективності механізму зовнішньої політики, україно-американські відносини. Цей документ ми розповсюдимо. Він буде відкритий і буде направлений до всіх органів влади, і в Україні, і в США. До речі, хочу зазначити, що на рівні президентів, цей проект, цей діалог, також підтриманий.

ЗБ: До речі, про президента. Зараз лунає чимало голосів, що президент України опинився інформаційно ізольованим. Чи це справді так, на вашу думку?

ВЧ: Я думаю, що не можна сказати, що президент не має інформації, але мабуть, все ж таки кілька альтернативних пропозицій, зокрема ті, що йдуть від незалежних експертів, були б сьогодні корисними. Наскільки я знаю, нещодавно ми проводили дослідження діяльності української влади за сто днів, і президент навіть наклав резолюцію щодо аналізу тих висновків, які зробили недержавні організації. Це -позитив. Сподіваюсь буде другий крок - імплементація наших пропозицій в реальній політиці.

Всі новини дня

Пентагон прокоментував ситуацію в Маріуполі

Речник Пентагону Джон Кірбі виступає під час брифінгу в Пентагоні у Вашингтоні, вівторок, 19 квітня 2022 року. (AP Photo/Andrew Harnik)

Дії солдатів, які продовжували чинити опір, будучи заблокованими на заводі "Азовсталь", викликають захоплення, - заявив речник Міністерства оборони США Джон Кірбі.

"Без сумніву, цивільні, які застрягли там на заводі, які врешті змогли вибратися, солдати, які продовжували чинити опір - так мужньо і вміло - це викликає захоплення, якщо лише подумати, як довго вони змогли протриматися. Президент Зеленський назвав їх героями. Я думаю, що ми усі можемо із цим погодитися", - сказав Кірбі під час брифінгу у Пентагоні у вівторок, 17 травня.

Раніше цього дня з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало щонайменше 7 автобусів з українськими захисниками під контролем російських окупантів, - про це повідомляє інформаційна агенція Reuters. За їхніми даними, частина українських військових, які сиділи в автобусах, не мали візуальних ознак поранення.

Російські війська продовжили блокаду металургійного заводу "Азовсталь", повідомив Генштаб ЗСУ у своєму оперативному інформаційному зведенні станом на 18:00 за київським часом: "У Маріуполі ворог основні зусилля зосереджував на блокуванні наших підрозділів в районі заводу “Азовсталь”.

Українська влада не розголошує кількості бійців, що залишаються на сталеливарному заводі, останньому форпості українського опору в Маріуполі, після того, як 264 солдати були вивезені в понеділок, 16 травня, на територію, окуповану російськими силами.

В екслюзивному інтерв`ю "Голосу Америки" мер Маріуполя Вадим Бойченко підтвердив, що на території заводу не залишилось цивільних.

У своєму щоденному зверненні Президент України Володимир Зеленський сказав, що "операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата нашими військовими, розвідниками", але не став повідомляти подробиць.

"Що це означає, важко зараз сказати, і я хочу бути обережним і не коментувати наміри Росії чи їхній процес планування, але ми вже давно говорили про значення Маріуполя як великого економічного порту на Азовському морі, а також географічно відповідного з точки зору бойових дій на сході", - сказав речник Пентагону.

За його словами, "росіяни хочуть спробувати оточити українські війська, які знаходяться на Донбасі та на сході, і щоб мати можливість звільнити сили для цього з півдня, Маріуполь був важливим для них", про що Пентагон неодноразово наголошував.

"Знову ж таки, я дозволю українцям говорити самим про свою місію. Але це очевидно, що росіяни досі мають намір оточити і окупувати Донбас і східну частину країни. Я утім хочу додати, що у них досі цього не вийшло. Не говорячи про Маіуполь, на Донбасі досі тривають бої, сторони обмінюються ударами. Це дуже, як ми кажемо у Пентагоні, кінетична боротьба. Там ще багато чого відбувається, і українці досі чинять дуже жорсткий опір у містах і селах по всьому Донбасу", - сказав речник Міністерства оборони США.

Дивіться також: Дружини військових "Азовсталі" закликають світову спільноту прийти їм на допомогу. Відео

Чому Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО? Відео

Чому Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:03 0:00

Турецький президент вкотре повторив, що Анкара виступає проти вступу Фінляндії та Швеції в НАТО. Свою позицію Ердоган пояснив тим, що не довіряє фінам і шведам.

«Онкохворі діти в Україні переживають зараз дві війни», — Ольга Кудиненко. Відео

«Онкохворі діти в Україні переживають зараз дві війни», — Ольга Кудиненко. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

В Україні, кожного року, у понад тисячі дітей діагностують онкологію. Через війну темпи діагностування ракових захворювань значно сповільнилися. Про те, як вплинула війна на онкохворих дітей, і з якими проблемами держава ще зіштовхнеться - розповідає засновниця фонду «Таблеточки»

Процес визнання Росії країною-спонсором тероризму: яка процедура, подальші кроки та наслідки? Відео

Hаразі США визнали спонсорами тероризму чотири країни світу – Північну Корею, Сирію, Кубу і Іран. Які наслідки це тягне за собою і що означатиме на практиці для Росії опинитися у цій компанії?

Як працює програма спонсорства для українців у США Uniting for Ukraine

Українська родина, що прибула до притулку в церкві у Сан-Дієго, 1 квітня 2022 (AP Photo/Gregory Bull)

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднання заради України» (чи «Єднаймося для України»), повідомили американські медіа з посиланням на Міністерство з внутрішньої безпеки США. Це частина оголошеної 21 квітня президентом Джо Байденом мети прийняти у Сполучених Штатах до 100 тисяч громадян України.

За умовами програми, учасники повинні були перебувати на території України станом на 11 лютого 2022 року, мати спонсора в Сполучених Штатах, пройти вакцинацію та інші вимоги охорони здоров’я, а також пройти необхідні біометричні, біографічні та безпекові перевірки.

Серед спонсорів для двох подружніх пар за програмою Uniting for Ukraine - українка Валентина Лемус та її чоловік із Сальвадору, які мають готель і ресторан Casa Lemus у місті Ратон, штат Нью-Мексико.

"Я опублікувала у Facebook у групі українців в Америці оголошення. Звернулось дуже, дуже багато людей, - розповіла Лемус в інтерв'ю Голосу Америки. - За перших два дні я вибрала дві пари, які були найбільш готові, бо це дуже складний процес. По-перше, ти несеш дуже велику відповідальність, коли ти подаєш форму, це декларація про спонсорство, ти вказуєш всі свої податки, що ти де платиш, скільки грошей в тебе на рахунку, де ти живеш, ти показуєш все".

Валентина каже: сподівається, що спонсоровані ними пари працюватимуть на їхній бізнес: ""Ти розумієш, що в Америці – це не дешево, тобі тут треба працювати. На перший час ми даємо їм безкоштовне житло за умов працевлаштування, тому що нам теж потрібні люди".

При цьому подружжя не вимагає знання англійської, додає Валентина: "Як для початку, коли ти ніколи не був а Америці й особливо не розмовляєш мовою, то можна комунікувати. Плюс моя мама сюди приїхала 8 місяців тому, ще одна українськомовна людина, зможемо якось комунікувати".

Інформаційну та координаційну підтримку для охочих стати спонсорами чи допомогти українцям іншим чином надає неурядова організація Welcome.us. Її керівниця Назанін Еш в інтерв'ю українській службі Голосу Америки розповіла, що ініціативу створили для координації зусиль уряду, неурядових організацій і приватного сектору США з підтримки афганських біженців, а тепер – й українців.

"Унікальність цієї програми, створеної для українців, полягає в тому, що шукати тут притулок можна лише за підтримки спонсора – це пряме запрошення, - пояснює Еш. - Це заклик діяти до американців, щоб допомогти зі спонсорством для українських родин, які потребують безпеки і шукають її тут, у США. З огляду на роботу, яку ми зробили для афганських союзників, щоб зробити це можливим, створити умови, надати інформацію, - для нас це був дуже природній поворот сказати: Америко, це твій час засяяти. Покажімо, який вигляд має американська гостинність".

Водночас, зараз програма Uniting for Ukraine не передбачає жодної фінансової допомоги для спонсорів-американців, тож експерти кажуть, що охочих поручитись за українців може виявитись не так багато.

Наталія Полухтін, імміграційна адвокатесса, розповідає: "Якщо ми подивимось на ситуацію з афганськими біженцями, що була не так давно, - її дуже критикували за те, що людей привозили сюди без жодної підтримки, жодних ресурсів, які можна надати цим людям. Я очікую, що станеться те саме і з українською громадою".

Поліна Фрішко разом з родиною знайшла спонсора у Південній Кароліні, однак за її словами, пошук був непростим: "Програма просто каже, що вся фінансова підтримка лежить на плечах людей, які тебе прийматимуть. І це, напевно, їх лякає. Бо це два роки, немає страхування, немає жодної підтримки".

Але попри це Назанін Еш переконує, що їхня організація побачила значну готовність американців допомогти українцям: "Ми побачили неймовірний відгук у перші дні від нашого запуску, на нашому вебсайті було понад 250 унікальних відвідувань за хвилину. Тисячі американців уже підписались на нас для отримання інформації про те, як вони можуть стати спонсором, і також ми бачимо у наших партнерських організаціях дзвінки та запити від американців, які почули про програму і хочуть дізнатись, як вони можуть допомогти".

Серед американців, які поручились за українців, - медсестра з Колорадо, яка попросила Голос Америки не називати її ім'я. Вона не має українського коріння, але вирішила стати спонсоркою для знайомої з України, а також для ще однієї родини, яка попросила про це у соцмережах.

"Вони написали, що шукають спонсора, тож я написала їм, це був достатньо простий процес, вони – дуже гарні люди, - розповідає спонсорка українців за програмою Uniting for Ukraine. - Я була вражена їхньою щедрістю, працелюбністю, вони дуже незалежні. Думаю, це одне із занепокоєнь, що ти береш на себе відповідальність. Але я думаю, що все вийде добре, це дороможе людям, які дуже потребують допомоги".

Програма Uniting for Ukraine передбачає можливість отримати дозвіл на роботу, а перебувати у США можна протягом двох років. Після того українцям доведеться покинути країну або змінити свій міграційний статус.

"«Єднання заради України» спирається на потужну гуманітарну допомогу, яку надає уряд США і яка доповнює щедрість країн усієї Європи, де приймають мільйони громадян України та інших переміщених осіб", - йдеться на порталі Міністерства з внутрішньої безпеки США.

При цьому, посольство України у США відзначає, що "з 25 квітня громадянам України, які мають намір перетнути сухопутний кордон з США без наявності дійсної візи або без попереднього дозволу на в'їзд до Сполучених Штатів через програму «Єднаймося для України», буде відмовлено у в’їзді та скеровано для подання заявки через цю програму".

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG