Спеціальні потреби

Уряд США бореться із зайвою вагою американців


Уряд США оприлюднив нову харчову піраміду. Точніше, її видало Міністерство сільського господарства, яке пішло на цей захід з однією стратегічною метою -- якось подвигнути американців змінити свої харчові навички і схуднути.

Ознайомитися з новими рекомендаціями вчених і медиків можна на вебсторінці www.mypyramid.com. На сайті кожна харчова група має свій колір, і вся піраміда вкрита по вертикалі райдужними стрічками від вершини до основи. Оранжевий -- для зерна, зелений -- для овочів, червоний -- фруктів, жовтий -- для жирів, блакитний -- для молочних продуктів, і пурпуровий -- для м’яса і бобів. Ширші стрічки мають більш бажані продукти, такі, як зерна, овочі і молочні продукти. А для пропаганди спортивних вправ, на піраміді зображена фігура, що сходить нагору східцями.

На старій піраміді, вік якої - тринадцять років, зерна були в основі піраміди, жири і солодощі--на вершині, а всередині--овочі, фрукти, молочні вироби. Себто, пріоритет закликалося надавати зернам і овочам. В житті все навпаки -- якраз жирам, солі і солодощам. Результат--ожиріння нації, яке набуло масштабів епідемії. Близько сімдесяти відсотків населення мають зайву вагу або хворі на ожиріння. Ожиріння, особливо дитяче, відбирає від чотирьох до дев’яти місяців від загальної тривалості життя, пишеться в статті журналу New England Journal of Medicine.

Заступник міністра сільського господарства Ерік Бост говорить, що якщо ця тенденція не зміниться, то нинішні діти будуть першим поколінням, яке не житиме довше за батьків. А це є вкрай тривожною новиною, каже він. Для зламу цієї тенденції, нова піраміда рекомендує такі фізичні навантаження: тридцять хвилин в день -- звичайний рівень, година -- для запобігання набиранню ваги, і дев’яносто--для схудіння.

Реакція на нову піраміду далека від одностайності. Прибічники, як, наприклад, Кеті Алессі, дієтолог з Центру інформації з харчування, кажуть, що вона надає значну інформацію із значного числа питань харчування. Вся інформація надійна, точна і достовірна, отож, їй слід довіряти, -- вважає вона.

Але позаяк урядовці наполягали на тому, що нова піраміда -- це не план схудіння, то це викликало критику з боку захисників прав споживачів. Їх аргумент -- вони не кажуть нам чітко: їжте менше; вони натякають на це шириною смуг, наприклад, але все-таки, чого їсти більше, чого уникати?

Інші кажуть, що мета піраміди -- спонукати людей на пошуки, що підходить їм більше, особистого зразку харчування. Зокрема, один з таких зразків--це хліб, випечений з нерафінованої муки, або зерновий хліб, який рекомендується всім на противагу хлібобулочним виробам з рафінованої муки вищих сортів.

Критики також кажуть, що урядовцям пора вже відмовитися від дозування порцій у зокрема виробів з рафінованого борошна, макаронів, м’яса тощо, загальна калорійність яких далеко перевищує добові нормативи і відразу йде на живіт та стегна. Треба перейти на зрозумілі всім грами, радять спеціалісти. Тоді ясно буде, скільки калорій ви спожили, і будувати власну фізичну активність згідно з цим. Їли вчора жирні свинячі відбивні--сьогодні спокутуйте цей гріх на тренажері або на стадіоні. Те ж саме з солодощами, тістечками-пундиками, при одній згадці про які слинка котиться.

А для тих, хто не дуже вчащає до Інтернету, уряд розробляє сітку рекомендацій для вчителів, медиків, працівників харчової промисловості, щоб вони взяли на свої плечі просвітницькі функції. Зокрема, з цієї осені в школах вчителі намагатимуться прищепити навички розумного харчування чотирьом мільйонам школярів.

XS
SM
MD
LG