Спеціальні потреби

Росiя остерiгає Україну перед раннiм вступом до СОТ


Росія пропонує Україні узгодити спільні умови вступу до Світової організації торгівлі. За словами депутата Державної думи Росії Сергія Глазьєва, якщо Україна погодиться вступити до СОТ на таких умовах, які їй пропонуються сьогодні, то це може зашкодити її торговельним відносинам з Росією.

Росіяни закликають українську владу не тішити себе ілюзіями, оскільки, якщо Україна вступить до ЄС, то вона не зможе бути повноправним учасником Єдиного економічного простору. Вже зараз між двома країнами виникають непорозуміння у питанні вступу до Світової організації торгівлі. Голова Комітету зі сприяння зовнішньоекономічній діяльності Торговельно-промислової палати Російської Федерації Сергій Глазьєв стверджує, що за 10 років переговорів, які Росія веде з СОТ, їй вдалось відстояти майже всі свої умови, а Україна натомість останні місяці погодилась зробити низку поступок, які набагато більше відкриють її ринок для іноземних компаній, ніж планувалось раніше. Глазьєв вважає, що якщо Україна вступить до СОТ на таких умовах, то торговельний режим між Україною та Росією буде порушено:

«Навіть при всьому нашому бажанні зберегти вільну торгівлю, якщо Україна вступає до СОТ на умовах, які не підходять російським підприємствам, російським діловим колам, в Росії знайдуться сили, які фактично денонсують угоду про вільну торгівлю. Або зроблять її абсолютно безглуздою, обтяжуючи її великою кількістю вилучень».

На думку Сергія Глазьєва, від вступу до СОТ Україна багато у чому програє. Насамперед це стосується таких галузей як хімічна, металургійна, кораблебудівельна, не кажучи вже про агропромисловий комплекс. Тому росіяни пропонують українським діловим колам спробувати виробити спільні позиції і добитися, щоб уряди України і Росії домовилися, на яких умовах обидві держави повинні вступити до Світової організації торгівлі.

Натомість українські експерти стверджують, що українська металургія, яка на 80% орієнтована на експорт, лише виграє, оскільки будуть скасовані квоти на експорт. І якщо навіть у короткострокових програмах від вступу в СОТ Україна програє, то у подальшій перспективі це буде дуже вигідно. До того ж вступ до СОТ на сьогодні є єдиним цивілізованим способом для торгівлі з іншими країнами.

Що стосується співпраці з Росією, то економісти твердять, що угода про вільну торгівлю, про яку так часто говорять росіяни, фактично не діє. Крім того, у випадку вступу до СОТ з двох країн виграє та, яка вступить до Світової організації першою, оскільки вона буде брати безпосередню участь у прийнятті наступного учасника СОТ.

XS
SM
MD
LG