Спеціальні потреби

Актуально

В Українi - День Конституцiї

Україна сьогодні відзначає 9-ту річницю прийняття Конституції. Головний закон країни депутати 1996 року обговорювали майже добу, не покидаючи стін парламенту. Цей процес пізніше отримав назву – Конституційної ночі.

Історія з прийняттям української Конституцiї – унікальна. Схвалювалася вона пiд тиском тодішнього президента Леоніда Кучми. І депутати вирішили не покидати стін парламенту, допоки усі положення Головного закону не будуть остаточно узгоджені.

За словами Віктора Мусіяки, який на той час був представником президента у Верховній Раді, як тільки він почув, що Леонід Кучма вирішив винести питання про прийняття Конституції на референдум, він склав свої повноваження і голосував за Конституцію вже як депутат. Вiн пригадує, що у президента було багато зауважень до того варіанту Конституції, який збирався прийняти парламент:

«З боку президента, це двопалатний парламент. Це те, що у нього нема можливості розпускати парламент. Ну, це одна там засада. Ну, як так, розпускати тільки за 30 днів. Не всі знають, що ми погодились на цю річ, тому що це між нами кажучи – це був компроміс. Ми вимагали, що ми даємо 30 днів, якщо не працює парламент, то його розпустити можна. А ми погоджуємось на цей механізм імпічменту, неможливого імпічменту. Ось таким чином ми розійшлись. Він не може розпустити парламент, а ми не можемо його дістати».

Коли стало зрозумілим, що Конституція все ж таки буде прийнята 28 червня, Леонід Кучма особисто приїхав до Верховної Ради. За словами Мусіяки, він вибачився перед депутатами за свій тиск на парламент і таким чином зняв напругу, що панувала у залі:

«Ви знаєте, я в кінці вже думав, коли все йшло до прийняття кінцевого варіанту, думав, хоча б він прийшов. Знаєте, мені все ж таки шкода було. Думаю, хоча б він прийшов, Леонiд Данилович. І він прийшов без свити такої одіозної і якраз він зміг підключитись до цього фінального акорду і повів себе він абсолютно прийнятно».

Цікаво себе поводив і перший український президент Леонід Кравчук, якого також не було у цю ніч у парламенті, проте його голос – „за” все ж лишився в історії. Як стверджує депутат Володимир Стретович, парламентарям довелось голосувати дублікатом картки Кравчука:

«Його не було в залі. Я вам сказав, що я його розбудив серед ночі, і він сказав, що з’явиться тоді, коли вся Верховна Рада вистроїться для фотографування. Це достеменний факт і це можуть підтвердити багато людей. Але ми взяли дублікат його картки і в такий спосіб його голос в історію вписали, що він теж підтримав цю Конституцію».

Депутати, що пережили Конституційну ніч, розповідають і про танки, що стояли у Маріїнському парку, коли приймався Основний закон країни, і про морозиво, яке роздавалось комуністам, щоб вони не могли голосувати, і багато інших історій. Володимир Стретович, наприклад, підтверджує і той факт, що для того, щоб депутати протримались так довго, деяким доводилось пити міцні напої. Не уник цього, за його словами, і „батько” Конституційної ночі Михайло Сирота:

«А Михайлу Дмитровичу, десь після четвертої години вже не подавали чай на трибуну, а наливали тільки коньяк i завдяки цьому він витримав до 9-ої години. Це така таємниця, яка мало поширюється, але напередодні свята можна про це говорити».

За нову Конституцію у 1996 році віддали свої голоси 315 депутатів. Парламентарі кажуть, що якби не тиск Кучми, який відіграв роль своєрідного каталізатора, то конституційний процес міг би затягнутись надовго і був би набагато складнішим. Сам Леонід Кучма, між тим, неодноразово відзначав, що прийнятий за одну ніч закон є недосконалим і у серпні 2002 року запропонував внести зміни до Конституції, які б збільшували повноваження парламенту. Цей законопроект став компромісом між новою і старою владою під час помаранчевої революції. Таким чином закон вступить у силу в січні наступного року.

Всі новини дня

Американсько-Українська Ділова Рада 30 років залучає інвестиції в Україну, і продовжує робити це у воєнний час. Відео

Збирати міни замість врожаю, терпіти фінансові збитки, але не згортати бізнес. Щонайменше 200 американських компаній продовжують працювати в Україні в умовах війни за підтримки однієї з найбільших торгових асоціацій – Американсько-Української Ділової Ради у Вашингтоні. 

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

Більше

XS
SM
MD
LG