Спеціальні потреби

Актуально

В Українi - День Конституцiї

Україна сьогодні відзначає 9-ту річницю прийняття Конституції. Головний закон країни депутати 1996 року обговорювали майже добу, не покидаючи стін парламенту. Цей процес пізніше отримав назву – Конституційної ночі.

Історія з прийняттям української Конституцiї – унікальна. Схвалювалася вона пiд тиском тодішнього президента Леоніда Кучми. І депутати вирішили не покидати стін парламенту, допоки усі положення Головного закону не будуть остаточно узгоджені.

За словами Віктора Мусіяки, який на той час був представником президента у Верховній Раді, як тільки він почув, що Леонід Кучма вирішив винести питання про прийняття Конституції на референдум, він склав свої повноваження і голосував за Конституцію вже як депутат. Вiн пригадує, що у президента було багато зауважень до того варіанту Конституції, який збирався прийняти парламент:

«З боку президента, це двопалатний парламент. Це те, що у нього нема можливості розпускати парламент. Ну, це одна там засада. Ну, як так, розпускати тільки за 30 днів. Не всі знають, що ми погодились на цю річ, тому що це між нами кажучи – це був компроміс. Ми вимагали, що ми даємо 30 днів, якщо не працює парламент, то його розпустити можна. А ми погоджуємось на цей механізм імпічменту, неможливого імпічменту. Ось таким чином ми розійшлись. Він не може розпустити парламент, а ми не можемо його дістати».

Коли стало зрозумілим, що Конституція все ж таки буде прийнята 28 червня, Леонід Кучма особисто приїхав до Верховної Ради. За словами Мусіяки, він вибачився перед депутатами за свій тиск на парламент і таким чином зняв напругу, що панувала у залі:

«Ви знаєте, я в кінці вже думав, коли все йшло до прийняття кінцевого варіанту, думав, хоча б він прийшов. Знаєте, мені все ж таки шкода було. Думаю, хоча б він прийшов, Леонiд Данилович. І він прийшов без свити такої одіозної і якраз він зміг підключитись до цього фінального акорду і повів себе він абсолютно прийнятно».

Цікаво себе поводив і перший український президент Леонід Кравчук, якого також не було у цю ніч у парламенті, проте його голос – „за” все ж лишився в історії. Як стверджує депутат Володимир Стретович, парламентарям довелось голосувати дублікатом картки Кравчука:

«Його не було в залі. Я вам сказав, що я його розбудив серед ночі, і він сказав, що з’явиться тоді, коли вся Верховна Рада вистроїться для фотографування. Це достеменний факт і це можуть підтвердити багато людей. Але ми взяли дублікат його картки і в такий спосіб його голос в історію вписали, що він теж підтримав цю Конституцію».

Депутати, що пережили Конституційну ніч, розповідають і про танки, що стояли у Маріїнському парку, коли приймався Основний закон країни, і про морозиво, яке роздавалось комуністам, щоб вони не могли голосувати, і багато інших історій. Володимир Стретович, наприклад, підтверджує і той факт, що для того, щоб депутати протримались так довго, деяким доводилось пити міцні напої. Не уник цього, за його словами, і „батько” Конституційної ночі Михайло Сирота:

«А Михайлу Дмитровичу, десь після четвертої години вже не подавали чай на трибуну, а наливали тільки коньяк i завдяки цьому він витримав до 9-ої години. Це така таємниця, яка мало поширюється, але напередодні свята можна про це говорити».

За нову Конституцію у 1996 році віддали свої голоси 315 депутатів. Парламентарі кажуть, що якби не тиск Кучми, який відіграв роль своєрідного каталізатора, то конституційний процес міг би затягнутись надовго і був би набагато складнішим. Сам Леонід Кучма, між тим, неодноразово відзначав, що прийнятий за одну ніч закон є недосконалим і у серпні 2002 року запропонував внести зміни до Конституції, які б збільшували повноваження парламенту. Цей законопроект став компромісом між новою і старою владою під час помаранчевої революції. Таким чином закон вступить у силу в січні наступного року.

Всі новини дня

Орбан перетворює Угорщину на найгучнішого противника санкцій щодо Росії

Віктор Орбан перебуває на посаді прем’єр-міністра Угорщини загалом понад 15 років, 1998-2002 і тепер з 2010 року. На світлині він (по середині) з міністром закордонних справ Петером Сіярто (ліворуч) і оборони Кріштофом Салай-Бобровніцким на саміті НАТО в Мадриді 30.06.2022 р.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив, що його уряд розпочинає те, що він називає національною консультацією щодо санкцій Європейського Союзу проти Москви у відповідь на російську війну в Україні.

В той час як Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, оголосила 28 вересня проект нового - восьмого набору санкцій проти Росії Орбан знову звинуватив Брюссель у тому, що європейські керівники, за його словами, «не запитують людей, але змушують їх платити».

У деяких європейських країнах нещодавно відбулися демонстрації невдоволених підвищенням цін на енергію і зростанням вартості життя, але більшість європейців досі підтримують відповідь ЄС на російську війну.

78% заявили під час опитування влітку, що підтримують санкції проти Росії, і 68% висловилися за фінансування й постачання Україні військової допомоги, а 92% європейців схвалювали гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом на рівні окремих країн курс їхніх урядів у відповідь на напад Росії на Україну схвалювали 55%.

Віктор Орбан, якого вважають прихильним до російського президента Путіна, сподівається, що проведення консультації підтвердить давно відомий курс його уряду на спротив намаганням Європи покарати режим Путіна за агресію.

Він також неодноразово натякав, що ЄС буцімто діє під тиском США і називав своїм супротивником президента України Володимира Зеленського.

Досі Угорщина, яка є членом ЄС і НАТО, подавалася під тиском союзників і вимушено голосувала за попередні набори європейських санкцій.

Але при цьому Будапешт часто наполягав на винятках для себе, а також домагався скасування деяких пропозицій, зокрема виступав проти внесення до санкційних списків лідера російської православної церкви патріарха Кіріла, котрий благословив війну Росії в Україні.

Угорщина на відміну від інших союзників у НАТО оголосила, що не буде надавати військову допомогу Україні, і в той час як європейці намагаються зменшити залежність від російських енергоносіїв, Будапешт наприкінці серпня уклав додатковий контракт на постачання російського газу.

Попри це угорська економіка потерпає від серйозних проблем, і Віктор Орбан заявляє, що провина лежить на керівництві Європейського Союзу.

«У червні бюрократи в Брюсселі обіцяли, що санкції приведуть до закінчення війни. Сьогодні ми не бачимо кінця війни, а рахунки за енергоносії підстрибнули», - пояснював Орбан в одному зі своїх дописів у Фейсбуку цього тижня.

Віктор Орбан вже тривалий час зазнає гострої критики з боку Європейського Союзу за те, що називають зосередженням влади в руках урядової партії Фідес та контролем уряду, або близьких до влади осіб над засобами масової інформації та іншими установами в країні.

Звіт схвалений Європейським парламентом 15 вересня називає Угорщину «більше не демократичною державою», а радше «виборною автократією».

Європейська комісія погрожує затримати виплату Угорщині європейських субсидій на 7,5 мільярдів євро на знак покарання уряду Орбана за те, що в Брюсселі названо порушеннями в Угорщині принципів верховенства закону.

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

Більше

XS
SM
MD
LG