Спеціальні потреби

Екперти закликають до змiн у виборчих законах


Наступні парламентські вибори в Україні можуть відбутися з такими ж великими порушеннями, як і минулі президентські. Згiдно з прогнозами, це станеться, якщо Верховна Рада не прислухається до рекомендацій експертів, які радять внести до законопроекту «Про вибори народних депутатів» суттєві поправки.

Парламентські вибори в Україні наступної весни мають відбутися за новими правилами. В них братимуть участь виключно політичні партії та блоки, а не окремі кандидати. Вже у середу парламент може схвалити закон, який визначатиме всі нюанси ведення агітації, голосування та підрахунку голосів. Однак експерти низки аналітичних центрів вказують на суттєві вади законопроекту.

Одна з головних – неврегульованість питань ведення агітації. Таким чином державні чиновники знову отримають перевагу – повідомлення про їх діяльність у пресі не вважатиметься агітацією. Другий пробіл – покарання за порушення. Експерти вважають, що ці положення також виписані не достатньо чітко. Новий закон також не дає відповіді на проблему складення виборчих списків. Отже, не виключено, що як і на минулих виборах багато людей або не зможуть поголосувати, або навпаки матимуть можливість зробити це декілька разiв.

Один із авторів законопроекту Юрій Ключковський визнає, що досконалих законів не буває. Однак зазначає, що жоден правовий акт не здатен попередити зловживання. Він лише дає інструмент для покарання порушників. Експерт Лабораторії законодавчих ініціатив Денис Ковриженко називає новий закон помітним кроком вперед. Однак визнає, що на шляху його подальшого вдосконалення є суб`єктивні перешкоди.

«В принципі враховано ряд рекомендацій міжнародної спільноти в цій сфері, зокрема й ОБСЄ. Але все ж таки окремі базові розділи відображені в законі не були. Навіть з розмов із народними депутатами зрозуміло, що на сьогодні влада і колишня опозиція не зацікавлена у перегляді тих правил, які були встановлені для їх конкурентів на минулих президентських виборах. Представники влади зацікавлені у збереженні "статус-кво"».

А спокуса у нинішньої влади вдатися до старих адміністративних методів може бути. Адже популярність пропрезидентської партії «Народний Союз Наша Україна» дуже низька. Останні соціологічні дослідежння показують – якби парламентські вибори відбулися наступної неділі, за неї б проголосували лише 8% виборців. Вдвічі більше прихильників у опозиційної «Партії регіонів». Лідер за кількістю прихильників, за даними дослідження Інституту політики – партія Юлії Тимошенко «Батьківщина».

Тим часом Сполучені Штати заявили, що знову пришлють на наступні парламентські вибори в Україну своїх спостерігачів. Про це в інтерв`ю газеті «День» повідомив американський посол Джон Гербст. За його словами, кількість їх буде «великою», оскільки, «старі традиції нелегко відмирають». За словами посла, Сполучені Штати, як і під час президентських виборів, не підтримуватимуть жодну політичну силу i готові співпрацювати з Україною, не залежно від того, хто формуватиме новий уряд. Головне, каже Гербст, щоб наступні вибори були чесними та чистими.

XS
SM
MD
LG