Спеціальні потреби

Попри все, Україна наближається до членства в СОТ


Україна стала ближче до членства в Світовій організації торгiвлi. Експерти вважають, що після ухвалення змін до митного кодексу та закону про ліцензування компакт-дисків переговори із ключовим партнером – Сполученими Штатами вийдуть на фінішну пряму. Українські урядовці вважають, що членство в СОТ до кінця року є цілком реальним.

Парламент, не зважаючи на сутички і фізичне протистояння у середу, ухвалив ще декілька законів із пакету, необхідного для гармонізації українського правового поля із вимогами СОТ. Найзапекліше сперечалися про митні тарифи на імпорт продукції сільського господарства. Категорично проти виступали комуністи. Фракція Соціалістичної партії вимагала збільшити мито на імпортне м`ясо, говорить депутат від СПУ Микола Мельник:

«Окорочків птиці сьогодні у США сотні тисяч тонн накопичено. Для того, щоб їх спалити – треба більше грошей, ніж завести їх в Україну. А потім продати їх на низьку ціну. Тому м`ясокомбінати, які працюють у нас, будуть брати м`ясо окорочків, будуть закладати у ковбасу. А у нашого виробника не будуть купувати ні м`яса свинини, ні м`яса великої рогатої худоби».

Але й без голосів комуністів і соціалістів закон схвалили. Після цього, запевняє міністр економіки Сергій Терьохін, Україна буде готова приєднатися до СОТ до кінця року. Він говорить, що після голосування у середу оптимізму щодо цього у нього побільшало у п`ять разів:

«Я дуже радий, що сьогодні український парламент закінчив повну адаптацію тарифів та імпортних мит, яка була погоджена у рамках двосторонніх угод та багатосторонніх домовленостей із країнами-членами СОТ».

Терьохін каже, що залишиться ухвалити лише так звані технічні норми, які б відповідали стандартам СОТ. До них відносяться санітарні, гігієнічні та ветиринарні акти. Він також повідомив, що прогрес, який досягла Україна в адаптації свого законодавства, відзначили на засіданні робочої групи представники 60 країн, які проводили нараду у Женеві.

Таким чином, кажуть експерти, Україна значно просунулася у двосторонніх переговорах про допуск на ринки із Сполученими Штатами. Саме США багато експертів називають ключовою країною, з якою до цього часу не вдавалося домовитися.

Міністр юстиції Роман Зварич вважає, що після схвалення напередодні закону про захист інтелектуальної власності знято принаймні третину проблем в українсько-американських стосунках. Колишній міністр зовнішньої торгівлі, а нині депутат Сергій Осика повідомив, що має неофіційну інформацію, що офіс Торгового представника США почав перегляд статусу України, яку раніше назвав найбільш піратською країною в світі. Ключовою розбіжністю між сторонами залишається також закон про мито на кольорові метали.

Серед інших проблем, які поки що не врегульовані – земельне питання. Керівник проекту Агентства США з міжнародного розвитку Алан Слайфер вважає, що відсутність в Україні прозорого ринку земель сільгосподарського призначеня може стати перешкодою для України для отримання статусу країни з ринковою економікою. Про це він сказав у Києві під час круглого столу, присвяченого становленню земельного ринку в Україні.

XS
SM
MD
LG