Спеціальні потреби

Актуально

Аналітики про перспективи Донбасу і опозиції

Донбас – оплот опозиції. Як свідчать соціологічні опитування, найменшою підтримкою чинна українська влада користується у південно-східних регіонах України, передовсім на Донбасі. У зв’язку з цим Центр досліджень політичних цінностей запитав у експертів – які перспективи Донбасу за нинішньої влади?

Як наголошує більшість аналітиків, поразка на виборах Віктора Януковича означала поразку “донецького” проекту України. А відтак “донецькі” еволюціонуватимуть у малочисельну групу політичних маргіналів – як сказав один з учасників “круглого столу”, Донецьк повернеться у свої власні межі, шагренева шкіра його політичного впливу стиснеться назад до меж регіону.

Втім, самі представники опозиції з такою оцінкою не згодні.

“Занадто рано ми списуємо Донбас як достатньо впливового політичного гравця…”,

каже один з лідерів Партії регіонів Валерій Коновалюк. Він твердить, що в Україні економічний спад, прихований дефіцит бюджету сягає 14 мільярдів гривень, і прогнозує на осінь кризу, яка змінить симпатії виборців на користь опозиції. Коновалюк пророкує:

“Кардинальна зміна ситуації прийде восени зі сходу.”

Щоб зберегти політичний вплив, Партія регіонів повинна перетворитися з донецької на загальноукраїнську, як зазначає інший опозиціонер, голова новоствореної Партії державного нейтралітету України Володимир Зубанов:

“Партія регіонів надалі буде залишатися регіональною партією, яка має серйозний вплив тільки на Донеччині і частково на Луганщині. І якщо регіони не побудують партію загальнонаціональну, вони не вірішать проблем Донеччини ніколи.”

Навдачі донецької еліти, яка не змогла свою економічну могутність трансформувати на політичний вплив, пов'язані з відсутністю сильного лідера, як вважає політолог Володимир Полохало:

“Донецький регіон був економічним локомотивом, буде економічним локомотивом, але він не зміг стати політичним локомотивом, політичним потягом, можливо, тому, що не віднайшов ефективного, сучасного машиніста...”

А інший експерт, Михайло Погребинський, каже, що не бачить у донецької еліти перспектив в українській політиці – мовляв, бракує “донецьким” опозиційного запалу. От і Борис Колесников, звільнений у вівторок з СІЗО, прилетівши на Донбас, замість зорганізувати мітинг ліг в реанімацію:

“Слабка виявилась еліта, вона більше дбає про свою безпеку, ніж про політичне представництво.”

Самі ж представники цієї еліти на звільненого Колесникова дивляться як на прапор опозиції. Валерій Коновалюк заявив журналістам по закінченні “круглого столу”:

“Звільнення Бориса Колесникова – це знакова подія. Я впевнений, що мільйони людей, які вірили в його невинність, переконалися в цьому остаточно.”

У тому, що Колесников стане новим лідером “донецьких” тільки через те, що сидів у СІЗО, аналітики висловлюють сумнів. Володимир Полохало:

“Він ніколи не може стати конкурентом Януковича. Скоріше Валерій Коновалюк має шанси стати, ніж пан Колесников.”

Політолог не вважає те, що Колесникова відпустили з тюрми під підписку про невиїзд, перемогою “донецьких” і поразкою влади:

“Це не поразка, а незначний тактичний програш. Поразка це коли виграє опозиція. Навряд чи опозиція виграє від цього, крім легкого піару. Адже Колесников ще не виправданий судом. Поразка буде, коли суд визнає Колесникова невинним.”

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG