Спеціальні потреби

Актуально

Американський експерт вважає перебiльшеним скандал навколо Андрiя Ющенка

Останній скандал в Україні, пов'язаний зі стилем життя та прибутками сина президента Ющенка, породив хвилю журналістського протесту. Багато хто звинуватив нову українську владу у зраді ідеалів революції. Прокоментувати ці публікації та оцінити результати піврічної діяльності нового українського уряду ми попросили старшого аналітика правозахисної організації «Дім Свободи» Адріана Каратницького. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Адріяне, чи була адекватна, на вашу думку, реакція, по-перше, президента на статті про його сина? По-друге, чи була адекватною реакція журналістів, сімсот з яких підписали цю петицію з вимогою до президента ?

АК: Я би це так тлумачив. Перша реакція президента була в ролі батька. Його реакція на пресу була реакцією батька, котрий стихійно хоче захистити свого сина. Друга реакція президента теж була в ролі батька, котрий хотів направити свого сина на правильний напрям. А третя реакція, це вже була реакція президента, котрий зрозумів у результаті відгуку преси і переосмислення всіх цих подій, що він теж має обов’язок виступити в ролі президента. Я думаю, що тоді він справився з всіми цими напрямами його обов’язків. Я думаю, що всі батьки, батьки в Україні і в цілому світі можуть зрозуміти таку стихійну реакцію людини. Президент тепер входить у вельми публічний світ, а вiн в минулому просто звик жити у [закритому] свiтi. Тому що він президент, то всі недоліки, всі неправильні кроки його сім’ї підлягають коментарям, висвітленню і тим подібному. Оце, я думаю, є щось нового, але я думаю, що президент у своїх реакціях і поправках зрозумів, що це просто нормальні умовини демократії і, що преса почувається повноцінним партнером в діалогу, котрий існує в новому демократизуючому суспільстві.

МҐ: Але преса образилась. Журналісти образились і чи мала ця образа підстави?

АК: Треба зрозуміти, що журналісти все мають досить таку тонку шкіру, але їхні пера і їхні слова не все є настільки тонкі відносно об’єктів чи суб’єктів їхнього зацікавлення. Я думаю, що тут преса реагувала, щоби себе захистити. Я думаю, що це є просто стихійно така прикмета демократичної преси. Очевидно, я думаю, що це була досить мала проблема, мала сенсація. Це не був скандал державний, це був скандал в сім’ї президента. Мені здається, що тут не було якихось грубих порушень. Тут була просто маленька драка, і вона вже припинилась. І преса правильно повела себе, і президент повів себе правильно, перш за все як батько, а пізніше як президент.

МҐ: Але він вибачився перед Сергієм [кореспондентом Української правди]. Але він не подав зрозуміло про доходи його сина. Тобто до кінця ця інформація ще не оприлюднена.

АК: Я думаю, що питання доходів сина є питання для податкової інспекції. Це є його особисті питання. Очевидно, що преса буде цікавитися і вимагати тлумачення. Це і так виясниться. Я не думаю, що ця проблема буде якось уникатися чи в пресі чи зі сторони влади.

МҐ: Добре. Закiнчимо цю тему. Недавно голова проекту «Перехідних демократій» Брюс Джексон заявив, що Україна знаходиться лише на першій стадії демократичного розвитку. Чи погоджуєтесь ви з цим твердженням?

АК: Я не знаю, скільки є стадій в демократичному розвитку. Але Україна хіба вже не на перших стадіях. Ці випробування від початку незалежності, довга традиція діалогу про демократизацію, яка існувала ще за козацької ери до сучасної ери в змаганнях за державність, мені здається, що Україна вже певні етапи перейшла принаймні діалогу щодо демократизації. Випробування, які виявилися в часі помаранчевої революції мені доказують це, що Україна і українське суспільство є більш дозріле, розуміє свої демократичні обов’язки і є вже дальше чим на перших кроках, можливо уже середнiх кроках. Мені найбільш важливе є те, що майже в 90 відсотків країнах, де широкі коаліції і масовi мирні акції протесту на захист демократії відбуваються протягом років, ці країни стабільно перетворюються в нормальні демократичні країни. Я думаю, що Україна має повну основу -- я не сказав би, що цю основу можна назвати першими кроками -- вона вже десь всередині цієї дороги до повноцінної демократизації.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG