Спеціальні потреби

Актуально

Американський експерт вважає перебiльшеним скандал навколо Андрiя Ющенка

Останній скандал в Україні, пов'язаний зі стилем життя та прибутками сина президента Ющенка, породив хвилю журналістського протесту. Багато хто звинуватив нову українську владу у зраді ідеалів революції. Прокоментувати ці публікації та оцінити результати піврічної діяльності нового українського уряду ми попросили старшого аналітика правозахисної організації «Дім Свободи» Адріана Каратницького. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Адріяне, чи була адекватна, на вашу думку, реакція, по-перше, президента на статті про його сина? По-друге, чи була адекватною реакція журналістів, сімсот з яких підписали цю петицію з вимогою до президента ?

АК: Я би це так тлумачив. Перша реакція президента була в ролі батька. Його реакція на пресу була реакцією батька, котрий стихійно хоче захистити свого сина. Друга реакція президента теж була в ролі батька, котрий хотів направити свого сина на правильний напрям. А третя реакція, це вже була реакція президента, котрий зрозумів у результаті відгуку преси і переосмислення всіх цих подій, що він теж має обов’язок виступити в ролі президента. Я думаю, що тоді він справився з всіми цими напрямами його обов’язків. Я думаю, що всі батьки, батьки в Україні і в цілому світі можуть зрозуміти таку стихійну реакцію людини. Президент тепер входить у вельми публічний світ, а вiн в минулому просто звик жити у [закритому] свiтi. Тому що він президент, то всі недоліки, всі неправильні кроки його сім’ї підлягають коментарям, висвітленню і тим подібному. Оце, я думаю, є щось нового, але я думаю, що президент у своїх реакціях і поправках зрозумів, що це просто нормальні умовини демократії і, що преса почувається повноцінним партнером в діалогу, котрий існує в новому демократизуючому суспільстві.

МҐ: Але преса образилась. Журналісти образились і чи мала ця образа підстави?

АК: Треба зрозуміти, що журналісти все мають досить таку тонку шкіру, але їхні пера і їхні слова не все є настільки тонкі відносно об’єктів чи суб’єктів їхнього зацікавлення. Я думаю, що тут преса реагувала, щоби себе захистити. Я думаю, що це є просто стихійно така прикмета демократичної преси. Очевидно, я думаю, що це була досить мала проблема, мала сенсація. Це не був скандал державний, це був скандал в сім’ї президента. Мені здається, що тут не було якихось грубих порушень. Тут була просто маленька драка, і вона вже припинилась. І преса правильно повела себе, і президент повів себе правильно, перш за все як батько, а пізніше як президент.

МҐ: Але він вибачився перед Сергієм [кореспондентом Української правди]. Але він не подав зрозуміло про доходи його сина. Тобто до кінця ця інформація ще не оприлюднена.

АК: Я думаю, що питання доходів сина є питання для податкової інспекції. Це є його особисті питання. Очевидно, що преса буде цікавитися і вимагати тлумачення. Це і так виясниться. Я не думаю, що ця проблема буде якось уникатися чи в пресі чи зі сторони влади.

МҐ: Добре. Закiнчимо цю тему. Недавно голова проекту «Перехідних демократій» Брюс Джексон заявив, що Україна знаходиться лише на першій стадії демократичного розвитку. Чи погоджуєтесь ви з цим твердженням?

АК: Я не знаю, скільки є стадій в демократичному розвитку. Але Україна хіба вже не на перших стадіях. Ці випробування від початку незалежності, довга традиція діалогу про демократизацію, яка існувала ще за козацької ери до сучасної ери в змаганнях за державність, мені здається, що Україна вже певні етапи перейшла принаймні діалогу щодо демократизації. Випробування, які виявилися в часі помаранчевої революції мені доказують це, що Україна і українське суспільство є більш дозріле, розуміє свої демократичні обов’язки і є вже дальше чим на перших кроках, можливо уже середнiх кроках. Мені найбільш важливе є те, що майже в 90 відсотків країнах, де широкі коаліції і масовi мирні акції протесту на захист демократії відбуваються протягом років, ці країни стабільно перетворюються в нормальні демократичні країни. Я думаю, що Україна має повну основу -- я не сказав би, що цю основу можна назвати першими кроками -- вона вже десь всередині цієї дороги до повноцінної демократизації.

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG