Спеціальні потреби

Актуально

Плановане перенесення осiдку УГКЦ викликало протести

Планований переїзд резиденції глави українських греко-католиків зі Львова до Києва викликав гостру реакцію московського православ`я, а відтак і деяких політичних партій в Україні. Глава Української греко-католицької церкви каже, що здивований протестами.

Перенесення осідку Української греко-католицької церкви зі Львова до Києва планувалося давно. Ще 2002 року в столиці почали будувати храм і резиденцію, а глава УГКЦ кардинал Любомир Гузар не раз публічно заявляв про майбутній переїзд, необхідність якого пояснював прагненням греко-католиків, подібно до всіх інших численних конфесій України, мати центральне представництво у Києві. Проте коли плани стали дійсністю і було оголошено день – 21 серпня, Російська православна церква забила на сполох. Патріарх Московський і всієї Руси Алексій Другий звернувся до Ватикану з протестом. Як він заявив, перенесення патріаршого престолу греко-католиків до Києва “не можна виправдати ні з історичного погляду, ні з погляду церковних правил та канонів”.

Позицію “не пускати” поділяє в Україні лише одна з трьох православних церков, а саме Українська православна церква в підпорядкуванні Московського патріархату. Ні Київський патріархат, ані автокефальна православна церква не проти. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у середу в Інтернет-конференції Обозревателя-Оглядача назвав перенесення осідку “внутрішньою справою греко-католицької церкви” та навіть висловив готовність привітати кардинала Гузаря у зв`язку з переїздом його катедри до Києва. Відповідаючи на запитання читачів Оглядача, патріарх Філарет сказав, що християнські церкви повинні менше ворогувати між собою, оскільки це ослаблює саме християнство.

А тим часом до протестів московського православ`я приєднуються декотрі з українських найодіозніших політиків. Лідер партії “Братство” Дмитро Корчинський пообіцяв греко-католикам неприємності у день переїзду. З вимогою до президента Ющенка – заборонити пересення в Київ екзархату УГКЦ – звернулися голови Прогресивної соціалістичної партії та партії “Держава”. Наталя Вітренко і Геннадій Васильєв скликали прес-конференцію, де намалювали журналістам апокаліптичні картини – покатоличена Україна, повішені православні священики, розпад країни за югославським сценарієм. На запитання журналістів – якщо вони справді переймаються можливістю міжконфесійного протистояння, то чому не закличуть своїх прихильників до толерантності, Вітренко відповіла росiйською у притаманному їй стилі: «Що це ви кажете? А ключі від квартири вам мої не дати?».

Лідерка прогресивних соціалістів, яка досі ніяк не заявляла про свою православну віру, здається, готова зробити все, аби її похмурі пророцтва щодо протистояння католиків і православних здійснилися: «Двадцять першого, безумовно, ми будемо там, біля резиденції, яку готують, аби не допустити осквернення нашої православної землі», -- сказала вона.

Водночас предстоятель українських греко-католиків Любомир Гузар висловив здивування протестами щодо переїзду в Київ його церкви, яка, як уважають українськi католики, історичним корінням виходить до колись єдиної Київської церкви.

«Ми не робимо кроків агресивних. Ми нікому не старалися перейти дорогу чи в інший спосіб комусь пошкодити. Мені важко зрозуміти, чому така гостра реакція, мене це бентежить, і я не знаю, що сказати,» -- заявив кардинал Гузар на прес-конференції у Львові.

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG