Актуально
Україна готується до Дня Незалежності
Цього року рiчницю незалежностi відзначатимуть по-новому. Влада пообіцяла, що свято організують «з урахуванням нової ідеології» – без параду, зате з молитвою за Україну, а до святкувань залучать усіх громадян.
Чотирнадцятий день народження країни обіцяє бути несхожим на всі попередні. У пореволюційній Україні епіцентр торжеств переміститься на Майдан. Сюди опівдні прибуде президент, аби виголосити урочисте звернення до українського народу, і тут же на Майдані цілий день триватиме концерт, в якому, кажуть, виступить навіть майбутній зять українського прем`єра Юлії Тимошенко. Параду не буде – демонстрацію військової потуги замінить молитва за Україну, яка пролунає у Софіївському соборі за участю предстоятелів усіх церков. Не буде й традиційного офіціозу у палаці «Україна». Натомість столи накриють на території Софіївського заповідника. До речі, екс-президенти України Леонід Кравчук та Леонід Кучма, як повідомляється, також отримали запрошення на урочисте прийняття.
Як повідомили в Секретаріаті президента, витрати на святкування Дня незалежності будуть незначними – орієнтовно три з половиною мільйона гривень, тоді як минулого року лише на військовий парад пішло 9 мільйонів.
А тим часом лише половина громадян вважає Україну справді незалежною державою. Про це свідчать соціологічні опитування, проведені до 14-ї річниці незалежності Центром Разумкова. При цьому справді великим святом День незалежності вважає лише 20% опитаних. Для тридцяти відсотків це просто вихідний, а 40 відсотків назвали цей день рядовим офіційним святом. Відповідаючи на запитання «Як би ви проголосували, якби референдум про державну незалежність проходив сьогодні?», майже 60% респондентів заявили, що віддали б свій голос за незалежність.
Як ви ставитеся до Дня незалежності України? З таким запитанням у переддень свята ми звернулися до киян. Вiдповiдi ми почули такi:
- «Як до незалежності може ставитись людина, яка живе на Україні. Як це буде правильно сказати – положительно, о»!
- «Я не встигла ще так його відчути, але мені хочеться, щоб люди відчували, що це справжнє свято, як Великдень...».
- «Сказать що свято – ні. Таке вже свято... Але й не вихідний. Ну не такий простий вихідний, нє. Щось привикаєм, скоро привикнемо вже, до того, що він буде святом».
- «Я думаю, з року в рік будуть більше святкувати, однозначно... Знаєте, є таке поняття, традиція, так от, це свято вживається з року в рік. І про це говорять ті ж самі соціологічні опитування. Люди звикають, і при тому не забувайте, що народилось вже покоління, яке не пам`ятає, що таке Радянський Союз і дуже дивується, що це за червоний прапор...».
Цими днями на вулицях Києва з`явився новий лайт-бокс, на якому дівчина-символ України з Майдану Незалежності зображена... вагітною. Ось що думають кияни стосовно того, чим вагітна Україна:
- «Напевно, цей настрій, який був під час оранжевої революції, дай Бог, щоб народилася та Україна, ще новіша, ще краща, ще з добрішими людьми.
- «Ой, так хочеться! Але я зараз не бачу. Не бачу. Ну нема. Є трошки підвищення зарплат, але є й друге, підвищення таке ж чи ще більше».
- «Біллю, стражданнями. Вона зараз цим переповнена. Я дуже поважаю нову владу, її прагнення зробити на краще, але ж суттєвих змін -- ще до них дуже далеко. І найстрашніше те, що народ ще не усвідомлює своєї могутності і своєї необхідності в тому, щоб самому щось робити для цього».
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум