Спеціальні потреби

Американський конгресмен: Україна – майбутня потугачитайте повне iнтерв`ю англiйською

В інтерв`ю Голосу Америки з нагоди дня незалежностi конгресмен Бенджамiн Кардiн сказав, що вiн великий оптимiст щодо України i що вiн її бачить майбутнім регіональним лiдером.

В Конгресі Бенджамін Кардін вже 19 років. Свого часу він брав активну участь у Гельсінському процесі. Для нього, як і для багатьох інших американських законодавців, розпад Радянського Союзу дав новий поштовх демократичним перетворенням у світі:

«Ми хотіли бачити становлення принципів демократії. Ми хотіли, щоб зупинилась корупція, щоб нарешті міг покращитись економічний стан цих країн. І я мушу вам сказати, беручи до уваги той факт, що у випадку України пройшло лише чотирнадцять років з моменту отримання нею незалежності – до речі вітаю її з річницею – багато чого змінилося за цей час. Я мушу визнати, поступ, який відбувся за цей період – є набагато більшим, ніж те, на що ми сподівалися чотирнадцять років тому».

За словами конгресмена Кардіна, перші кроки незалежної України невдовзі викликали у американських законодавців деяке розчарування. Однак у своєму впливі на внутрішні процеси інших країн, каже він, США завжди намагалися бути обережними:

«Ми були дуже пригнічені станом виборчого процесу, відсутністю вiдкритих та вільних виборів. Все ж процес спрацював, народ сказав своє слово, сталася Помаранчева революція і це з повагою сприйняли як люди, так і уряд. Тепер нове, вільно обране керівництво розуміє, що має вирішити проблеми самовизначення та корупції, маючи справу з більш відкритим суспільством. І я вважаю, що той спосіб, в який Сполучені Штати взяли участь у цьому процесі, був правильним. Ми не хочемо обирати уряди інших країн, чого ми прагнемо – так це проведення вiдкритих i прозорих виборiв – таких, якi вiдбулися в Українi після пiдтасованих».

Конгресмен пригадує піднесення, яке відчувалось в Україні під час Помаранчевої революції. Тепер, каже він, настав час для повернення до жорстких реалій буденного життя:

«Тепер настав закотити рукави. Складних питань вистачає. Була країна, яка спиралась на корупцію, i значною мiрою корупцiєю вона i живилася, а тепер треба сказати – 'так більше функціонувати ми не будемо'. Цей період адаптації буде важким. Легко не буде. Водночас ви маєте розвинути економіку, яка б забезпечила рівень проживання, якого очікує український народ. Так, певні зміни в економічному та політичному устроях, сприйняти буде нелегко, однак, результати цієї важкої праці будуть варті тих зусиль».

І у цьому процесі, запевняє Бенджамін Кардін, Україна може розраховувати на підтримку з боку Конгресу США:

«Ми мусимо підтримувати ці процеси. І одне з головних питань, у якому ми б могли допомогти – це усунення поправки Джексона-Веніка. І це важливо не лише з точки зору своєчасності такого рішення – між нашими країнами очікується посилення торговельних зв’язків. Крім того, це стане сигналом для всього регіону, що Україна нарешті готова стати повноправним членом міжнародної спільноти».

На думку конгресмена, певна затримка з вирішенням цього питання виникає через необхідність вирішення Конгресом цілої низки інших питань:

«Питання поправки Джексона-Веніка існує і по відношенню до Росії, і Конгрес має вирішити, хто має буде першим - Україна чи Росія. Росія – політично та економічно найвпливовіша країна у регіоні. Тому ми не хочемо ризикувати процесом реформ в Росії. Однак якщо ми продовжуватимемо чекати на Росію, відмовляючись рухатись уперед з іншими країнами – які до речі досягли набагато більше у порівнянні з Росією – це також неправильно. Існують також певні технічні моменти, які потребують розв’язання – дотримання прав інтелектуальної власності, та інші подібні речі, на які Україна має звернути увагу».

На думку багатьох експертів, події після вересневих терактів 2001 року значною мірою відвернули увагу США від східно-європейського регіону. Дехто навiть побоюється, що від цього постраждають демократичнi процеси у цьому регіоні:

«Існують різні позиції щодо того, чи правильно ми діяли по відношенню до Іраку. Очевидно, це нас багато коштує. Найбiльша цiна – це втрата наших солдатiв та фінансовий тягар, який несуть платники податкiв. Однак той бюджет, який Конгрес визначає на європейські iнiцiативи та для посилення міжнародних зв’язків Сполучених Штатів, не залежить від витрат в Іраку чи оборонного бюджету в цілому».

Кардін, однак, додає що Конгрес міг би бути більш агресивним, щоб допомогти пострадянським країнам, а зокрема Україні зайняти місце на міжнародній арені, гідне її потенціалу:

«Я бачу Україну як одну з найпотужніших сил у регіоні. Ця країна має величезні ресурси, а найбільший потенціал України – в її народі. Вона може пишатися своєю історією і має всі пiдстави бути дуже оптимістичною щодо свого місця у майбутньому. Я – великий оптиміст щодо України. Я думаю, вона стане однією з найвпливовіших країн у регіоні», -- сказав конгресмен Кардiн.

XS
SM
MD
LG