Спеціальні потреби

Ющенко вiдправив у вiдставку уряд, Порошенка


На третій день після того, як пролунали гучні звинувачення в корупції на адресу найближчого оточення українського президента, Вiктор Ющенко нарешті порушив мовчанку і оголосив своє рішення. Воно виявилось радикальним: у відставку відправлено як секретаря РНБО Петра Порошенка, так і уряд Юлiї Тимошенко у повному складі. Виконуючим обов`язки прем`єр-міністра призначено Юрiя Єханурова. Президент також прийняв відставку глави СБУ Олександра Турчинова і вже призначив на його місце Ігоря Дрижчаного.

День тотальних відставок. Прагненням розрубати “гордіїв вузол” президент пояснив своє рішення відправити у відставку обох непримиренних супротивників у владі – як секретаря Радбезу, так і очільницю уряду. Вранці у четвер в інтерв`ю телеканалам Віктор Ющенко поскаржився на постійні чвари в команді, в якій він упродовж восьми місяців марно намагався виступати миротворцем. Як заявив Ющенко, команда почала деградувати – з`явилися блоки, почалися взаємні інтриги та вишукування компромату. Президент не вірить звинуваченням у корупції на адресу Порошенка – однак він доручив Службі безпеки розслідування. На адресу Тимошенко в його промові також пролунала низка докорів. Від згадки про скандал з Нікопольським феросплавним, який, за словами президента, “з одної шайки хочуть передати в другу шайку” – до закидів про “захоплення піаром себе”, “люмпенізацію бюджету”, популізм та “солодкі обіцянки, які буде все важче виконувати”. А тим часом, за його словами, консервується економічна стагнація, країна девальвує на очах.

«Не для цього я уже рік ходжу не з своїм обличчям і переніс дуже важке отруєння. Не для цього стояли мільйони людей на майданах
І сьогодні я мушу сказати своїм співвітчизникам, що я мушу прийняти радикальні кроки по зміні керівництва уряду, Ради нацбезпеки і Секретаріату президента. Я хочу віднині бачити найвищі державні інститути в системі роботи єдиної команди, які працюють на те, щоб у людей були робочі місця, краща заробітна плата, краща школа, краща медицина, щоб люди відчували, що влада працює в злагоді, гармонії, а держава в спокої, стабільності. Тому я підписую указ на відставку уряду, на відставку секретаря Ради нацбезпеки і декілька днів назад на базі поданої відставки Зінченка я призначив держсекретарем Олега Рибачука. Крапка».

А тим часом Петро Порошенко свою заяву про відставку написав ще в середу увечері. Як пояснив секретар Радбезу – аби його подальше перебування на посаді не розглядали як тиск на розслідування корупційних звинувачень. Одночасно з посадою Порошенко втратив і мандат народного обранця – у четвер Верховна Рада позбавила його, разом з іншими одинадцятьма депутатами-сумісниками, депутатських повноважень.

Заявою про відставку за власним бажанням випередив президентський указ і гуманітарний віце-прем`єр Микола Томенко. Вранці у четвер один з найближчих соратників Юлії Тимошенко зібрав прес-конференцію, на якій повторив звинувачення в корупції на адресу Петра Порошенка, заявивши, що “не хоче нести спільну відповідальність за тих людей, які створили систему корупції в країні. Томенко обурений: крадуть одні, а йдуть у відставку інші:

«Геніальні схеми, що найактивніші і найавторитетніші люди в команді Тимошенко мають піти разом з представниками Порошенка, я вважаю це цинізмом, а не компромісом, тому що я не крав в цій країні, я не брав хабарі, я не займався корупцією, як займалися найближчі радники і помічники президента, і йти разом з ними у відставку я вважаю зневагою до тих людей, які в мене вірили і які були на цій революції. Тому я вчора написав заяву президенту України, яка звучить наступним чином: “Прошу звільнити мене з посади віце-прем`єр-міністра за власним бажанням. Переконаний, що домінування олігархічного уряду Петра Порошенка при ухваленні державних рішень країни суперечить конституції, законам України та настановам Майдану. В ситуації, коли оточення президента працює на власний бізнес і проти обраного Верховною Радою уряду Юлії Тимошенко, вважаю неможливим і неправильним своє перебування на цій посаді. 7 вересня 2005 року».

Після оголошених президентом відставок тепер уже екс-урядовці зібралися в Кабміні на засідання за зачиненими дверима. Ющенко на цьому засіданні не присутній. Повідомляють також, буцімто Юлія Тимошенко має намір у п`ятницю виступати у парламенті – з порцією нових сенсаційних викриттів.

XS
SM
MD
LG