Спеціальні потреби

Конституційний суд підтримав місцеве самоврядування


Конституційний суд України визнав сьогодні таким, що відповідає вимогам Конституції, законопроект №3207-1. Законопроект, яким пропонується внести зміни до діючої Конституції, має на меті посилити місцеве самоврядування.

Законопроект №3207-1 у Конституційному суді обговорювався досить тривалий час. Минулого року, коли парламент і президент узгоджували питання політичної реформи, було домовлено, що у разі, якщо законопроект №3207-1 не буде прийнятий Верховною Радою до 1 вересня 2005 року, поправки до Конституції, передбачені законом №4180, набудуть чинності з 1 січня наступного року. Оскільки свої висновки Конституційний суд оприлюднив лише сьогодні, поправки до Конституції наберуть сили у січні наступного року, а законопроект 3207-1 – у березні 2006-го, відразу після парламентських виборів. На думку голови суду Миколи Селівона, механізм запровадження закону є недосконалим, оскільки неможливо за один день змінити адміністративно-територіальний устрій країни:

«На нашу думку, ми зробили застереження, такий механізм введення в дію неможливий в принципі, оскільки не можна в один день змінити адміністративно-територіальний устрій. Тут записано так, що в день проведення виборів зникають такі адміністративно-територіальні одиниці як села, міста і селища, а появляються громади. Але, наскільки я розумію, вибори до місцевих рад будуть проводитись за чинною Конституцією».

За словами Селівона, якщо йти логічним шляхом, то вибори мають відбуватись у Ради громад, або новообрані ради мають бути трансформовані у ради громад. Яким чином законотворці вирішать це питання, суддям поки що не зрозуміло. Що стосується створення нових адміністративно-територіальних одиниць - громад, то Микола Селівон пояснює, що до їх складу будуть входити мешканці з одного чи кількох населених пунктів. Громада буде мати певні кордони й буде управлятися органами місцевого самоврядування. Він також додав, що законопроект скасовує положення Конституції про те, що місцеві самоврядування в Києві й Севастополі визначаються окремим законом. Голова суду відзначив, що цим законопроектом передбачена ліквідація інституту районних адміністрацій.

Тривалий термін розгляду законопроекту голова Конституційного суду пояснив тим, що судді довший час не могли дійти компромісу. У кінцевому підсумку за законопроект проголосувало 10 суддiв, проти – 4. Один висловив свою окрему думку. Микола Селівон відзначив, що у парламенті триває перманентний процес внесення змін до Конституції, однак депутатам варто не забувати, що вносити подібні зміни можна лише один раз на рік.

XS
SM
MD
LG