Спеціальні потреби

Актуально

Лiтнiй вiдпочинок у США українських сирiт


Три тижні раю на Землі – так розповідають про свій літній відпочинок в Америці українські діти зі школи-інтернату міста Стрілки. Три тижні, які минули швидко, але залишили яскраві спогади про нову країну, про майже незнайому культуру, про несподівано тепле ставлення ще зовсім недавно чужих людей. Кожну дитину приймала в себе американська родина, намагаючись зробити цей відпочинок для вихованців інтернату незабутнім.

Вінсент Россіні -- директор органiзацiї Frontier Horizon, яка органiзаувала вiдпочинок для дiтей:

«Ця програма є культурно-освітньою. Вона включає відвідання музеїв, парків, пляжів. Поїздки до Вашингтона, де вони можуть побачити Білий дім, Вашингтонський монумент. Поїздки до Нью-Йорку до Статуї Свободи. Ми поєднали розваги з освітою».

Учасницi програми Вікторії Усановiй подобався її ритм:

«Вони не дають так зробити, щоб було скучно, вони стараються так зробити, щоб людині було веселіше, щоб вона рухалась, щоб не задумувалась, щоб не була задуманою. Оце вони стараються... Вони кожен свій крок якось придумають, кожного дня, це цікаво. Чи десь поїхати на пікнік, порозважатися, чи в якусь гру пограти, в музеї нас возили так само».

Вікторію приймала в себе родина Клайнемаєр: Мередит, її чоловік та двоє дітей. Мередит каже, що лише терпінням та теплотою вдалося поступово завоювати серце дівчини-підлітка:

«За останні кілька днів вона стала дуже відкритою з нами. Вона з нами говорить, вона дуже любляча, більше посміхається і, схоже, довіряє нам більше».

Довіряти людям – цьому вихованцям інтернату Стрілки доводиться вчитися заново. Бо, як каже директор iнтернату Тетяна Голубко, кожна дитина за своє коротке життя вже пережила особисту трагедію:

«Кожна з цих дітей – це окрема драма. Дуже серйозна драма. І кожен з них час від часу про це замислюється. Вікторія Усанова – дівчинка, якій вісімнадцять років. Вона перейшла лише в одинадцятий клас. До нашої школи вона попала з Львівського притулку. Її забрали від матері алкоголічки, яка померла у жовтні».

Так, ці, часто бездомні, кинуті діти і опиняються в школі-інтернаті, де головує Тетяна Володимирівна. І як не намагається вона зі своїми помічниками покращити життя вихованцям інтернату, умови, в яких живуть ці підлітки назвати людськими дуже важко. А про підтримку з боку районної влади, говорить вона, навіть не йдеться:

«Не раз мені дорікали, що харчування дітей у вашій школі – надто добре. Ви проїдаєте в день шість з половиню гривень. Це долар і пару центів. І щоразу мені про це нагадують, і щоразу погрожують, що мене за це покарають. Можливо, мене посадять у тюрму, що ми дітей годуємо на шість з половиною гривень. Мені наводять у приклад сусідній інтернат, де дітей годують на чотири з половиною».

Ось в таку реальність і повертаються ці сироти. Скоштувавши святкового пирога, назад до чорного хліба. Директор школи з тривогою чекає реакції її підопічних по поверненні додому:

«Сьогодні вони мені сказали: "Тетяна Володимирівна, ми їдемо зовсім іншими. Ми розуміємо, що ми повинні щось змінити". Я була шокована від тих слів. Я була шокована, які вони у нас мудрі».

Елейн Гоптяк, яка організувала приїзд цієї групи дітей, певна, що вплив цієї програми виходить далеко за межі літнього оздоровлення:

«Я думаю, з Божою волею, ця поїздка допоможе розширити їхнє сприйняття світу. Ми надіємось, що перебування тут дасть їм змогу побачити, що життя можна змінити, що вони можуть піти зовсім новими, нерозвіданими стежинами. Тому що, чесно кажучи, навіть їхній приїзд до США – вже є даром від Бога. І виглядає, що діти це сприймають саме так».

Вінсент Россіні, директор програми Frontier Horizon, каже, що три тижні відпочинку – у багатьох випадках – лише початок тривалих відносин між дитиною та американською родиною:

«Ці діти приходять в їхні домівки. Проводять там три тижні канікул та повертаються. Але тоді родина вже вирішила – ми хочемо щось зробити для цієї дитини. Ми хочемо послати її вчитися, ми хочемо їй допомогти. Можливо, з одягом, з оплатою освіти. І дитина зі статистичної одиниці перетворюється в особистість. А це докорінно міняє ситуацію».

Родина Елдона Г`юза приймала в себе одну з вихованиць інтернату Стрілки:

«Ти бачиш, якими привітними та дружелюбними є діти, що приїжджають. Які вони класні та добрі, і ти не можеш втриматись – твоє серце відразу відкликається».

І хоча Frontier Horizon не займається усиновленням, деякі родини згодом намагаються всиновити сиріт, які приїжджали до них за літньою програмою. У понад половині випадків, кажуть Вiнсент Россiнi, ці спроби виявляються успішними:

«Наша програма не пов`язана з процесами усиновлення. В Українi це не вiдповiдало б закону. Тому ми говоримо сім`ям: якщо ви зацікавленi в усиновленні, робіть це після повернення дитини».

Так, сiм`я Клайнемаєрiв готова розпочату довгу бюрократичну боротьбу за Вікторію. Як говорить Мередит Клайнемаєр, їх діти-підлітки цю ідею повністю підтримують:

«Мій син зовсім не проти цієї ідеї, а наша донька взагалі на цьому наполягає з того моменту, як вона її зустріла. Ми відчуваємо, що так повинно було статись. Єдине, що лишилося зробити, це маневрувати в бюрократичній системі».

А поки дорослі вирішують її долю, Вікторія зовсім не по-дитячому замислюється над своїм майбутнім:

«Звісно мрія є, як і у всіх. Хотілося б досягнути чогось надзвичайного, великого. Не дуже такого великого. Не хочу багатства взагалі ніякого, хочу тільки бути щаслива у цьому житті... Це залежить, в першу чергу від мене, від моїх кроків та від здоров’я. Я думаю, що мої кроки повинні бути правильними, і я буду так старатися. І кожного дня я прошу Господа, щоб я не схибила у цьому життi і вибрала свою стежину».

Всі новини дня

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Блінкен: Якщо мирний план Китаю не передбачатиме виведення з України російських військ, він спрямований на затягування часу

Фото: REUTERS/Amit Dave

Якщо мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету, він спрямований на затягування часу, і не буде конструктивним. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен у понеділок, 20 березня. Блінкен вважає, що лідер Китаю використає візит в Росію, аби закликати Путіна припинити вогонь в рамках “мирної пропозиції” офіційного Пекіна.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

“Сполучені Штати вітають будь-які ініціативи, спрямовані на досягнення справедливого та міцного миру. Пропозиція Китаю містить елементи, які ми давно підтримуємо, включаючи забезпечення ядерної безпеки, вирішення гуманітарної кризи, захист цивільного населення. […] Фундаментальним елементом будь-якого плану в Україні для досягнення справедливого та міцного миру має бути підтримка суверенітету та територіальної цілісності України, відповідно до Cтатуту ООН. Будь-який план, який не надає пріоритету цьому важливому принципу, є в кращому випадку тактикою зволікання або спрямований на сприяння несправедливому результату, що не є конструктивною дипломатією”, - заявив Блінкен.

Блінкен закликав країни світу не дозволити ввести себе в оману “будь-яким тактичним кроком Росії, який підтримає Китай чи інша країна, аби заморозити війну на власних умовах”.

“Закликання до припинення вогню, яке не передбачає виведення російських військ з території України, фактично підтримує ратифікацію російського завоювання. Це визнало б спроби Росії силою захопити суверенні сусідні території. Це дало б змогу Росії продовжити свої дії в Україні, а припинення вогню зараз, без тривалого рішення, дозволило б президенту Путіну перепочити та переналаштувати свої війська, щоб потім відновити війну у більш вигідний для Росії час”, - заявив Державний секретар США.

За словами Блінкена, той факт, що лідер Китаю відвідує Росію через кілька днів після того, як Міжнародної Кримінальний суд видав ордер на арешт президента Путіна, свідчить, “що Китай не відчуває потреби притягнути Кремль до відповідальності за звірства, скоєні в Україні”.

Ентоні Блінкен нагадав, що Україна вже запропонувала Формулу миру, яку вважає справедливою.

Як повідомляв Голос Америки, президент України Володимир Зеленський представив десятикрокову формулу миру на саміті G20 цього року. Вона, серед іншого, включає відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, звільнення всіх полонених, трибунал над винними в агресії та безпекові гарантії для України.

Китай запропонував свої пропозиції щодо мирного врегулювання в Україні у річницю повномасштабного вторгнення. План складається з 12 пунктів і фактично повторює давню позицію Пекіна, за якою «суверенітет, незалежність і територіальна цілісність усіх країн повинні бути ефективно гарантовані».

Він наголошує на неприйнятності використання ядерної зброї та передбачає, зокрема, створення безпечних умов для атомних електростанцій та гуманітарних коридорів, для евакуації цивільного населення, а також передбачає кроки для забезпечення експорту зерна після того, як блокування Росією українських портів у Чорному морі торік спричинило стрибок світових цін на продовольство.

Одночасно із закликами до відновлення мирних переговорів Китай вважає за необхідне припинити односторонні санкції Заходу проти Росії. У плані також засуджується «менталітет холодної війни», який Пекін називає «глобальне домінування Сполучених Штатів і їхнє втручання у справи інших країн».

ЄС узгодив відправлення Україні мільйона 155-мм снарядів протягом року

Прапори ЄС на будівлі штаб-квартири Європейської Комісії. Архівне фото

Євросоюз досяг домовленості відправити Україні мільйон 155-мм снарядів протягом року. Про це під час зустрічі міністрів закордонних справ і оборони країн блоку у Брюсселі повідомив міністр оборони Естонії Ханно Певкур. За його словами, країнам ЄС вже вдалось досягти політичного консенсусу з питання, залишається узгодити деталі.

"Якщо існує бажання, знайдеться спосіб – це було нелегко, але політичний консенсус досягнутий – 1 мільйон снарядів калібру 155 мм Україні", - написав Певкур у Twitter.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Європейське оборонне агентство уточнило, що спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси домовились сімнадцять країн Європейського Союзу та Норвегія: "Проект відкриває шлях для країн ЄС і Норвегії рухатися двома шляхами: дворічна прискорена процедура для 155-мм артилерійських снарядів і семирічний проект із придбання кількох типів боєприпасів".

Як пояснює Reuters, йдеться про так звану проектну угоду, яка встановлює технічне завдання для спільних закупівель. Документ є передвісником початку переговорів з промисловими компаніями з метою підписання контрактів. "Більше держав-членів вже висловили намір приєднатися до ініціативи після виконання національних процедур".

Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив: "Сьогодні ми робимо крок вперед. Ми виконуємо свої обіцянки щодо забезпечення України більшими артилерійськими боєприпасами. ... Українська влада чітко визначила свої потреби, і цей проект є частиною відповіді ЄС".

Раніше США оголосили новий пакет допомоги Україні на суму 350 мільйонів доларів, який включатиме більше ракет GMLRS для артилерійських установок HIMARS, 155-мм боєприпаси для гаубиць і 25-мм боєприпаси. Про це повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Пакет включає більше боєприпасів для наданих США HIMARS і гаубиць, а також боєприпаси для бойових машин піхоти Bradley, ракети HARM, протитанкову зброю, річкові катери та інше обладнання, натомість ракети ATACMS чи винищувачі F-16 до пакету не увійшли.

Як повідомляв Голос Америки, загалом ЄС уже надав військової підтримки Україні на суму 12 мільярдів євро, а обсяг військової допомоги Києва з боку Вашингтона від 24 лютого 2022 року перевищив 30 мільярдів доларів.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG