Спеціальні потреби

Актуально

СУМ в Америцi відзначив ювілей своєї оселi
Цього року оселі Спілки Української Молоді в місті Еленвіл, штат Нью-Йорк, виповнилося 50 років. З цього приводу під час року відбулося кілька святкових заходів, кульмінацією яких стали святкування у вихіднi до Дня праці, який у США відзначають в перший понеділок вересня.

«Сумівка», як в громаді називають оселю в Еленвiлi, для Спілки Української Молоді є місцем проведення щорічних, як тут ввійшло у лексикон, злетів і здвигів. Сюди вже 50 років приїжджають відпочити, поспілкуватись та гарно провести час.

Своїм завданням Спілка ставить виховання патріотичної української молоді і оселя є чудовим місцем для виконання цієї мети. Цього року черговий 54-ий здвиг пройшов під гаслом «Вірю, Знаю, Можемо».

Богдан Гаргай -- голова крайової Управи Спілки Української Молоді в Америці:

«Для нас основне є виховати українську молодь в любові до Бога і до України. Це я наші два, так би мовити, основні завдання, щоб українська молодь, яка проживає поза межами України любила, знала про Україну. Ми її вчимо українську мову, літературу, культуру, історію, традиції і хочемо щоб наші нащадки були добрими українцями ї головно тепер, коли маємо вільну українську державу.

Незважаючи на свою назву, Спілка Української Молоді складається не лише з представникiв молодого поколiння. З рядів СУМу не виключають, коли людина досягає певного віку. Сумівцем можна залишатися назавжди.

Ліда Микитин вперше приїхала на оселю в Еленвiлi, коли їй було два тижні, а офіційно стала сумівкою у шість років. З того часу пов’язує своє життя з оселею та багато робить для неї та СУМу загалом. Вона ж i голова комітету святкування 50-ої річниці оселі СУМ в Еленвілі:

«Це є місце, де українська молодь може зустрічатися, де може запізнатися. Ми тут чуємося ніби вдома. Тут для нас притулок. З другої сторони, з виховної точки, тепер коли я в команді при верховній праці, тут ми маємо змогу вчити українську молодь про історію СУМу, про свою культуру, хто вони є. Мати таке місце під час літа, і мати цих дітей той цілий час справді є надзвичайною нагодою. По осередках чи містах ми цього не маємо».


Поділяються члени СУМу, залежно від віку, на гусенят, суменят, молодше і старше юнацтво, дружинників, сеньйорів. Щоліта на оселі в Еленвіл діти мають змогу провести кілька тижнів у таборі за інтересами. Як пояснює Богдан Гаргай, молодь тут живе за козацькими традиціями:

«Це є наш новий сумівський табір, який був збудований приблизно 15 років тому у формі Запорізької Січі. Ми колись таборували на старому таборі під шатрами, але зайшла потреба збудувати новий табір. Табір може приміщувати сто двадцять юнацтва».

Протягом літа на оселі проводяться літні табори. На День праці учасники останньої десятої зміни - Мистецької - мали змогу показати батькам та гостям оселі, чому навчилися за два тижні перебування в таборі.

Спілка Української Молоді Америки придбала понад шістдесят гектарів землі під оселю в Еленвiлi пiвстолiття тому за 50 тисяч доларів. З того часу оселя існує на членські внески, пожертви та заробляє на життя проведенням таборів, свят, весіль, забав тощо. Як каже Богдан Гаргай, оселя одна з небагатьох українських неприбуткових інституцій, які більш-менш самоокуповуються. Хоча, коли мова йде про серйозні капіталовкладення, оселя спирається на пожертви та великі внески українських фінансових установ.

Шість років тому керівництво оселі перебрав на себе сумівець Петро Косцьолек. Новий керівник зробив ставку на родину:

«Для нас сімейне життя це є перше у всіх наших роботах. Ми мусимо подбати, щоби родини могли приїжджати, щоби було щось для батьків, було щось для дітей».

Спілка Української Молоді була започаткована у Харкові та Києві у 1925 роцi і знищена тридцять третього. У 1946 році у повоєнній Німеччині була відроджена. Зараз існує в дев’ятьох країнах світу і нараховує приблизно 8 тисяч членів. На відміну від Пласту, СУМ вважається більш політизованою організацією. Шістдесят другого року на оселі було зведено пам’ятник Героям роботи вояка УПА Михайла Черешньовського.

Гасло СУМу - «Бог і Україна». То ж релігія завжди відігравала і відіграє велику роль у вихованні сумівської молоді.

Шістдесят сьомого року на оселі служив Патріарх Йосип Сліпий. Того ж року тут побудували нову Каплицю Архистратига Михаїла на честь жертв сумнозвісної операції переміщення Вісла. На День праці службу Божу тут відслужив митрополит Української Католицької Церкви Америки Стефан Сорока, який вiддав належне учасникам зiбрання та їхнiм попередникам:

«Ця оселя, заснована 50 років тому, є виявом вашої посвяти надіям та ідеалам СУМу у нашій українській спільноті, де б у світі ми не опинилися».

Окрім власності в оселі в Еленвіл, Спілка має ще оселi в штатах Нью-Йорк, Огайо і найбільшу неподалік мiста Чикаго. В Канаді існує чотири подібні оселі. Два табори щоліта проходять в Україні, по одному в Австралії, Великобританії, Бельгії та Німеччині.

День праці на Сумівці в Еленвiлi вважається найбільш масовим святом. Як каже керівництво оселі, на вихідні тут збирається від двох до трьох тисяч людей. Їдуть з усіх куточків Америки та Канади. Щоразу на свята запрошують відомі в діаспорі та Україні колективи та виконавців. Цього разу прикрасою свят став виступ детройтської Капели Бандуристів iмені Тараса Шевченка.

Всі новини дня

Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео

“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Більше

XS
SM
MD
LG