Актуально
Борис Тарасюк про змiст його перемовин у США
У США з робочим візитом продовжує своє перебування в.о. міністра закордонних справ України Борис Тарасюк. На зустрічах з чільними представниками американської адміністрації, включно з віце-президентом Ричардом Чейні, головний дипломат України обговорював питання політичних взаємин на найвищому рівні, нові дипломатичні ініціативи України та Грузії, ситуацію, пов'язану з Придністровським врегулюванням і, звичайно, питання порядку денного українсько-американських взаємин, в тому числі справи надання Україні статусу країни з ринковою економікою та вступу до Світової організації торгівлі. Детальніше про це з Борисом Тарасюком розмовляла Мирослава Ґонґадзе.
МҐ: Сполучені Штати підтримували активно вступ України до Світової організації торгівлі. Чи не змінилася їхня позиція у зв’язку з останніми подіями і чи, в принципi, є перспектива вступу України до цієї організації ще цього року?
БТ: Звичайно, що ті проблеми, які мали місце всередині української влади останні декілька тижнів, вони, звичайно, позначилися негативно. Але вони не є головною причиною того, що не вирішувалися проблеми, про які ви говорите. На мою думку, невирішеність цих проблем пов’язана з відходом від ринкових методів ведення економіки -- згадайте ситуацію з регулюванням цін на нафтопродукти, на м’ясо, на цукор. Все це, звичайно, не є ринковою економікою. В цьому зв’язку наші партнери – Сполучені Штати Америки -- звертали увагу на ці речі. Я думаю, що i той факт, що уряду не вдалося провести всі законопроекти, які пов’язані з підготовкою нашої правової бази до членства у Світовій організації торгівлі, також загальмували цей процес. Отже, причини треба шукати в нас вдома. А що стосується американської сторони, то, як я почув, мова йде про те, що там зацікавлені в тому, щоби виконати ті зобов’язання, які були взяті в спільній декларації від 4-го квітня цього року двох президентів. Отже нам треба виконати свою домашню роботу.
МҐ: І все ж Борис Тарасюк каже, що американська сторона із зрозумінням сприймає сьогоднішню ситуацію в Україні.
БТ: Відчувається розуміння ситуації, відчувається симпатія до дій особисто президента Ющенка. Відчувається бажання того, щоби врешті-решт ті політичні сили, які перемогли разом на президентських виборах, щоб вони були разом, і це зрозуміло. Тобто, мова не йде про особистості. Мова йде про загальну політичну ситуацію, і в цьому контексті як американська адміністрація сприймає останні події в Україні.
МҐ: Під час робочого візиту Віктора Ющенка до Сполучених Штатів в нього було декілька двосторонніх зустрічей, зокрема, з президентом Ірану та президентом Бразилії. Які деталі цих зустрічей і чи йшлося про конкретні проекти співпраці з цими країнами?
БТ: Під час зустрічі з президентом Бразилії обговорювалися основні питання, які є на порядку денному. Це – реалізація надзвичайно перспективного проекту, який називається «Алькантара-циклон 4». Що мається на увазі - це космодром, а точніше площадка, яку бразильська сторона буде надавати спільному підприємству. На цій ділянці буде розміщено пусковий майданчик української ракети-носiя «Циклон-4», яка буде запускати комерційні супутники зв’язку. Це надзвичайно перспективний проект i якраз про це мова йшла під час бесіди двох президентів. Щодо Ірану - це була перша зустріч двох президентів після обрання нового президента Ірану. Тут обговорювалися перспективні проекти майбутнього, а саме щодо можливих поставок іранського газу в Україну і через Україну до Центральної і Східної Європи. Крім того обговорювалися поточні проекти українсько-іранських взаємин, а саме реалізація проекту по зборці українського літака АН-140.
Як повідомив міністр закордонних справ в середу у Нью-Йорку відбудеться ще одна важлива для України зустріч. На рівні міністрів закордонних справ буде вирішуватись питання майбутньої співпраці України з Європейським Союзом. Київ очікує, що до саміту Україна-ЄС, який має відбутися під головуванням Тоні Блера у Києві у грудні цього року, буде прийнято рішення надання Україні статусу країни з ринковою економікою, та розпочнуться переговори щодо лібералізації візового режиму для громадян України. А вже сам саміт дасть поштовх для початку переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум