Спеціальні потреби

Актуально

Мiжнародна амнiстiя про проблему катувань в Українi

Нова влада в Україні продемонструвала бажання вирішити проблему катувань та жорстокого поводження із затриманими в міліції. Проте практика застосовування тортур українськими правоохоронцями залишається широко розповсюдженою. Такий висновок щойно оприлюдненого звіту Міжнародної амністії за 2001–2005 роки.

“Ми не Шерлоки Холмси і Пінкертони, в нас підозрювані колються самі”. Так пояснюють працівники української міліції свої методи слідства, які з успіхом замінюють їм дедукцію та слідчу експертизу. За визнанням тих, кому ці методи довелося випробувати на собі, вибір у підслідчого, з якого “вибивають” зізнання у злочині, невеликий:

[переклад з росiйської ] “Людина мусить сама для себе прийняти рішення, чого вона хоче: чи вона хоче відстояти правду, чи зберегти своє здоров`я”, -- каже киянин Василь Колесников, якого звинуватили у вбивстві касира кіоску з обміну валют без жодних доказів його вини, окрім підписаної, під впливом тортур працівників міліції, “явки з повинною”.

П`ятий рік добивається покарання катів у міліцейській формі чернігівчанин Михайло Коваль. Його син, у якого правоохоронці хотіли відібрати особисту власність, вийшов з відділку зі струсом мозку, зламаним ребром та розірваною барабанною перетинкою:

«Він прийшов коли з міліції, у нього обличчя було суцільна гематома, у нього вуха були чорні, під очима чорні плями, він був заляканий, він був подорваний, він мене просить: папа, не чіпай їх, отстань, бо вони нас повбивають. А я йому сказав: синок, вони тобі зламали душу, я твою душу постараюсь вилікувати тим, що доведу і ти побачиш їх в суді, вони постануть перед судом. І тому я послідовно добиваюся».

Щойно оприлюднений звіт Міжнародної амністії по Україні за 2001-2005 роки містить 6 конкретних прикладів катування та жорстокого поводження із затриманими в міліції. Проте, як кажуть дослідники, вони навели одиничні випадки із тисяч і тисяч. За висновками звіту – який є першим за всю історію цієї міжнародної організації окремим звітом по Україні -- “Тортури з боку міліції в країні широко розповсюджені; винні майже ніколи не несуть відповідальності; жертви не отримують захисту та компенсації, а громадськість нічого не знає про цю проблему”.

Дослідниця Міжнародної амністії по Україні Геза МакГіл каже, що першим кроком до подолання міліцейських тортур є визнання владою існування самої проблеми. Цей перший крок, каже МакГіл, нова українська влада уже зробила:

[переклад з росiйської ] “Президент Ющенко визнав, що тортури та жорстоке поводження практикуються, і це важливий крок. Але цього недостатньо. Потрібні конкретні заходи, аби викоренити цю практику”.

Міжнародна амністія рекомендує Україні виключити з судового процесу всі визнання вини, якщо є підозра про їх отримання під тортурами. Запровадити принципи відкритості та звітності при допиті, коли все, що відбувається в кімнаті слідчого, записують на аудіоплівку. Звіт містить також рекомендацію ввести гарантії для затриманих – повідомити родину про своє місцеперебування, зустрітися з адвокатом. Україна, сказано у звіті, повинна також покласти край безкарності тих осіб, які застосовують тортури. За словами дослідників Міжнародної амністії, під час зустрічей в Україні міністр внутрішніх справ і генпрокурор повідомили їх про відкриття чотирьох кримінальних справ за новою статтею про тортури.

Нова влада демонструє бажання покінчити з тортурами в міліції, -- визнають представники Міжнародної амністії. Однак за їх словами, практика усе ще залишається без змін.

[переклад з росiйської ] “Я не можу сказати, що практика застосування тортур у міліції змінилася зі зміною влади, після помаранчевої революції. Я цього сказати не можу, я цього не спостерігаю”, -- каже Аркадій Бущенко представник Харківської правозахисної групи.

Всі новини дня

Фільм “20 днів у Маріуполі” отримав нагороду на фестивалі Sundance

Відеокадр з фільму "20 днів у Маріуполі". В кадрі - Євген Малолєтка (Sundance Institute via AP)

Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова отримав глядацьку нагороду на найбільшому в Америці фестивалі незалежного кіно Sundance.

"Для нашої команди, це не досягнення, це честь. Це привілей представляти українську документалістику і використовувати цю платформу, щоб привернути увагу до складнощів, стійкості та хоробрості українського народу, особливо мешканців Маріуполя", - написав Чернов в Instagram.

Чернов разом із колегами з Associated Press Євгеном Малолєткою та Василисою Степаненко виявилися єдиними журналістами, які задокументували, що відбувалося у Маріуполі перші 20 днів з моменту повномасштабного вторгнення.

"Коли я робив цей фільм, то сподівався, що люди зможуть побачити ширший контекст — це розповідь про місто, про людей. Це багато болю, але і надії. Я сподіваюсь, що це надихне міжнародну аудиторію робити більше і не забувати — адже скоро рік з моменту повномасштабного вторгнення і дев’ять років цій війні", - згадує Чернов в інтерв'ю Голосу Америки.

«Напівзаходами війну не виграєш». Законодавці США про наступні поставки зброї Україні

Архівне фото. Реактивний винищувач F-16 ВПС США злітає з авіабази під час CRUZEX, багатонаціональних повітряних навчань, організованих ВПС Бразилії, у Наталі, Бразилія, 21 листопада 2018 року. REUTERS/Пауло Вітакер

Бюджет США прийнятий в грудні минулого року, передбачає майже 45 мільярдів доларів допомоги Україні. Рішення підтримати Україну, включаючи шляхом надання танків та, можливо іншої наступальної зброї, узгоджене з іншими партнерами по НАТО, свідчить про те, що Захід єдиний у своїй підтримці України і розрахунок Москви на те, що партнери «втомляться» від цієї підтримки, не виправдався, кажуть конгресмени, з якими поспілкувався "Голос Америки".

Деякі зі співрозмовників «Голосу Америки» заявили, що поставки зброї відбуваються згідно з тим, які потреби висловлює Україна та тим, як оцінюють ці потреби американці. Тому, скажімо, танки надходять зараз, а не на початку російського вторгнення. Також деякі із законодавців кажуть, що на часі обговорювати не лише поставки танків, але і літаків.

У розмові з «Голосом Америки», Тім Кейн, сенатор-демократ зі штату Вірджинія, каже, що запит надходив від України і саме у Києві вирішують, яка зброя потрібна збройним силам України.

«Це питання залежить від українських Збройних сил. Тут, ми слухаємо їх і не беремо на себе ініціативу. Ми не кажемо їм, як це робити, але ми ведемо з ними активні перемовини. Нещодавній бюджет в якому було закладено 45 мільярдів доларів на додаткову військову та іншу допомогу Україні показує, що ми з ними, але ми не ухвалюємо рішення, що саме їм потрібно», – говорить сенатор Кейн.

Його колега сенатор-республіканець Мітт Ромні заявив в коментарі "Голосу Америки": "Я не можу почати описувати військову стратегію, яку повинні застосувати українські лідери. Західні країни об’єднуються, щоб надати зброю, про яку просить Україна. Але стратегія захисту України від російської агресії – в руках українських військових".

Його колега, сенатор-демократ зі штату Делавер Кріс Кунс вважає, що було дуже важливим показати, що Україну в її протидії майбутньому контрнаступу Росії підтримує весь альянс НАТО, включно з ключовими європейськими країнами.

«Я вважаю важливим те, що Сполучені Штати і Німеччина, а також низка інших партнерів по НАТО та в Європі надають не тільки передові бойові танки «Леопард» та «Абрамс», але й «Страйкери» і «Бредлі». Уся ця бронетехніка у поєднанні забезпечить значно більші можливості для України. Я сподіваюсь, це допоможе протистояти ймовірному контрнасту Росії, який може статися незабаром», – сказав сенатор Кунс.

Він наголосив, що наполягає на тому, щоб ці нові системи були доставлені в Україну «якомога швидше». Я думаю, що це дає сигнал Москві, що Захід продовжує рішуче підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією», – сказав сенатор Кунс.

Коментуючи закиди щодо того, що США довго вагалися, чи надавати Україні наступальну зброю, сенатор-демократ від штату Нью Джерсі Боб Менендес зауважив, що йдеться про ухвалення оптимального рішення для перемоги України, і «ніхто не зробив для цього більше, ніж Сполучені Штати».

«Коли ми вживаємо слово “вагатися”, ми насправді маємо на увазі процес аналізу. Ми не говоримо, що ви попросите і усе одразу отримаєте. Ми маємо проаналізувати, чи кожне прохання є найкращим проханням для досягнення спільної мети. А мета полягає в тому, щоб Україна перемогла», – каже Менендес у розмові з «Голосом Америки».

Винищувачі після танків? Майбутнє підтримки України від США. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

На думку Джин Шагін, сенаторки-демократки з Нью-Гемпширу, надання наступальної зброї «підтверджує, що Москва увесь цей час була неправа» щодо витривалості та спроможності України та Заходу чинити опір.

«Вони помилилися і недооцінили волю українців захищати свою країну. Вони помилялися й недооцінювали відповідь альянсу та зобов’язання, які ми маємо щодо підтримки України та їхньої боротьби за демократію. Тож, сподіваюся, цей крок знову надішле сигнал Володимиру Путіну, що ми не збираємося відступати. Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – запевнила сенаторка.

Конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який нещодавно побував в Україні, разом зі своїми колегами, сенаторами-демократами Тімом Кейном та Джин Шагін вважають, що на часі говорити про поставки Україні винищувачів. Тому що це дозволить Україні швидше закінчити війну та зберегти життя цивільних громадян, яких продовжує обстрілювати Росія.

«Я підтримую надання Україні винищувачів. Тому що, напівзаходами війну не виграєш. І я не кажу, що ми зараз діємо у півсили. Але коли тут із візитом були депутати Верховної Ради, це було дуже потужно. Тоді, п’ять жінок показали нам сповіщення на своїх телефонах, що в цей момент йде ракетний удар. У них є діти, вони дуже сильні. І одна з них сказала щось, що мене дуже вразило, - вона сказали, зараз зброя – це і є гуманітарна допомога», – вважає Квіглі.

Загалом, за даними Пентагону Сполучені Штати виділили на безпекову допомогу Україні понад 27,8 мільярда доларів з початку правління адміністрації Байдена.

З 2014 року Сполучені Штати виділили для захисту України понад 29,9 мільярда доларів та понад 27,1 мільярда доларів «з початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року».

Чехія: на президентських виборах переміг генерал у відставці Петр Павел

Петр Павел під час виборчої кампанії, 14 січня 2023 року

На президентських виборах у Чехії переміг колишній очільник Військового комітету НАТО, генерал у відставці Петр Павел.

За нього проголосували понад 58 відсотків виборців, а за його опонента – колишнього прем'єра Андрея Бабіша – майже 42 відсотки виборців.

«Я хотів би подякувати тим, хто проголосував за мене, а також тим, хто не проголосував, але прийшов на вибори, тому що вони дали зрозуміти, що шанують демократію та піклуються про цю країну. Я бачу, що на цих виборах перемогли такі цінності як правда, гідність, повага та смирення», – сказав Павел, якого цитує агенція AFP.

Як повідомляє агенція Reuters, Андрей Бабіш визнав поразку на виборах і привітав Петра Павела з перемогою у своїй промові перед прихильниками.

Петро Павел – кадровий військовий, перший в історії Чехії та країн колишнього радянського блоку голова Військового комітету НАТО (у 2015–2018 роках). Займає жорстку позицію до російського повномасштабного вторгнення в Україну, виступає за західну орієнтацію Чехії, при цьому апелює і до патріотичних почуттів. Його підтримують переважно прихильники правих, консервативних та ліберальних поглядів.

Експертна думка: Марк Еспер - про нинішню американську політику стосовно України і про те, що він вважає помилками уряду Байдена. Відео

Надати Україні літаки та ракети далекого радіусу дії “Атакамс” закликав колишній міністр оборони США Марк Еспер. Він проаналізував нинішню американську політику стосовно України і те, що він вважає помилками уряду Байдена. Деталі - в сюжеті Ярини Матвійчук.

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Більше

XS
SM
MD
LG