Спеціальні потреби

Актуально

У Вашингтоні закiнчилася конференція, присвячена Українi

У Вашингтоні у середу закiнчила роботу шоста щорічна конференція «Україна на шляху до зрілої національної державності». На ранковій сесії останнього дня учасники круглого столу обговорили питання відносин України з країнами ГУАМУ та СНД. Під час головної сесії, присвяченої помаранчевій революції та прогнозам щодо розбудови української ідентичності, головну промову виголосив Збігнєв Бжезинський, колишній радник з питань національної безпеки президента Картера. Пан Бжезинський вважає, що у ситуації, яка скалалсь в Україні, існує небезпека підірвати досягнення помаранчевої революції. Однак, загалом, він позитивно дивиться на майбутнє України.

Поміж численних українських та американських політиків, експертів, урядовців у роботі конференції брали участь народні депутати України, двоє з яких завітали до нашої студії. Це - Ярослав Сухий, який представляє партію «Регiонiв» та Ігор Осташ з партії «Реформи і порядок». З ними розмовляв Зореслав Байдюк.

ЗБ: Дякую панове, що завітали. Ця конференція, за шість років своєї роботи, набула дуже солідної репутаці тут у Вашингтоні. Якщо я не помиляюсь, минулого року один з українських журналістів, запрошених на конференцію, писав, що її органiзатори дбають, щоб на нiй не представлялися рiзнi точки зору українського суспiльства. Ви представляєте протилежні політичні сили України. На вашу думку, чи побувавши на конференції, американці отримають уявлення про всі основні політичні сили, якi iснують зараз?

IО: Я б хотiв особливо наголосити на тому, що тут практично представленi усi точки зору, майже усi фракції Верховної Ради тут представленi депутатми i йде досить вiдкрита, цiкава дискусія, досить гостра, критична розмова i тому я думаю, що можна говорити про те, що дійсно представленi усi політичні сили в Українi.

ЯС: Я хочу пiдтримати мого колегу Iгоря Осташа в тому планi, що я особисто не сподiвався, що наскiльки буде хороша, вiдкрита, відверта i щира атмосфера. Я відверто скажу, що я їхав сюди з побоюванням, що тут можуть бути, знаєте, такi упереджені судження або що я не зможу отримати можливість висловити свою думку. Нічого подібного. Мені дали цю можливість i дуже жвава була потім розмова в неофiцiйнiй такiй атмосферi, обстановці. До мене пiдходили i мені не тільки сподобалися представники нашої діаспори тут української, але i високо посадовці американського Держдепартаменту, Конгресу, сенатори, [до яких] я мав можливість донести своє бачення, свою точку зору i, я вам скажу відверто, що саме тут в Америці я дещо сам по іншому подивився на тi подiї, якi були в Українi i на перспективи цих подiй.

ЗБ: Наступне питання до пана Ігоря Осташа. Ми вже згадували, що у роботі конференції взяв участь Збігнєв Бзежинський, дуже поважна особа тут у Вашингтоні. Говорячи про помаранчеву революцію, він висловив думку, що лідери революції повинні стрималися від публічної критики один одного заради держави. Чи на вашу думку, чи правий пан Бжезинський?

IО: Ви знаєте, Бжезинський справдi дуже мудрий політолог i експерт, i до речі вiн дуже гарно говорив про помаранчеву революцію – я хотiв би процитувати, вiн назвав її «революцією національної ідентичності» -- революцією, коли вiдбувся шлюб мiж демократією та незалежнiстю i дуже багато паралелей провiв iз солідарністю. Що стосується його думок щодо України, я повністю поділяю його погляди i це відчувається звідси, з далека, з Вашингтону. Багато людей збентежені тим, що вiдбувається в Українi. Досить негативно було оцінено багатьма фахiвцями той Меморандум, який був пiдписаний мiж Ющенком i Януковичем, i найголовнiше, що дійсно на сьогоднi є велика відповідальність i Ющенка i Тимошенко перед Майданом, перед Україною зрештою, i треба зробити все можливе, щоби такi засадничi стратегічні речі знову ж таки вийшли на перший план, щоб усi тактичні помилки відійшли на зад i треба обов`язкого, щоб i Тимошенко i Ющенко говорили мiж собою i шукали порозуміння, тому що на наступнi вибори, будучи разом, вони зможуть здобути 45 i більше відсотків i навiть здобути бiльшiсть у парламентi. В іншому випадку конфлікт буде, навпаки, понижувати дуже серйозно рейтинги i Ющенка i Тимошенко, i це буде зовсiм інша Україна після парламентських виборiв.

ЗБ: Пане Ярославе, наступне запитання до вас. Ви представляєте «Регіони» України. Бжезинський знову ж таки згадав про Меморандум мiж Ющенком i Януковичем. Тут на Заходi, особливо у Вашингтоні, ім`я Януковича досi асоціюється з корупцією та фальсифікацією виборів. Чи вважаєте ви, що це справедлива асоціація?

ЯС: Я вважаю, очевидно, що [асоцiацiя] така несправедлива, бо навiяна вона масованою пропагандою i дещо викривленими поняттями. Ну, наприклад, сьогоднi мені сподобався виступ сенатора Луґара, який, навпаки, позитивно оцiнив Меморандум i сказав дуже красиву, з точки зору політології, фразу – вони не помирилися, вони порозумiлися в ім`я майбутнього України, в ім`я того, що в Українi потрібно вирiшувати стратегічні завдання. Багато в чому негативний образ або демонiзацiя чи сатанiзацiя образу Януковича була надумана, придумана i пояснюється перехльостaми політичної боротьби, котра була на Українi. Я думаю, що сьогодні, i внаслiдок цієї розмови, i внаслiдок того, що я мав можливість висловитися, i перед журналiстами, i перед Держдепартаментом, представниками вищої влади Сполучених Штатiв Америки, особливо перед діаспорою, я думаю, мені вдалося дати відповідь на тi питання, котрі вони мені задавали. Хочу сказати, наприклад, що мені імпонувало те, що переважна бiльшiсть виступаючих, i в тому числі представники діаспори, позитивно компроміс в планi якому – в планi недопущення розколу в Українi, тому що ми після президентських виборiв отримали розкол, який Україна давно не мала i не знала i ми не могли допустити дальше цього розколу i тому я вважаю, що це був компроміс. I ще одне – я би попросив нiкого не забувати, що цим Меморандумом врештi-решт Янукович зробив те, що мав би зробити у цивiлiзованому свiтi будь-хто iз суперників – вiн врештi-решт визнав перемогу Ющенка, а Ющенко в Меморандумi визначив його як лiдера опозицiї на Українi. I це я вважаю – демократично. Справа в тому, що багато чого було на виборах несправедливого, нечесного, сфальсифiкованого – з одного i другого боку – воно забудеться, воно з часом пройде. Ми повиннi зробити висновки, ми повиннi зробити уроки. I я своєму виступi на цій сесії, на сесії, на якiй мені дали слово, що Україна ще не має демократії. Це не усталений факт. Ми в процесi здобуття демократії. Ми вчимося. Дайте нам час, ви подивитися, ми хороші учні, ми гарно вчимося, ми навчимося i вибори 2006-го року будуть інакші i чесніші i повиннi бути чистіші, нiж були [президентськi].

Всі новини дня

На тлі контрнаступу ЗСУ, Росія кидатиме на утримання Херсона ВДВ і мобілізованих - британська розвідка

Нацгвардія України використовує гаубиці D-30 для ударів по позиціях російських сил, Харківщина, 5 жовтня 2022. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Від початку контрнаступу на Херсонщині 2 жовтня ЗСУ вдалось просунути лінію фронту ще на 20 км, але вони поки не загрожують основним російським оборонним позиціям. Про це повідомляє у Twitter розвідка Міноборони Великої Британії.

"Російські командири, ймовірно, вбачатимуть зростаючу загрозу для напрямку Нової Каховки як одну з найбільш актуальних проблем. Пошкоджена переправа через Дніпро в цьому районі залишається одним із небагатьох доступних для них шляхів поповнення сил", - йдеться в оцінці британських експертів.

"Росія стоїть перед дилемою: відведення бойових сил за Дніпро робить оборону решти Херсонщини більш надійною; але політичний імператив буде залишатися, - пишуть автори звіту розвідки. - Для оборони Херсона Росія направила більшу частину своїх ВДВ із значною нестачею особового складу. Тому Росія наразі має небагато додаткових високоякісних сил швидкого розгортання для стабілізації фронту: вона, ймовірно, має на меті відправити туди мобілізованих резервістів".

Тим часом, американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляє, що продовження контрнаступу українських сил на півночі й півдні, ймовірно, змусить Кремль надавати пріоритет обороні одного району операцій за рахунок іншого, потенційно збільшуючи ймовірність успіху України на обох напрямках.

"Контрнаступ України на півночі Харкова ще не завершився після місяця успішних операцій, і зараз просувається до заходу Луганської області. 5 жовтня українські війська захопили Греківку і Макіївку на заході Луганської області (приблизно за 20 кілометрів на південний захід від Сватового)", – цитує повідомлення "Радіо Свобода".

"Російським військам не вдалося утримати береги річок Оскіл і Сіверський Донець і використати їх як природні рубежі, щоб запобігти просуванню українських військ на вразливі частини окупованої Росією північно-східної України. Місцевість на заході Луганщини придатна для такого типу швидкої маневрової війни, яку українські сили ефективно використовували на сході Харківської області на початку вересня, і з відкритих джерел немає жодних ознак того, що російські військові суттєво укріпилися на західній Луганщині", – додали в ISW.

Дослідники також вказують на те, що посилення внутрішньої критики російської "часткової мобілізації", ймовірно, спонукає президента РФ Володимира Путіна перекласти провину за це на російське Міністерство оборони і, зокрема, на міністра Сергія Шойгу.

Напередодні голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив про звільнення шести населених пунктів на Луганщині, але не назвав їх.

В угрупованні "ЛНР" заявили про "роботи з укріплення Кремінної" та "очікування" атак ЗСУ з напрямку Сватова.

Водночас, карта бойових дій, яку 4 жовтня показало Міністерство оборони РФ, свідчить про відступ російських військ майже на 30 кілометрів на Херсонщині.

Тим часом в російський ставленик на окупованій Херсонщині звинуватив "бездарних воєначальників" у відступі російських військовиків: "Багато хто говорить, що міністр оборони, який допустив до такого стану справ, міг би, як офіцер, застрелитися".

Свою повномасштабну війну в Україні від 24 лютого Москва й досі називає "спецоперацією".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у розмові з президентом Володимиром Зеленським відзначив ЗСУ за "вражаючий прогрес" у звільненні українських територій.

Деякі американські експерти вважають, що перемоги України на полі бою зумовлені, зокрема, стали можливими завдяки успішному використанню ЗСУ західного озброєння.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Польща готова розмістити у себе ядерну зброю, але у США кажуть, що такого запиту не отримували - медіа

Американські солдати на польській авіабазі Повідз під час візиту до Польщі міністра оборони США Ллойда Остіна, 18 лютого 2022. REUTERS/Kacper Pempel

Польща відкрита до ідеї розміщення там ядерної зброї й обговорювала це зі США, заявив президент Анджей Дуда в інтерв'ю Gazeta Polska. Журналісти запитали польського лідера щодо ідеї "ядерного обміну" НАТО, коли країни, які не мають власної ядерної зброї, пише Notes from Poland.

"Ми говорили з американськими лідерами про те, чи США розглядають таку можливість. Питання відкрите", - сказав Дуда. Він пояснив, що у такому випадку це "не буде ядерна зброя під контролем Польщі". Журналісти запитали Дуду, чи він прагне, аби Польща мала власну ядерну зброю. він відповів, що це питання "далекого майбутнього".

Водночас, як повідомляє The Guardian із посиланням на високопосадовця США, Білий дім поки не отримував відповідного запиту від Варшави: "Ми не в курсі того, що це питання піднімається, й радимо звернутись до уряду Польщі".

Видання зауважує, що Дуда говорив про "потенційну можливість", і що йдеться про програму навчання місцевих пілотів літати на американських ядерних бомбардувальниках, які розміщені на території цієї країни.

The Guardian пише, що розміщення ядерної зброї США на території Польщі порушило б Договір про нерозповсюдження ядерної зброї та договір між НАТО та Росією 1997 року, однак Росія вже порушувала свої зобов'язання за цими договорами.

Федерація американських науковців (FAS) оцінює, що після закінчення Холодної війни у Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині залишилось близько 100 ядерних об'єктів. Зараз лише три країни НАТО мають власну ядерну зброю - США, Велика Британія й Франція.

Від початку повномасштабного воєнного вторгнення РФ до України 24 лютого, яке у Кремлі досі називають "спецоперацією", Польща почала посилювати свої оборонні можливості, витрачаючи 3% свого ВВП на оборону, це один із найвищих показників в Альянсі, пише Notes from Poland.

А міністр оборони Польщі заявив, що країна матиме "найпотужніші наземні сили у Європі". Крім того, союзники по НАТО оголосили про посилення своєї безпекової допомоги Варшаві, зокрема президент США оголосив про розміщення там своєї постійної бази.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, наприкінці вересня заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України.

Днями радник з нацбезпеки США Джейк Салліван зауважив, що зараз ознак невідворотного застосування ядерної зброї немає, але США і союзники активно слідкують за ситуацією. У Північноатлантичному альянсі зазначили, що не побачили "змін у ядерних настроях Росії, але НАТО й союзники залишаються пильними".

В РНБО України заявили, що це "чергова стадія інформаційного тероризму, влаштованого РФ, щоб схилити Україну до перемовин на умовах Кремля".

У статті використано матеріали Gazeta Polska, Notes from Poland, The Guardian

Американські вчені прийшли на допомогу українським дітям-сиротам. Відео

Американські вчені прийшли на допомогу українським дітям-сиротам. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

З початку повномасштабної війни Росії сотні українських сиріт стали переселенцями - у власній країні чи за кордоном. Група американських науковців проводять для дітей цікаві онлайн-уроки та відкривають для них світ фізики, астрономії та математики. Деталі – від Ксенії Туркової.

Детонація стала причиною пошкодження "Північних потоків" - Шведське розслідування

Фото Шведської прикордонної служби, 27 вересня 2022 року. Пошкодження трубопроводів "Північний потік" спричинило витоки газу, масштаб яких викликав занепокоєння екологів

Розслідування уряду Швеції на місці злочину встановило, що поблизу газовроподів "Північний потік 1" та 2 відбулась детонація, яка завдала значної шкоди газопроводам, повідомила Служба безпеки Швеції в четвер.

Слідство підтвердило підозри у "масштабному саботажі", мовиться у повідомленні. Шведські слідчі встановлюють, чи стануть результати розслідування підставою для винесення підозр.

Данія продовжує власне розслідування вибухів. Обидві країни виключили з розслідування Росію. В російському Міністерстві закордонних справ назвали "неймовірним" рішення Швеції та Данії вести слідство без участі Росії.

На Заході вказують на умисний характер пошкоджень, але прямих звинувачень проти Росії не звучало. Президент США Джо Байден назвав пошкодження газопроводу "умисним саботажем". В НАТО заявили, що пошкодження газопроводів є результатом «навмисних, необережних та безвідповідальних диверсійних дій».

«Пошкодження газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2" у міжнародних водах Балтійського моря викликає глибоке занепокоєння", - йдеться у спільній заяві держав-членів НАТО

26 вересня шведські сейсмологи повідомили про два підводні вибухи поблизу трубопроводів "Північний потік". Вибухи стались у міжнародних водах, але в межах економічних зон Швеції та Данії.

В статті використано матеріали Reuters.

США надають 55 млн дол Україні на підготовку до зими

Адміністраторка USAID Саманта Пауер із мером Києва Віталієм Кличком, 6 жовтня 2022 року в Києві 

55 мільйонів доларів американської допомоги підуть на підтримку опалювальної інфраструктури України, ремонт труб та іншого устаткування тепломереж, щоб підготувати до зими оселі, лікарні, школи та підприємства. Про це оголосила адміністраторка Агентства міжнародного розвитку США (USAID) Саманта Пауер, йдеться в заяві на сайті Посольства США в Україні.

Пауер перебуває з візитом в Україні. "Зараз критично важливий час для українського народу, який захищає свою свободу від брутального нападу, звільняє свою землю, готується до зими і зміцнює демократичні інституції та верховенство права", - написала Пауер в соцмедіа, після прибуття до Києва в четвер.

Допомога USAID охопить сім мільйонів українців в 19 регіонах, включаючи спустошені війною райони Чернігівської, Харківської, Київської, Миколаївської, Одеської, Запорізької та Житомирської областей, мовиться в повідомленні.

Мер Києва Віталій Кличко написав в Telegram, що в рамках проекту енергетичної безпеки USAID міське підприємство «Київтеплоенерго» отримало труби і трубопровідну арматуру вартістю 1,3 млн дол.

"Ми дуже вдячні Уряду США та USAID за допомогу. Це дозволить замінити 11 кілометрів пошкоджених тепломереж. Більшість робіт – уже на завершальній стадії", - додав він.

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні вказав, що зима буде важкою, але підготовка до неї триває.

"Ми говоримо чесно: зима буде складною. Але, щоб її пройти, ми накопичуємо газ, вугілля та все інше, що необхідно", - заявив Зеленський.

Більше

XS
SM
MD
LG