Спеціальні потреби

У США затримали Володимира Щербаня


У Сполучених Штатах затримано колишнього губернатора Сумської області Володимира Щербаня. Українські правоохоронці підозрюють його у скоєнні злочинів і вимагають екстрадиції на батьківщину.

Колишній сумський губернатор Володимир Щербань виїхав у Сполучені Штати у квітні, маючи бізнес-візу. В документах вказав, що збирається на аграрну виставку. Однак до України так і не повернувся. Натомість мешкав у Флориді у будинку, який належить його родині.

В той час прокуратура Сумської області порушила проти нього декілька кримінальних справ. Колишнього українського чиновника звинувачують у зловживанні службовим становищем, несплаті податків та порушенні виборчого законодавства. Правоохронці кажуть, що мова йде про завдання збитків державі на сотні мільйонів гривень. З травня Щербаня оголосили в міждержавний розшук.

Українські правоохронці кажуть, що встановили місце знаходження колишнього губернатора ще у червні, але не могли вимагати його видачі - між двома країнами немає угоди про екстрадицію злочинців. Втім міністр внутрішніх справ Юрій Луценко мав домовленість з керівництвом ФБР про спостереження за Щербанем. Керівник Національного бюро Інтерполу Кирило Куликов каже, що формальною причиною його затримання було порушення візового режиму:

«Восьмого жовтня американська віза пана Щербаня закінчилася. Тому, коли він був затриманий – він знаходився на території США нелегально. За процедурою, пан Щербань буде затриманий ще 10 днів. Після цього почнуться [судові] слухання щодо його депортації з Сполучених Штатів Америки».

За інформацією українського бюро Інтерполу, Щербаня утримують у в`язниці iмміграційної служби. Куликов припускає, що добитися його екстрадиції буде важко – немає правової бази. Втім прокуратура, яка розслідує справи Щербаня, обіцяє звернутися із необхідним запитом вже найближчим часом:

«Пан Щербань найме дорогих адвокатів, які казатимуть, що це політичні переслідування. Але яка політична позиція, коли мова йде про здирництво, було вимагання грошей, зловживання посадою. Ми все про це знаємо».

Втім навіть в разі екстрадиції пан Щербань може уникнути кримінальної відповідальності. Він і досі має мандат депутата Сумської обласної ради. І згідно ухваленого минулого місяця закону, користується імунітетом. Для його затримання і арешту в Україні потрібна згода його колег. Чиновник Сумської обладміністрації, який просив не називати його, припустив, що обласна рада не дасть згоди на кримінальне переслідування Щербаня. В цьому випадку залишиться чекати на рішення Конституційного суду, в якому оскаржується суперечливий закон про недоторканість депутатів місцевих рад.

XS
SM
MD
LG