Спеціальні потреби

Актуально

Експерт: журналісти в Українi ще не четверта влада

В Iнститутi миру Сполучених Штатiв днями відбулася дискусія, на якiй проведено порівняльний аналiз української та грузинської революцій. Серед порушених тем було i питання свободи слова. Про ситуацiю в Українi з цього приводу учасникiв зiбрання поiнформував директор Мiжнародного iнституту демократії та експерт Інституту масової iнформацiї Сергій Таран. Опiсля він завiтав до нашої студії, де з ним розмовляв Андрій Годованець.

АГ: Ви обговорювали з американськими експертами свободу слова i що нового ми могли їм розповiсти?

СТ: Ми обговорили це питання і ми розсказали їм, що в Україні зараз набагато більше свободи слова ніж було рік тому і Україна зробила величезний крок до того, щоб в Україні взагалi була свобода слова. Але ми ще говорили про ті проблеми, які є в Україні, і найбільшою проблемою це те, що влада досі не реагує на засоби масової інформації як на носії такої інформації, якi мають бути взятi до уваги. Тобто, ми маємо ту парадоксальну ситуацiю, що журналісти в Україні можуть писати все, що завгодно, у них є свобода слова, але вони ще не стали четвертою владою, тому що критика, яку вони оприлюднюють, не береться до уваги владою.

АГ: Що змінилося в журналістиці за останніх шість місяців і чим цікавилися американці?

СТ: Їм насамперед цікаво було, наскільки в Україні вільний ринок засобiв масової інформації, оскільки зараз уже у Сполучених Штатів дуже багато інформацій про те, що окремi представники української влади втручаються в медіа-переділ і фактично ми зараз напередодні виборів опиняємося в ситуації, що фактично всі телевізійні канали, крім напевно двох, потрапляють під контроль представників влади. Таке вже в Українi було i міжнародна громадськість дуже остерігається, що це знову буде.

АГ: Яка зараз доля темників?

СТ: Темників в Україні зараз немає, можу сказати однозначно. Зараз в Україні відсутній будь-який адміністративний контроль над тим, яку інформацію треба оприлюднювати. Однак в Україні та проблема, що, по-перше, про що ми вже говорили, що представники влади не реагують на критику ЗМІ, i є проблема те, що чиновники іноді втручаються у роботу засобів масової інформації і є ще та проблема, що стандарти журналістики, які прийняті в усьому світі, ще не є нормою для роботи для українських журналістів. Тобто українські журналісти iнодi не подають двох точок зору в одній і тій самій інформації й іноді не розрізняють між фактами i коментарями, іноді можуть коментувати власні новини і, безумовно, ще є проблемою те, що вони не завжди посилаються на джерела інформації. І це ще та сфера, що в якій українським журналістам ще треба багато попрацювати.

АГ: А в цiлому можна назвати українські новини збалансованими?

СТ: Загалом можна вважати збалансованими на окремих каналах. Деякі канали ще тяжіють до такої незбалансованості, i проблема є в тому, що власники цих каналів вони бачать в журналістиці й в телеканалах швидше політичні проекти а не бізнес-проекти. І вони бачать інтерес в тому, щоб все таки подати одну точку зору. I якби власники телеканалів бачили в своїх проектах саме бізнес-проекти, вони би були зацікавлені саме в тому, щоб їхні канали дивилося якомога більше аудиторії i тодi вони б представляли всi точки зору, наявнi у суспiльствi.

АГ: Ви кажете, що зараз уже немає темників, але чи впливають на журналістів залишки самоцензури? Якщо так, то як саме?

СТ: Безумовно є, але це вже такі залишкові явища. Я думаю, вони зникнуть, оскільки багато журналістів вони непогану отримують зарплату і iнодi вони думають про те, що можливо не варто працювати за стандартами журналістики, щоб не викликати гнів начальства. Але це швидше винятки. Загалом українські журналісти показали ще під час помаранчевої революції те, що для них свобода може бути дорожчою і тому залишки самоцензури не є тими, що по суті примушує журналістів працювати. Українські журналісти все таки більш-менш вільні зараз і цензура це не є для них.

АГ: А які негативні-позитивнi тенденції зараз ви б навели в українському медіа-просторі?

СТ: Позитивна тенденція є те, що нема темників і нема цензури. Позитивна тенденція є те, що всi ті речі, які зараз відбуваються в українському політикумi, навiть якщо ці речі є дуже неприємними для української влади, вони відкрито обговорюються. І от голосні відставки останніх мiсяцiв, які відбулися в Україні, вони – по сутi це була пряма трансляція всіх точок зору, представлення всіх тих позицiй, якi є. Тобто в Українi публічна політика стає публічною і медіа стають медіатором-розповсюджувачем всієї публiчної політики, i це є дуже позитивне явище.

Всі новини дня

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:17 0:00

Сполучені Штати цього тижня схвалили черговий пакет військової допомоги Україні на суму 450 мільйонів доларів, в якому закладені, серед іншого, ще 4 системи HIMARS.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Більше

XS
SM
MD
LG